Policie zveřejnila první detaily k propukajícímu skandálu. Ilustrační snímek

Policie zveřejnila první detaily k propukajícímu skandálu. Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Sázkařský skandál v českém fotbale: úder přišel z Asie a ze Slovenska

  • 156
V propukajícím sázkařském skandálu jsou známé první detaily. V čele organizované skupiny stál člověk z Asie, který přes zprostředkovatele na Slovensku ovlivňoval i české fotbalisty. Česká policie zadržela a následně obvinila dvanáct lidí.

"Dalších dvacet osob bylo vyzváno k podání vysvětlení. Zároveň kriminalisté provedli patnáct domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor," doplnila česká policie v tiskové zprávě.

Zadrženými jsou současní či bývalí fotbalisté různých výkonnostních úrovní. Ti měli kvůli nelegálním sázkám ovlivňovat výsledky sportovních zápasů. Na Slovensku jde o čtyři hráče prvoligové Dunajské Stredy a tři fotbalisty, kteří už kariéru ukončili.

Zatímco česká policie moc informací nezveřejnila, slovenská strana byla sdílnější. Ve čtvrtek odpoledne o kauze informoval prezident slovenské policie Tibor Gašpar.

"V čele skupiny stál člověk z Asie, který přes zprostředkovatele na Slovensku oslovoval hráče na Slovensku a v Česku," upřesnil. "Zprostředkovatel nabízel fotbalistům úplatek ve výši dva až šedesát tisíc eur za zápas."

Dohromady v Česku a na Slovensku došlo k ovlivnění devatenácti zápasů, podle slovenské policie i v nejvyšších soutěžích. Ve všech případech šly sázky přes asijské internetové společnosti.

Policie nezveřejnila, koho obvinila

Kauza v Česku dopadá hlavně na nižší soutěže, ale dotýká se i první ligy. Policie vyslýchala například několik hráčů širšího kádru Teplic.

"Policisté přišli ve středu dopoledne, prokázali se a požádali nás, že chtějí mluvit se dvěma hráči. My jim na to dali prostor, výslech trval 45 minut. Hráči se vrátili na trénink. Jména říkat nebudu, požádala nás o to policie," uvedl ředitel severočeského klubu František Hrdlička.

Jedním z vyslýchaných hráčů je záložník Egon Vůch, jenž však obviněný není a v kauze podle všechno nefiguruje.

Druhým byl obránce David Jablonský, který chyběl na tréninku také ve čtvrtek dopoledne. V tu chvíli byl u výslechu v Praze. To ovšem neznamená, že je zároveň obviněný. Policie totiž ještě nezveřejnila, o kterých dvanáct lidí se jedná.

Egon Vůch

David Jablonský

Vyšetřování se týká čtyř hráčů třetiligové Roudnice nad Labem - Ondřeje Bíra, Michala Macháčka, Vítězslava Brožíka a Jaroslava Chalupy, kteří bez omluvy nedorazili na středeční zápas proti Převýšovu.

Sázkařský skandál ve fotbale

Přečtěte si o tématu:

Dalšími vyslýchanými hráči byli Karel Kodeš (z Teplic hostuje v Chomutově), Zdeněk Kopas (nyní Most, na jaře teplický juniorka) a Jan Halama, který z Českých Budějovic hostuje ve střížkovských Bohemians Praha. 

Policie podle zdroje MF DNES vyslýchala i Martina Tancoše, syna člena výkonného výboru FAČR Josefa Tancoše.

"Už je to vyřízené, není obviněný ani vyšetřovaný. Byl jen podat vysvětlení, protože se s obviněnými kluky kamarádí, hrál s nimi sálový i velký fotbal. Já ty hráče, co jsou ve vazbě, neznám," uvedl Josef Tancoš. "Tahle kauza se určitě musí vyšetřit. Dopodrobna. Je to pro fotbal zásadní."

Martin Tancoš, který loni hrával divizi (čtvrtou nejvyšší soutěž) za severočeskou Souš a teď působí v Německu, se ústy svého otce omluvil, že o této záležitosti mluvit nechce.

Jan Halama

Ondřej Bíro

Některá média zmiňují také Ústí nad Labem, ale podle klubového manažera Stanislava Pelce jde o výmysl: "My jako klub se proti tomu ohrazujeme, nikde jsme nesázeli. Nemám zprávy, že někdo od nás by měl být vyšetřovaný. Zeptal jsem se kluků na férovku, jestli je někdo mezi nimi tak hloupý, že by něco takového udělal. Ujistili mě, že ne. Kdyby něco takového proběhlo a naši hráči v tom byli zapleteni, tak se s ním okamžitě rozloučíme."

Fotbalová asociace o vyšetřování věděla

Vyšetřovací akce trvala už od loňského roku. Kriminalisté navíc spolupracovali i s několika lidmi z vedení fotbalové asociace.

"Už v loňském roce, v září nebo v říjnu, jsme získali nezvratné informace o tom, že se něco děje v soutěžích druhé ligy a v juniorské lize. Věděli o tom jen čtyři lidé na svazu. Požádali jsme policii o součinnost," řekl místopředseda výkonného výboru fotbalové asociace Roman Berbr pro Český rozhlas.

Zbytek vedení o akci nevěděl. Někteří ovšem tušili, že se možná blíží velká kauza. Nasvědčovaly tomu některé náznaky. Povídá se třeba o vtipkování předsedy Miroslava Pelty ve stylu: "Abyste se nedivili, až jednou seberou sto lidí..."

Pokud se vyšetřovaným fotbalistům prokáže vina, hrozí jim zákaz činnosti až na pět let, tučná pokuta a dokonce vězení. Fotbalová asociace (FAČR) zahájí disciplinární řízení až poté, co policie zveřejní důkazy.

Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství ve Strakonicích.

Slovensko: mezi zadrženými je i bývalý reprezentant

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality nyní spolupracuje se slovenskými kolegy, a to v rámci společného mezinárodního vyšetřovacího týmu.

Zpravodajský server SME.sk zveřejnil jména čtyř ze sedmi obviněných fotbalistů. Jde o bývalého slovenského reprezentanta Ivana Hodúra, Michala Diana, Tomáše Hubera a Marka Božoňa.

Některé z nich znají i čeští fanoušci. Hodúr hrál za Liberec, se kterým v letech 2002 a 2006 získal dva mistrovské tituly, a krátce za Mladou Boleslav. Dian je dlouholetým hráčem vršovických Bohemians Praha 1905. Huber je Čech a s velkým fotbalem začínal v Jablonci.

Podle slovenské policie zmanipulovali minimálně čtyři utkání slovenské první ligy.

, , ,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko