Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ščasný: Francouzi měli dát gól i ze hry

Itálie - Francie: vyloučený Zidane míjí trofej - Vyloučený francouzský kapitán Zidane míjí trofej pro mistry světa. | foto: Dylan MartinezReuters

10 2006
Praha - Od začátku druhé půle byli Francouzi jasně lepší, kontrolovali zápas až do konce, ale doplatili na to, že nedokázali dát gól ze hry. To říká přední český kouč Zdeněk Ščasný k finále fotbalového mistrovství světa, v němž Italové pokořili francouzské mužstvo až v závěrečném penaltovém rozstřelu. Ščasný se za vrcholem šampionátu ohlíží na internetových stránkách fotbal.idnes.cz.

"Průběh první půle se dal předvídat, oba týmy šly do zápasu se zajištěnou obranou, oba se držely toho, co hrály celé mistrovství. Francouzi však měli variabilnější přechodovou fázi, dobře střídali rychlé protiútoky s postupnými. Taky proto jsem francouzské mužstvo favorizoval. Pro tu jeho mnohem pestřejší ofenzivní část hry.

Tahle francouzská přednost se začala výrazně projevovat hlavně po přestávce, zatímco Italové jako by odešli. Důvody takového průběhu finále mohou být dva. Za prvé - Italové mohli odejít fyzicky. A za druhé - Francouzi se znamenitě vzchopili díky přednostem, o nichž jsem mluvil, právě proto zatlačili soupeře do defenzivy.

Od začátku druhého poločasu francouzští fotbalisté mnohem lépe kombinovali, podle potřeby výborně drželi míč, vypadalo to, že mají i víc sil. Zkrátka, ukazovalo se, že jsou na finále připraveni líp. Měli zápas ve své moci včetně prodloužení. Bohužel, dojeli na to, že při té chvílemi drtivé převaze nedokázali skórovat.

Takže když došlo na penalty, říkal jsem si, že teď jsou Italové vy výhodě. Proč? Ne snad, že by byli excelentními střelci pokutových kopů, ale viděl jsem v té chvíli slabiny u jejich soupeře. Jednak brankář Barthez byl podle mě nejslabším článkem jinak výborně složeného francouzského mužstva. A za druhé, jít do penalt bez tak zkušených hráčů jako jsou Zidane a Henry, to je prostě oslabení."

Po stručném hodnocení se Ščasný, který v české první lize vede fotbalisty Mostu, vyjádřil ke dvěma důležitým momentům zápasu. K penaltě, kterou na začátku finále proměnil Zidane, a také k Zidanovu vyloučení.

"Rozhodčí ten zákrok Materazziho v daný moment posoudil tak, jako ho posoudit musel. Udělal bych to stejně. Že Malouda ten pád zveličil, to už je jiná věc. Ale záznam pak ukázal, že ke kontaktu došlo. A když vám někdo v běhu třeba jen slabě ťukne do kotníku, moc s tím nenaděláte. Prostě považuju nařízení pokutového kopu za správné," řekl Ščasný.

Ke zkratu Zidana, který v závěru prodloužení hlavou srazil Materazziho, měl Ščasný pochopení.

"Už slyším ty nejrůznější mentory, jak říkají. že takový hráč by si tohle neměl dovolit, tím spíš, když jde o jeho poslední zápas v kariéře, jak si to loučení pokazil a kdesi cosi. Jenže tohle jsou řeči k televizi a ke kafi," míní trenér.

"Samozřejmě, že to byl zkrat, a že Zidane si to v těchto chvílích uvědomuje. Ale já tvrdím, že Materazziho nesrazil jen tak pro nic za nic. Asi se to nikdo nedoví, ale Materazzi mu musel něco hodně ošklivého, když Zidane pak takhle zareagoval. Vsadil bych se, že tam byla nějaká těžká urážka, s největší pravděpodobností rasistická. Což samozřejmě Zidanovi hnulo žlučí. Jak říkám, nemá se to, ale zároveň tu Zidanovu reakci pochopit dovedu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze