Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šedovlasý profesor učí fotbalovou modernu

11 2003
Praha - Česká republika porazila v zápase roku Nizozemsko 3:1 a zajistila si postup na Euro 2004. Reprezentační kouč Karel Brückner si tak může odškrtnout splnění hlavního cíle, který mu svaz i fotbalová veřejnost vytyčily. Třiašedesátiletý kouč potvrdil, že většího fotbalového odborníka lze v Česku těžko nalézt. Také proto byl zvolen nejlepším trenérem posledních dvou let.

Od příchodu k reprezentaci v prosinci roku 2001 prosazoval postupně do sestavy mladíky z týmu do 21 let, který předtím pět let trénoval. Sázka na mládí se mu vyplatila a tým během jeho účinkování zatím neokusil hořkost porážky. Ba co víc, předváděnou hrou, plnou aktivního bránění po celém hřišti a množstvím přihrávek na jeden dotek vzbuzuje tým respekt i u těch nejsilnějších reprezentačních výběrů.

Během necelých dvou let si český národní celek poradil se třinácti soupeři a jen čtyřikrát remizoval. K nejsvětlejším okamžikům uplynulého období patří především výhry v přípravných zápasech se silnou Itálií (1:0), Francií (2:0) a rozhodující kvalifikační utkání s Nizozemskem. Útočnou sílu kolektivu pocítila z těch silnějších týmů také Jugoslávie (5:0), Rakousko (4:0) a Turecko (4:0). Skvěle si vedla také věkově velmi mladá obrana v čele s jednadvacetiletou oporou v brance Petrem Čechem. Během sedmnácti utkání inkasovala pouze desetkrát, z toho po třech gólech od Kypřanů a Švédů v přípravných zápasech.

Strůjce spanilé jízdy Brückner se narodil 13. listopadu 1939 v Olomouci, kde v dresu Železáren hrál už za žákovské výběry. V Olomouci setrval plných 25 let (1946-72), na jedinou sezonu si odskočil do Ostravy. Jako hráč se dostal nejvýše do druhé celostátní ligy.

S trénováním začal v roce 1972 ve svém rodišti a tým dovedl do druhé nejvyšší soutěže. V roce 1981 nastoupil v Prostějově a postup si zopakoval. Po dvou letech kočíroval Zbrojovku Brno, ale v roce 1985, kdy byl zvolen nejlepším trenérem roku, se vrátil opět ke "své" Olomouci. Klub hned přivedl do elitní soutěže a v roce 1986 s ním hrál Pohár UEFA. Schopného a klidného kouče si vybral svaz i pro dvouletou práci u reprezentace do 21 let.

Následovalo krátké zastavení v Žilině a v devadesátých letech Brückner trénoval TJ Vítkovice (1989-90), Drnovice (1994-95), Inter Bratislava (Slovenský pohár 1995) a nezaměnitelný rukopis zanechal především na hře olomouckých fotbalistů. V ročníku 1991/92 se s nimi probojoval až do čtvrtfinále Poháru UEFA, kde spanilou jízdu týmu zastavil až slavný Real Madrid. Pod Brücknerovým vedením prožila Sigma své nejslavnější dny a dvakrát byla v lize třetí.

Před ročníkem 1995/96 si na Brücknera Olomoučtí znovu vzpomněli a nabídli mu dvouletou smlouvu. Díky výtečně zvládnutým standardním situacím byla výsledkem druhá pozice za Slavií a v dalším roce pak osmé místo. Náruživého šachistu povolal svaz k reprezentační jedenadvacítce a v lednu 1998 přijal kouč i funkci asistenta reprezentačního A-mužstva. Vrcholným úspěchem "lvíčat" byla účast ve finále mistrovství Evropy 2000 proti Itálii (1:2), díky které se zároveň kvalifikovala na olympiádu v Sydney.

Následné nevydařené vystoupení v Sydney nepadá jen na Brücknerovu hlavu. Trenér musel potupně prosit ligové manažery o uvolnění vybraných hráčů, otrávení fotbalisté pak odvedli mdlé výkony. Osobní Brücknerovou prohrou byla však blamáž s gólmanem Petrem Koubou. Ten měl slíbenu nominační jistotu, ale o svém nezařazení do olympijského kádru se dozvěděl až od novinářů.

Charismatický trenér vždy dokázal vstřebat moderní fotbalové trendy a byl patrně prvním, kdo zavedl v domácí lize presink. Běžně studoval německé odborné materiály, legendy se vyprávějí o jeho předzápasových taktických poradách a detailních informacích o soupeři. Také kvůli tomu dostal možnost trénovat reprezentační "áčko" po Jozefu Chovancovi, který odešel po prohrané baráži o mistrovství světa s Belgií v listopadu 2001.

Přemýšlivý Hanák koketoval s českou seniorskou reprezentací v minulosti již dvakrát. Před deseti lety volil svazový předseda František Chvalovský mezi Brücknerem a vítězným Dušanem Uhrinem, po Poháru FIFA v Rijádu v prosinci 1997 dostal přednost Chovanec. Karel Brückner je ženatý, s manželkou Irenou vychoval dcery  Evu a Ditu. Několikanásobný dědeček rád chalupaří, v klidu relaxuje a poslouchá klasickou hudbu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze