Šachťor vystřílel pohárovou prodlouženou

7 2000
Fotbalisté ukrajinského Šachťoru Doněck se s letošním ročníkem Ligy mistrů rozloučili důstojně a doma rozdrtili Arsenal 3:0. Tím si také zajistili třetí místo, potřebné k přesunu do Poháru UEFA. Do vedení je v 34. minutě dostal Atělkin, další branky přidali Voroběj a Bělik. Postup do osmifinálové fáze si dnes vybojovaly týmy Lyonu, Sturmu a Galatasaraye. Arsenal nastoupil v Doněcku v improvizované sestavě, ale útok Kanu, Henry, Wiltord byl přesto parádní. Ale vpředu pobývali spíš domácí.

První gól jim téměř daroval obránce Keown, který vyběhl proti Atělkinovi, ale míč nezískal. Útočník si pak proti debutujícímu Taylorovi v brance Arsenalu věděl rady. Druhý gól přidal po změně stran ranou z přímého kopu Voroběj, který se trefil z 30 metrů. Slepená obrana Arsenalu chybovala opět v 66. minutě, kdy se před Taylorem rozestoupila a střídající Bělik napálil Vorobějovu přihrávku do sítě. Arsenal tak utrpěl první porážku v soutěži, přesto vyhrál skupinu B.

Hráči Sturmu poprvé bodovali na hřišti soupeře a v Istanbulu hned díky tomu mohli společně s domácími oslavovat postup. Galatasaray dvakrát vedl, v závěru byl ale vyloučen Emre a Rus Juran podruhé vyrovnal. Rakušané, pro něž je postup historickým úspěchem, by však postoupili stejně, i kdyby prohráli.

V Glasgowě se totiž zrodila remíza a Rangers tak po skvělém rozjezdu o postup přišli. V 3. minutě se za ně trefil mladík Miller, ale Simone na konci vyrovnal na konečných 2:2. Ve vzájemném střetnutí si postup vybojoval Olympique Lyon, který Pireus porazil brzkou brankou Laigla. V druhém zápase skupiny C ukořistil nečekanou remízu ve Valencii nizozemský Heerenveen

Výsledky

Skupina A
Sporting Lisabon - Bayer Leverkusen 0:0

Rozhodčí: Sarvan (Tur.). Diváci: 10.000.
Spartak Moskva - Real Madrid 1:0 (0:0)
Branka: 47. vlastní Geremi. Rozhodčí: Bré (Fr.). Diváci: 77.000.

Skupina B
Šachťor Doněck (Ukr.) - Arsenal Londýn 3:0 (1:0)

Branky: 34. Atělkin, 57. Voroběj, 66. Bělik. Rozhodčí: Fisker (Dán.). Diváci: 32.000.

Skupina C
FC Valencie - SC Heerenveen (Niz.) 1:1 (1:1)

Branky: 10. Alonso - 38. Venema. Rozhodčí: Piraux (Belg.). ČK: 58. Ebbinge (Heerenveen). Diváci: 28.000.
Olympique Lyon - Olympiakos Pireus 1:0 (1:0)
Branka: 2. Laigle. Rozhodčí: Benkö (Rak.). Diváci: 42.000.

Skupina D
Galatasaray Istanbul - Sturm Štýrský Hradec 2:2 (1:0)
Branky: 30. Ergün, 75. Jardel - 63. a 80. Juran. Rozhodčí: Nilsson (Švéd.). ČK: 79. Emre (Galatasaray). Diváci: 22.000.
Glasgow Rangers - AS Monako 2:2 (1:1)
Branky: 3. Miller, 52. Mols - 39. Costinha, 77. Simone. Rozhodčí: Michel (SR). Diváci: 50.228.

Alexej Bacharev ze Šachtoru Doněck (vlevo) bojuje o mič s Bisanem Laurenem z Arsenalu.