Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sázkařská aféra se netýká 1. ligy, řekla disciplinárka. Vyslechla svědky

fotbal, korupce, ilustrační | foto: iDNES.cz

17 2013
Fotbalová aféra s nekalými sázkami se netýká zápasů první ligy. To je nejzásadnější novinka v kauze, v níž v polovině září policie obvinila dvanáct fotbalistů, že sázeli na vlastní zápasy a ovlivňovali výsledky.

"Zápasů Gambrinus ligy se to netýká. Z informací, která máme od policie, nevyplývá, že by šlo o jakýkoli zápas nejvyšší soutěže," prohlásil předseda disciplinární komise fotbalové asociace Richard Baček. 

Disciplinárka se do případu vložila před dvěma týdny, kdy zahájila řízení s obviněnými fotbalisty a zastavila jim závodní činnost. Jde o hráče převážně z nižších soutěží, ale dotýká se i dvou z profesionálního fotbalu. 

Mezi obviněnými je dvaadvacetiletý teplický stoper David Jablonský, který v době aféry hrával i nižší soutěže. Druhým hříšníkem s profesionální smlouvou je Jan Halama z druholigových střížkovských Bohemians, kde hostuje z Českých Budějovic.

Zbývající hráči působí ve výkonnostním fotbale od třetí ligy až po I.A třídu, čili šestou nejvyšší soutěž.

Disciplinárka si na čtvrteční odpoledne předvolala svědky, kterých se dostavilo pět, a obviněné hráče. Z nich ani jeden nedorazil. Další termín je příští čtvrtek 24. října. Mezi svědky z řad fotbalistů byli i spoluhráči obviněných.

"Zatím jsme nepřijali žádné disciplinární rozhodnutí, ale v kauze jsme postoupili výrazně dál," sdělil předseda komise Baček. "Konkrétní informace sdělovat nebudu. Ještě jsme nevyslechli všechny svědky a nechci, aby to ohrozilo postup při vyšetřování," poznamenal Baček. 

"Ptali se na mě na zprávu, která mi přišla na mobil," sdělil teplický záložník Egon Vůch, který v kauze vystupuje jako svědek. Byla to nabídka, jestli mám zájem ovlivnit utkání nižší soutěže, v nichž během svého angažmá v Teplicích střídavě nastupuje. "Odpověděl jsem, že nemám zájem, tím to pro mě skončilo."

Vůch podal nejkonkrétnější odpovědi, ostatní svědci se nechtěli vyjadřovat vůbec. "Byl jsem na disciplinárce asi dvě minuty. Dostal jsem pár otázek ohledně sms, která mi přišla," poznamenal Tomáš Procházka, který nyní působí v divizním Kladně. Ani on není obviněný, vypovídal jako svědek.

Seznam obviněných

Ondřej Bíro - Litvínov
Vítězslav Brožík - Lovosice
Jan Halama - Střížkov
Jan Hanzal - ?
Jaroslav Chalupa - Roudnice
David Jablonský - Teplice
Daniel Kaplan - v minulosti Hradec, Sokolov, Chomutov
Karel Kodeš - Soběchleby, Litvínov
Lukáš Křeček - Vlašim
Jan Leligdon - dřív Jihlava B, pak Bad Kötzting, nyní Blindenmarkt
Michal Macháček - Litvínov
David Placák - dřív Rychnov

Mezi obviněnými jsou David Jablonský, Jan Halama, Ondřej Bíro, Vítězslav Brožík, Jan Hanzal, Jaroslav Chalupa, Daniel Kaplan, Karel Kodeš, Lukáš Křeček, Michal Macháček a David Placák.

Policie údajně obvinila i Jana Leligdona, ten však není členem FAČR a nemůže být tedy k disciplinárce předvolán. Další den komise hráče obeslala se svým rozhodnutím, ale to vstupuje v platnost až při převzetí obsílky.

Ač mají všichni zastavenou činnost, většina z nich však nastupuje dál, protože vyrozumění o trestu jim údajně ještě nebylo doručeno, nebo si je nevyzvedávají úmyslně. Zarážející však je, že kluby tyto hráče, ač jsou obvinění z nekalé činnosti, nechávají hrát a vymlouvají se, že to nevědí oficiálně...

"Pohybujeme se ve dvou rovinách. Disciplinárně-právní je jedna a druhá je etická. I když si někdo nepřevzal zásilku na poště, tak informace o zastavení činnosti byly veřejné dostupné. Překvapilo mě, že ti hráči nastoupili," poznamenal Baček. 

Disciplinárka považuje zásilku za doručenou ve chvíli, kdy příjemci je oznámeno, že ji má na poště. Pokud poté fotbalisté nastupují, může být na jejich start nahlíženo jako na neoprávněný. Pak hráčům i klubům hrozí velké sankce. Disciplinárka může v krajním případě udělit až patnáctiletý distanc, kluby se vystavují hrozbě kontumace a pokutě.

Disciplinárka bude případ posuzovat podle řádu, který platil do 30. června letošního roku. Pokud uzná hráče vinným, hrozil by mu v krajním případě až patnáctiletý zákaz činnosti. "Starý" řád bude komise aplikovat především proto, že v době jeho platnosti k ovlivňování zápasů kvůli sázkám údajně došlo.

Současný řád umožňuje udělit dvouletý až pětiletý distanc. Výkonný výbor FAČR ale může hráče zbavit členství v asociaci, což se může rovnat doživotnímu zákazu.

Za ovlivňováním výsledků kvůli sázkám prý stála skupina Slováků, která údajně manipulovala také duely slovenské ligy. Gang podle slovenské policie uplácel hráče a pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy zejména v zahraničních internetových kancelářích. Za poslední rok skupina údajně ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice a na Slovensku.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 10 5 4 1 16:11 19
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 10 4 4 2 14:12 16
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze