Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Se soudem počkat až po Dánsku

17 2000
F r a n t i š k o v y L á z n ě - Česká fotbalová reprezentace po prohře s Francií a vítězství Nizozemska nad Dánskem přišla o veškeré postupové ambice už před závěrečnými zápasy skupiny D mistrovství Evropy. K jejímu střetnutí s Francií se komentářem vrací trenér Slavie František Cipro, ale přes vyřazení českého národního týmu soudí, že na hodnocení jeho účasti na EURO 2000 je ještě brzy.

"Nepostoupili jsme ze skupiny, ale pojedeme domů se vztyčenou hlavou. V prvním poločase jsme předvedli proti mistrům světa výborný fotbal, po přestávce jsme ho však nahradili stereotypem nakopávaných míčů. Chyběla tomu kombinace a moment překvapení, posílaly se jen vysoké centry na dlouhány vepředu, ale ti se neprosadili, což platí hlavně o Lokvencovi.

Za zlomový okamžik celého zápasu považuju neproměněnou šanci Pavla Nedvěda na začátku druhého poločasu. Po druhém inkasovaném gólu už se v naší hře objevovala křečovitost. V podvědomí každý z hráčů totiž dobře věděl, že je třeba vyhrát a k tomu v té chvíli potřebovali vstřelit dva góly. Ale nedostatek bojovnosti bych jim určitě nevyčítal.

Náš fotbal si vybral kupu štěstí na minulém EURO v Anglii, teď nám naopak scházelo. Mám tím na mysli Kollerem nastřelená břevna v obou zápasech a také Nedvědovu tyč v utkání s Nizozemskem. Proti Francii odvedl vynikající výkon Karel Poborský, velice dobře zahráli také Nedvěd, Koller a Řepka. Toto kvarteto dost výrazně převýšilo ostatní své spoluhráče. Zápas se naopak vůbec nevydařil Gabrielovi, za očekáváním určitě zůstali Rosický, Němec i Šmicer.

Je obtížné hodnotit změny, ke kterým došlo v sestavě našeho týmu v průběhu střetnutí. Ty důvody zná nejlíp trenér, protože je stále s mužstvem a tak nejlépe ví, proč to které rozhodnutí udělal. Teď se samozřejmě objeví spousta kritiků, co budou vědět, kdo měl být v nominaci a naopak kdo v ní neměl mít místo.Po bitvě je každý generálem a těch bude u nás v příštích dnech spousta především mezi novináři.

S hodnocením české účasti na šampionátu bych počkal až po závěrečném utkání s Dánskem. Musíme mít stále na paměti, že jsme proti sobě měli favorizované domácí fotbalisty a potom mistry světa. Proto si myslím, že pohled na naši účast bude hodně závislý na výsledku posledního utkání.

V něm oblékne reprezentační dres zcela jistě Patrik Berger a český tým tak bude ještě silnější. Před tímto duelem se nabízejí dvě možnosti. Buď nechat dokončit šampionát ty hráče, kteří nastupovali dosud, nebo provést výraznější obměnu a vsadit na hráče, co zatím příležitost nedostali. Složení mužstva už také může vycházet z potřeb nadcházející kvalifikace na mistrovství světa 2002, ale také může posloužit jako rozloučení pro ty fotbalisty, kteří se s reprezentací budou loučit.

Nejpravděpodobnější jsou dvě až tři změny v základní sestavě a navíc zařazení Patrika Bergera. Myslím si, že by si velkorysé gesto zasloužil brankář Ladislav Maier, který pro výbornou atmosféru v týmu dělal v posledních letech asi nejvíc. I proto bych jeho zařazení do branky proti Dánsku s chutí zatleskal.

 

 

 

     

Autor:






Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze