Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sám na hrotu určitě nezůstanu, tvrdí Koller

8 2003
Praha - S největší pravděpodobností s jediným typickým útočníkem Janem Kollerem začnou čeští fotbaloví reprezentanti středeční kvalifikační duel s Nizozemskem. Tento záměr ostatně trenér Karel Brückner netají. "Že zůstanu na hrotu jako sám voják v poli? Tak toho se vůbec nebojím," věří mohutný dvoumetrový fotbalista.

"Kluci mě budou doplňovat, nejvíc určitě Pavel Nedvěd, který v takovém případě hraje v pětičlenné záloze spíš takového staženého útočníka," spoléhá Koller na podporu kapitána.

Jak se na souboje s řízným a podobně stavěným nizozemským stoperem Stamem těšíte?
Bude to sice dřina, ale nebojím se. Stam je každopádně výborný a neúprosný tvrdý zadák. Ale hraje fér, z očí do očí, není záludný a nepomáhá si zákeřnými fauly, jako někteří jiní obránci. Dá se samozřejmě čekat, že právě s ním se ve středu budu potkávat nejvíc. Ale nehraje se mi na něj špatně, takže do té bitvY půjdu s velkou chutí.

Nizozemci o sobě sami rozhlašují, že jim to v poslední době moc nejde. Nechtějí české fotbalisty těmito řečmi uchlácholit?
Možné to je, ale já osobně si to nemyslím. Ani bych neřekl, že jsou v nějakém útlumu, jak se píše. Budou hrát o všechno, stejně jako my. Proto se nesmíme ohlížet na nic, co by nás mohlo ukolébat. Za všechny spoluhráče můžu prohlásit, že tenhle zápas nepodceníme ani v nejmenším. I kdyby se z holandského tábora ozývalo cokoli.

Bude to pro vás nejdůležitější zápas v dosavadní kariéře?
To se dá těžko říct. Už jsem hrál podobných nejdůležitějších zápasů dost. Ať už za Spartu, za národní mužstvo, nebo za Dortmund. Proto bych řekl, že jde o jeden z těch nejdůležitějších. Každopádně je to vrchol kvalifikace.

Hraje se v Praze na Letné, kde jistě pamatujete nádherné vítězné zápasy. Můžete některý z nich připomenout?
Třeba ten kvalifikační se Skotskem na jaře v devětadevadesátém. Po hodině jsme prohrávali dva nula, ale v nezapomenutelné atmosféře jsme to otočili a vyhráli tři dva. A já dal náš třetí gól. A ani letošní jarní kvalifikace s Rakouskem nebyla k zahození. Čtyři nula a já se trefil dvakrát. A zase báječné publikum. Právě takové fanoušky budeme ve středu moc a moc potřebovat.

V sobotu v Bělorusku se vám moc nedařilo, přesto jste se ale hodně nadřel. Zbylo vám do zápasu s Nizozemskem dost sil?
Je pravda, že s Běloruskem to bylo hodně náročné. Domácí obránci byli strašně nepříjemní, agresivní, neustále v pohybu, neměl jsem metr volného prostoru. Ale sil na středu mám dost.

V březnové kvalifikaci v Nizozemsku jste vyrovnal na konečných 1:1, v přátelském zápase v listopadu před čtyřmi roky v Eindhovenu se vám proti stejnému soupeři povedlo totéž. Dá se říci, že na nizozemské fotbalisty se vám daří?
Nejspíš to tak vypadá. Hrál jsem proti nim třikrát, dal ty dva góly a oba přes Stama. Jen mě mrzí, že na mistrovství Evropy před třemi lety mi to proti Nizozemsku nevyšlo, i když i tenkrát v Amsterdamu jsem gól dát mohl taky. Bohužel, ten zápas ve skupině jsme prohráli jedna nula gólem z penalty minutu před koncem. Tak bych řekl, že teď přichází ta nejvhodnější chvíle, abychom jim to oplatili.Najdete na iDNES.czmobilní verze