Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kluby stáhly nabídku pomoci pro fotbal, favoritem voleb je Malík

Fotbal, ilustrační snímek | foto: Reuters

1 2017
Profesionální kluby se před páteční volební valnou hromadou nedohodly s výkonnostním fotbalem na společném postupu. Stahují proto svou nabídku na pomoc. Poslední události favorizují ve volbách na předsedu fotbalové asociace Martina Malíka.

Sparťanský majitel Daniel Křetínský, slávistický šéf Jaroslav Tvrdík, plzeňský boss Tomáš Paclík... Majitelé klubů první a druhé ligy se ve čtvrtek odpoledne sešli v pražském hotelu Marriot, aby vyladili postup před pátečními volbami Fotbalové asociace České republiky (FAČR).

„Vzhledem k tomu, že nedošlo k názorové shodě mezi kluby Ligové fotbalové asociace a zástupci výkonnostního fotbalu, nemohou tak ligové kluby hrát aktivní roli, kterou nabízely, a řešení celé krizové situace a tím plná odpovědnost za budoucnost FAČR bude plně v rukou jejího vedení. LFA přitom upozorňuje, že situace může být z pohledu financování fotbalu vysoce kritická,“ stojí ve společném prohlášení majitelů klubů.

Kluby se snažily najít řešení krize, do které český fotbal zabředl. V dotační kauze je obviněná FAČR i předseda Miroslav Pelta, který je navíc ve vazbě.

Proto na schůzce 10. května nabídly pomoc. Profesionální fotbal sice nebude mít v pátek při volbách takovou sílu jako ten výkonnostní, protože má výrazně méně delegátů, ale zase má peníze. A ty teď - třeba formou půjčky - neposkytne.

Původně se zdálo, že profesionální fotbal společně směřuje k tomu, aby z výkonného výboru dostal současného místopředsedu Romana Berbra. Ten však nakonec v pátek kandidovat bude. Jeho znovuzvolení je víc než pravděpodobné.

„Já s ním osobně komunikoval, že by v současné situaci bylo jednodušší, kdyby ve vedení nebyl. Jednání nebylo emotivní, ale racionální. Podle nás by bylo lepší zvolit nové vedení, které není zatíženo stávajícím problémem a spornou pověstí,“ podotkl Daniel Křetínský, majitel Sparty.

A pokračoval: „„Mělo jít o dohodu mezi profesionálním a výkonnostním fotbalem o to, kdo by měl být členem výkonného výboru. Snažili bychom postavit jednotnou kandidátku, ale zároveň jsme neusilovali o to, aby to ovládli lidi z profesionálního fotbalu. Mělo jít o společné kandidáty, za které bychom se snažili bojovat. Vyjádřil jsem přesvědčení, že by bylo vhodné, aby se toho místopředseda Berbr aktivně neúčastnil. Je to jedna z osob, která u veřejnosti vzbuzuje velké otazníky.“

Přestože podmínky klubů první a druhé ligy splněny nebyly, tak s výkonnostním fotbalem bojovat nehodlají.

„Kluby LFA samozřejmě budou, přesně v souladu s uzavřenou smlouvou a fotbalovou legislativou, dále spolupracovat s FAČR, a to bez ohledu na výsledek voleb nového vedení. Kluby LFA však apelují na FAČR, aby se zdržela jakýchkoli kroků, které by mohly být vnímány jako zásahy do nezávislosti činnosti komisí, které mají dopad na chod profesionálních soutěží, zejména komisi rozhodčích, která je pro vnímání fotbalu odbornou i laickou veřejností v celé jeho šíři klíčová,“ pokračuje prohlášení klubů.

Po posledních událostech je favoritem pátečních voleb Martin Malík, který má převahu v české komoře. Jeho zvolení očekává i Jaroslav Tvrdík, jehož Slavia podporuje dalšího kandidáta Petra Fouska. Profesionální kluby svou podporu mezi oba funkcionáře roztříští. Třetí kandidát Libor Duba podporu mezi kluby nemá.

„Systém volby velmi nahrává panu Malíkovi. Chtěl bych věřit, že bude zvolen Petr Fousek, kterého považuju za čestného člověka a fotbalového diplomata, ale mám obavu, že tahle varianta nenastane. Nechci být pesimista, ale bojím se, že ke změně k lepšímu zítra nedojde,“ řekl Jaroslav Tvrdík.

Autor:


Nejčtenější

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR/ka | NYMBURSKO

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze