Scholes posunul Anglii blízko k ME

13 1999
P r a h a - Po prvních zápasech baráže evropské kvalifikace fotbalistů je velmi pravděpodobné, že na závěrečném turnaji nebudou scházet Dánové. Mistři Evropy z roku 1992 deklasovali Izrael v Tel Avivu 5:0. Blízko do Nizozemska a Belgie mají také Angličané, kteří vyhráli v prestižním souboji ve Skotsku. Otevřené jsou dva zbývající duely: Ukrajina má do odvety se Slovinskem jednobrankové manko, Turci vezou z Irska nadějnou remízu.
O cenné výhře Anglie rozhodly dvě branky Paula Scholese z prvního poločasu. Ryšavý záložník Manchesteru United si při první brance pohrál v šestnáctce s domácím zadákem Hendrym a při druhém gólu usměrnil hlavou do sítě Beckhamův přímý kop.

Jednu z nejtěžších domácích porážek izraelského týmu načal dvěma brankami Tomasson. Celek hostitelů se do přestávky nebyl schopen dostat byť jen na soupeřovu polovinu, natož do vážnější šance. Po pauze přidali domácí na tempu, ale jejich snahu definitivně zlomilo vyloučení Reviva. Porážka údajně znamená konec působení trenéra Šloma Šarfa na izraelské lavičce.

Ve slovinské Lublani se stal hrdinou večera střídající Milenko Ačimovič. Šest minut před koncem si všiml, že ukrajinský gólman Šovkovskij je daleko před brankou a pár kroků za půlící čarou se napřáhl ke gólové střele. Míči, letícímu padesát metrů, už Šovkovskij nestačil v cestě do branky zabránit.

Irové přišli o zasloužené vedení, jež jim zařídil talentovaný Robbie Keane, sedm minut před koncem. Carsley zahrál ve vápně rukou a švédský sudí Frisk nařídil penaltu, kterou
Tayfur bezpečně proměnil.

Odvetné zápasy se hrají ve středu 17. listopadu.

Výsledky:
Skotsko - Anglie 0:2 (0:2)
Branky: 21. a 42. Scholes. Rozhodčí: Díaz Vega (Šp.). Diváci: 52.000.

Izrael - Dánsko 0:5 (0:2)
Branky: 2. a 35. Tomasson, 67. Töfting, 67. Jörgensen, 73. Steen Nilsen. Rozhodčí: Elleray (Angl.). ČK: 58. Revivo (Izr.). Diváci: 45.000.

Slovinsko - Ukrajina 2:1 (0:1)
Branky: 53. Zahovič, 84. Ačimovič - 33. Ševčenko. Rozhodčí: Meier (Švýc.). ČK: 60. Parfijonov, 89. Husin (oba Ukr.). Diváci: 8000.

Irsko - Turecko 1:1 (0:0)
Branky: 79. Robbie Keane - 83. Tayfur z pen. Rozhodčí: Frisk (Švéd.). Diváci: 33.610.