Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seeler: Masopust, to byl kabrňák

Uwe Seeler - VZÁCNÁ PRAVÁ NOHA. Od začátku bundesligové sezony je v hamburské AOL Areně, kterou za několik týdnů čekají zápasy mistrovství světa, čtyřtunový bronzový odlitek pravačky Uwe Seelera, zdejší ikony a výjimečného střelce. | foto: Michael LatzČTK

3 2006
Hamburk - (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Bramboračka na stole stydla a číšník kolem nás marně kroužil s dalším chodem. Nejen proto, že ve vyhlášené italské restauraci Delta Bistro je legenda německého fotbalu Uwe Seeler stálým hostem a hvězdou, kterou tu návštěvníci žádají o podpis a fotografii. V listopadu oslaví 70. narozeniny.

Bramboračka na stole stydla a číšník kolem nás marně kroužil s dalším chodem.

Nejen proto, že ve vyhlášené italské restauraci Delta Bistro je legenda německého fotbalu Uwe Seeler stálým hostem a hvězdou, kterou tu návštěvníci žádají o podpis a fotografii.

V listopadu oslaví 70. narozeniny. Uwe Seeler je bodrý a povídavý společník, který své zážitky z bohaté fotbalové kariéry může vyprávět dlouhé hodiny.

Hamburskému patriotovi se přezdívá Beckenbauer Severu. Ten pravý Beckenbauer, Císař Franz, je doma pro změnu na jihu v Bavorsku. Oba slavné reprezentanty pořád cosi spojuje: mistrovství světa, které za 67 dní vypukne.

Zatímco Beckenbauer je šéfem turnaje a objel svět, aby všechny účastníky osobně do Německa pozval, Seeler jako jeden z velvyslanců šampionátu propaguje své hanzovní město, které je jedním z dvanácti dějišť fotbalového svátku.

Uwe Seeler

narozen 5. 11. 1936

střední útočník, v letech 1944–1972 v Hamburger SV první německé lize (nejprve oberliga, bundesliga) nasbíral 477 a vstřelil 406 gólů – předčil i kanonýra Gerda Müllera (427/365), nejlepší střelec bundesligy 1964 (30 gólů)

72 mezistátních utkání (1954-1970, 43 gólů)

finálová účast na mistrovství světa 1958, 1962, 1966, 1970

fotbalista Německa v letech 1960, 1964, 1970

čestný kapitán národní reprezentace

prezident klubu Hamburger SV v letech 1995–1998

velvyslanec MS 2006

Řekněte, je Německo připraveno na šampionát?
Pevně věřím, že ano. Chceme se blýsknout jako dobrý tým i hostitelé. Víte, německý fotbal nebude mít nikdy eleganci a hravost Brazilců. Kdybychom chtěli hrát fotbal jako oni, tak si zlámeme nohy. Na ně je radost pohledět. Doufám ale, že se udržíme ve hře co nejdéle a předvedeme také špičkový fotbal.

Asi nemá smysl ptát se vás, zda sníte o Německu ve finále?
Čekala byste snad jinou odpověď? To by bylo samozřejmě skvělé, kdybychom znovu po čtyřech letech hráli finále šampionátu.

Legendy fotbalu v Německu

Fritz Walter
přezdívka Šéf, reprezentoval 1940-1958
Symbol poválečného vzkříšení Německa. Roku 1954 vedl mužstvo jako kapitán k senzačnímu titulu mistrů světa, když zdolalo tehdy nepřemožitelné Maďary s Puskasem a spol. To byl impulz pro celý národ. Oddaný reprezentant, velký bojovník. Pojmenovali po něm stadion v Kaiserslauternu, zemřel v červnu 2002.

Uwe Seeler
Tank, 1954–1970
Je jedinou německou legendou, které chybí titul mistra světa. To nijak nesnižuje Seelerovu hodnotu. Byl vzorem poctivého a zaníceného fotbalisty, skvělého střelce, který reprezentoval už od sedmnácti. Svůj život spojil s Hamburkem, kde je jediným sportovcem s čestným občanstvím.

Franz Beckenbauer
Císař, 1965–1977
Vlivný politik má menší slovo než Franz Beckenbauer, první muž Bayernu Mnichov. Vybojoval zlato na mistrovství světa jako hráč (1974), trenér (1990) a nyní svým charizmatem „přihrál“ Německu pořadatelství velkého turnaje. Proslul rolí libera – volného hráče s vytříbenou technikou, který je pojistkou v obraně a zároveň citlivě rozehrává útočné akce.

Gerd Müller
Bomber, 1966–1974
Připomínal tlouštíka, přitom byl báječným kanonýrem. Střílel důležité, i když často ne bůhvíjak krásné góly. Měl nevídanou schopnost nastavit tělo tak, aby se míč odrazil do branky klidně přes jeho stehno, záda nebo břicho. V reprezentaci dal víc gólů (68), než odehrál zápasů (62), což patří v dějinách mezi výjimky.


Sepp Maier
Kočka, 1966–1979
Spolu s Beckenbauerem a Müllerem ústřední postava silného Bayernu první poloviny 70. let. Vynikající brankář se schopností doskočit pro míč téměř kamkoliv, jehož doběhl Panenka památným penaltovým dloubákem z Bělehradu 1976. Kariéru mu náhle ukončila vážná autonehoda.


Lothar Matthäus
Bouřlivák, 1980–2000
Věčně mladý, konfliktní a zarputilý. Na trávníku končil s hráči, kteří v jeho začátcích ještě nebyli na světě. Dvacet let oblékal dres s německou orlicí, nasbíral rekordních 150 zápasů. Začínal v roli hlídače Maradony a jiných hvězd, pak však vyrostl ve špílmachra. Vyjma trofeje z Ligy mistrů vyhrál všechno – mistrovství světa v roce 1990.

Co takhle s souboj Českem?
Proč ne?

Chcete se vsadit?
Dobrá, když se sejdeme ve finále, pozvete mě do Prahy.

Domluveno.
Myslím, že vše je otevřené. Klidně se to může stát.

Jaké šance připisujete německému a českému mužstvu?
Na to je těžká odpověď, protože fotbal je nevyzpytatelný a někdy týmy, které jsou před zápasem považovány za favority, pohoří. A naopak. Outsider překvapí. To je právě to koření. Je to také hodně o štěstí. My jsme si třeba vylosovali poměrně lehkou skupinu, abych to tedy nezakřikl. Hrajeme s Kostarikou, Ekvádorem a Polskem. Zdá se to relativně jednoduché, postoupit bychom měli.

Zato o české skupině se mluví jako o skupině smrti: Ghana, USA, Itálie.
Se skupinou smrti souhlasím. Všechny čtyři týmy mohou myslet na postup. Předpokládám, že to budete mít těžké. Ale přeju Čechům, ať se radují. Máte skvělý tým.

Co říkáte jeho hře?
Vaše reprezentace se mi zamlouvá. Máte vynikající hráče: Rosického znám z bundesligy, Nedvěd získal Zlatý míč, Baroš je skvělý. U nás v Hamburku máme velmi šikovného chlapce – Davida Jarolíma. Ale řekl bych, že máte problémy v defenzivě. Nebo ne?

Třeba na podzim v baráži s Norskem nedostal národní tým ani gól.
No vidíte. Nemějte mi to za zlé, neznám všechny současné výsledky. Zato minulost si pamatuju dokonale. Rád vzpomínám na mé vrstevníky, především na přítele Josefa Masopusta. To byl kabrňák! Dodnes jsme v kontaktu. Byl to výborný hráč a je to výborný člověk. Jeden z nejfajnovějších. Za jeho časů byli čeští fotbalisté světová špička. Takový rok 1962.

Tehdy Československo postoupilo do finále mistrovství světa v Chile.
Jistě, kdo by si to nepamatoval? Tehdy jste měli skvělou kondici. Těším se, čím mě překvapí váš současný tým na šampionátu.

Generace se vyměnily. Českým fotbalistům se v posledních šestnácti letech nepodařilo kvalifikovat se na světový turnaj. Překvapilo vás to?
Ano i ne, ale hlavně mrzelo. Co pamatuji, vždy jste hráli výborný fotbal. Ale při kvalifikaci vám nestačí pouze hra. Jsou momenty, kdy musíte zatnout zuby a bojovat, to je rozhodující. Češi, a nejenom oni, právě v takových momentech selhali. Nebyli důslední, jejich výkony nebyly stabilní. Pak nelze turnaj vyhrát ani se na něj dostat. Víte, co považuju za vaši slabinu?

To by mě zajímalo. Povídejte.
Kontinuitu výkonů, udržet mužstvo ve stabilní formě. Musíte bojovat ve všech zápasech, nic nepodcenit.

Němci to umějí?
Asi o něco lépe než vy. Mančaft musí být jako jeden muž, to umíme – především na velkých turnajích. Problémy má i brilantní Brazílie. Ta má zase tolik ojedinělých hráčů, že se hřiště hemží jednotlivci, kteří hrají hlavně na sebe a pro sebe. My Němci máme jinou povahu a jsme odkázáni na tým. Před čtyřmi lety nám předpovídali rychlou smrt a dotáhli jsme to až do finále.

A letos? Co očekáváte od Německa, které povede mladý trenér Jürgen Klinsmann?
Kvalitní výkon. A logicky postup co nejdál. Organizačně jsme připraveni, stadiony jsou ve skvělém stavu, máme co nabídnout turistům, celá země žije fotbalovou horečkou. Určitě nikdo z hráčů se na domácí půdě nebude chtít blamovat, a proto budou hrát jako o život. Nedovedu si představit, že by někdo chtěl selhat. To je základ pro úspěch.

Když jste hrával proti Masopustovi, musel jste také chodit do práce, abyste uživil rodinu, že?
To víte, od těch dob se fotbal neuvěřitelně změnil. Dnes jsou někteří kluci milionáři hned na začátku kariéry, dokonce i náhradníci. My jsme hráli především z lásky k fotbalu. V prvních deseti letech jsme za zápas v zahraničí dostávali 320 marek. Když začala bundesliga v roce 1963, směl jsem s povolením fotbalového svazu vydělat brutto 1250 marek měsíčně, což bylo jen tak tak na nájem.

Závidíte dnešní generaci?
Ne, proč? Nám to nevadilo a nebrzdilo nadšení. Dnes chápu, že by hráči byli hloupí, kdyby ty peníze odmítli. Ale měli by také podle těch částek patřičně hrát. Kromě toho jsou kluby plné cizinců, například za Hamburk se nám na hřišti někdy objeví pouze dva Němci. Zbytek jsou cizinci. Převaha cizinců není specifikum Německa. Najdete je i ve španělské či francouzské lize. Je škoda, že některé země, které mají vynikající hráče v lize, se na šampionátech až tak nezaskvějí.

To myslíte právě Španělsko, že?
Jistě. Má spoustu excelentních hráčů, ale při velkých turnajích neboduje.

Byla vaše generace úplně jiná?
Vyrostli jsme za jiných poměrů, v jiných podmínkách, měli jsme jiné priority. Tehdy peníze nehrály takovou roli. Nyní se hráči často rozhodují pro klub kvůli financím. Nabídky za přestupy se vyšplhaly do astronomické výše. Peníze hrají často klíčovou roli. Já osobně bych se rozhodoval pokaždé pro klub, kde bych si mohl zahrát a růst, nikoli pro tým, kde by mi dali více peněz. Opravdový fotbalista tělem a duší hledá hru, nikoli výdělek.

Kapitán, který se mohl srovnávat i s Pelém

P r a h a - Je tomu už víc než půl století, kdy legendární německý trenér Sepp Herberger navštívil Seelera, aby mu nabídl místo v národním týmu. Nikoliv však Uwemu, nýbrž o čtyři roky staršímu Dieterovi. "A nechcete vidět i mladšího kluka? Je mu sedmnáct a hraje výborně," mezi řečí prohodila jejich matka, která se na schůzce náhodně ocitla.

Touhle příhodou začala reprezentační kariéra jednoho z nejuznávanějších útočníků fotbalové historie. Herberger, který přivedl Němce k prvnímu titulu mistrů světa z roku 1954, měl bezpochyby čich na hráče. K Uwemu by časem dospěl. Matčino doporučení vše uspíšilo.

Ačkoliv jméno Seeler nezní tak přitažlivě jako třeba Beckenbauer, ve fotbalových dějinách má vysoce situované místo. Německý idol padesátých a šedesátých let se v něčem vyrovnal Pelému, a střelecky dokonce překonal Gerda Müllera, byť to vypadá neuvěřitelně.

Seeler hrál na čtyřech mistrovstvích světa v letech 1958 až 1970. Stejně jako Pelé. Na všech vstřelil alespoň gól. Stejně jako Pelé. Tohle dokázali v celé historii jen oni dva.

A pokud sečteme góly z nejvyšší německé soutěže (bundesliga se hrála až od roku 1963, předtím byla regionální liga), dospějeme u Seelera ke 406 zásahům, zatímco Gerd Müller jich měl "pouhých" 365.

Přezdívka "hamburský tank" dokonale vystihovala Seelerův herní styl. Nesmírně obětavý a zarputilý. "Proboural by metrovou zeď, kdyby za ní stála branka,“ říkali spoluhráči o modrookém bojovníkovi a dlouholetém kapitánovi reprezentace.

Byl obrázkem mravného sportovce. Nepil, nekouřil, poctivě trénoval, zajímal se o veřejný život, a dokonce vstoupil do politické strany.

Celé Německo je na něj hrdé, zvláště v Hamburku, kde strávil hráčskou kariéru a později klub převzal v těžkých časech milionových dluhů. Neutekl za penězi, když mu chodily lákavé nabídky z Realu Madrid a jiných slavných klubů.

Vyšel z chudých poměrů, táta dělal v hamburském přístavu a za války málem padl v bitvě u Stalingradu. Uwe si všeho v životě vážil, i obyčejných bot. Proto jako dítě chodil chytávat do branky, aby si je moc neprošoupal.

To už dlouhá léta jako provozovatel sítě obchodů sportovního zboží nemusí.

                                                                                                                   JAN ŠVÉD

Autoři:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Nejčtenější

Co když trenér nesplní cíl? Takhle vůbec nepřemýšlíme, řekl Kotalík

Generální ředitel Sparty Adam Kotalík během předsezónní tiskové konference na...

Ben Chaim, Kaya, Plavšič, Štetina, Civič, Vukadinovič, Mavuba, Mandjeck, Janko, Dúbravka, Biabiany....

Hlavně vyhrát ligu, přejí si v Plzni. Jeden útočník ještě odejde

Plzeňský kapitán Roman Hubník (vlevo) a kouč Pavel Vrba na předsezónní tiskové...

VIDEO Cílem obhajoba ligového titulu, v evropských pohárech ambice na postup do jarní fáze. „Nejprve ale...Kdo se ztrapnil, jaký padl rekord, kolikrát střílel Messi. Co víte o MS?

Zlatý pohár pro mistry světa

Kdo vyhrál a kdo propadl, kdo překvapil nebo kdo dal nejvíc gólů, to si každý vybaví hned. Ale co...

Boltův fotbalový sen žije. Austrálie se ptá: Bude to trhák, nebo cirkus?

Usain Bolt (vpravo) v dresu Výběru světa v souboji s Freddiem Flintoffem z...

Vydal se nejdál, co to šlo - a ke svému snu se přiblížil dosud nejvíce. Otázkou ale je, zda z toho...

Sparta dotáhla příchod Tetteha, Kadlece řeší. A chce bojovat o titul

Generální ředitel Sparty Adam Kotalík (vpravo) a trenér Pavel Hapal hovoří na...

Útočník Benjamin Tetteh už je definitivně hráčem fotbalové Sparty, odchod Michala Kadlece do...

Další z rubriky

Přátelství navěky aneb život s Rosickým. Fábregas exkluzivně vzpomíná

Tomáš Rosický se objímá se Cescem Fábregasem.

VIDEO Odehráli spolu 90 zápasů a vzájemně si připravili jen 4 góly. Přesto jsou přátelé na celý život....

I Hujerovi tleskali výhře fotbalistek. Naděje na mistrovství světa žije

České fotbalistky se radují z gólu.

České fotbalistky udržely teoretickou šanci na mistrovství světa, byť přímý postup už je v tahu. V...

Gebre Selassie: Zvažoval jsem konec v repre, ale láká mě třetí Euro v řadě

Obránce Theodor Gebre Selassie na reprezentačním tréninku.

Kolem něj se točí fotbalisté o sto šest, jen on zůstává věrný. Theodor Gebre Selassie a německý...Najdete na iDNES.cz