Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Samostatnost fotbalové ligy? Rýsují se první konkrétní návrhy

Derby zápasy Sparta - Slavia patří k výkladním skříním české první ligy | foto:  Dan Materna, MAFRA

8 2009
O samostatností klubového profesionálního fotbalu jednali v pondělí v sídle fotbalového svazu zástupci prvoligových klubů. "Chceme prostě, aby se dvě naše profesionální soutěže řídily samy," prohlašuje šéf teplického fotbalu František Hrdlička, který o autonomii první a druhé ligy usiluje už několik let.

Hrdlička a další zastánci modelu samostatné ligy, hodlají založit občanské sdružení, které by se s výkonným výborem ČMFS dohodlo na tom, že svaz toto občanské sdružení pověří organizací a řízením dvou českých profesionálních klubových soutěží.

"Většina profesionálních klubů je přesvědčena, že správně nefungují jak ti, co ligu řídí z fotbalového svazu, tak ti, kteří stojí v čele ligového shromáždění," říká účastník pondělního jednání Miroslav Kříž, jeden z šéfů plzeňského klubu, který kandiduje na svazového místopředsedu za ligu.

Kříž dále uvádí, že fotbalový svaz s ligou zachází hůř, než by zacházet měl.

Liga chce víc peněz, STES podle ní pokulhává

"Naší prioritou jsou ekonomické záležitosti, Myslíme si, že ze STESU dostáváme málo peněz, že STES prostě nepracuje na plné obrátky," přibližuje dále Kříž. "A například ligové shromáždění není schopné oponovat tomu, co přijde direktivně ze svazu."

Kříž uznává, že určitou samostatnost dvě naše profesionální soutěže mají, ale přesto poukazuje na řadu věcí, které by si podle něj měly rozhodovat kluby samy.

"Například bychom chtěli mít slovo v tom, jaké ligové zápasy bude vysílat televize. A pokud jde o kamerové systémy a další bezpečnostní opatření, tady jsou konzultace svazu s kluby také minimální."

Lize se mimo jiné nelíbí, že když o ligovém problému rozhoduje svazový výkonný výbor, v třináctičlenné exekutivě mají zástupci ligy jen čtyři hlasy.

Podle návrhu, který byl předložen na pondělním jednání, by ligové shromáždění mělo zvolit sedmičlenný ligový výbor, v jehož čele by stál předseda ligy.

Slávistický generální ředitel Petr Doležal k pondělnímu strahovskému jednání řekl:

Samostatná liga

Chceme mimo jiné rozhodovat o tom, které zápasy budou v televizi

"Dostali jsme od pana Hrdličky materiál, který samostatnost ligy specifikuje. Takže se k tomu vyjádřím až poté, co si tu složku prostuduju," řekl Doležal.

K současnému postavení klubového profesionálního fotbalu na české scéně Doležal poznamenal: "Současný stav je takový nějaký, běží to, ale dá se toho hodně zlepšovat."

Pražské schůzky se zúčastnili zástupci patnácti klubů, omluven byl Liberec, jehož šéfové jsou na dovolené. Účast byla reprezentativní, například za Spartu mluvil Daniel Křetínský a za ostravský klub jeho majitel Tomáš Petera, za Brno vystoupil rovněž nejvyšší šéf Roman Pros, nechyběl ani příbramský boss Jaroslav Starka.

Jedním ze záměrů představitelů ligových klubů je, aby bylo výhradně jen na nich, jak bude vypadat složení komise rozhodčích a delegátů.

"S tím se tak moc neztotožňuju, tohle naše priorita není. Ale kdybych se měl k této komisi vyjádřit, tak bych řekl, že v její práci jsou obrovské rezervy," uvedl dále Miroslav Kříž.

Kandidát na svazového předsedu Ivan Hašek soudí, že snaha o osamostatnění dvou nejvyšších ligových soutěží je do budoucna správným krokem.

Kandidát na předsedu Hašek se samostatnosti ligy nebrání

"Ale protože taková ligová autonomie souvisí se změnou stanov, musí to být perfektně připravené, nemůže to být ušité horkou jehlou. Vidím to tak v horizontu minimálně jednoho roku," uvedl Hašek.

Zatím šlo o první informativní schůzku, po prostudování Hrdličkova návrhu budou následovat další jednání. Situace v žádném případě nevyznívá tak, že samostatnost ligy by mohla platit už od nového soutěžního ročníku, který startuje 25. července.

"Můj názor je, že tohle téma se mělo probírat buď dlouho před valnou hromadou, nebo až po ní, Svolat takovou schůzku v těchto dnech považuju na nevhodné a neetické," uzavřel Kříž.

Otec projektu samostatnosti ligy František Hrdlička zdůrazňuje:

"Dnešní schůzka nemá vůbec nic společného s valnou hromadou a s fotbalovými volbami. Zabývám se osamostatněním ligy už roky a tohle byla čistě pracovní schůzka, na níž jsem předložil nezávazný návrh, jak by ta ligová samostatnost mohla vypadat."

Podle Hrdličky budou jednání pokračovat, na příští týden jsou svoláni zástupci druhé ligy.

"Samozřejmě chceme znát i názory lidí z druhé nejvyšší soutěže," poznamenal Hrdlička.

Je to běh na dlouhou trať, říká autor projektu Hrdlička 

Na otázku, zda by liga mohla mít autonomii od soutěžního ročníku 2010/11, Hrdlička reagoval:

"Nerad bych předbíhal, jak už jsem naznačil, bude to běh na dlouhou trať. A kdyby si někdo myslel, že se chceme osamostatnit už pro ligu, která začne v létě, ten se hodně plete. Proto taky říkám, že s valnou hromadou a s příštím novým svazovým vedením nemají naše snahy opravdu nic společného."

Hrdlička poté dodal, že tento týden s pondělní schůzkou seznámí výkonný výbor.

"V žádném případě nebudu předkládat nějaký návrh ke schválení. Už jsem přece řekl, že jde o dlouhodobou záležitost," uzavřel Hrdlička.Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze