Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S Týmovým duchem hodně střílejte

10 2006
Westerburg - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nemusí se ani razantně nakopnout, přitom sviští jako stíhačka. Nad německými trávníky bude létat Týmový duch. Speciální míč pro mistrovství světa 2006 by měl pomoci útočníkům.

"Líp se kontroluje, hráči v poli s ním nekazí a hlavně je rychlejší. Navíc ve vzduchu umí nevyzpytatelně zaplavat, nedrží dráhu letu. Pro nás brankáře zase o něco těžší," říká český gólman Petr Čech.

Opravdu bude padat víc gólů?

Bílý míč s názvem Teamgeist (v češtině Týmový duch) a se čtyřmi černými ovály byl stvořen unikátní technologií.

"Radikální konfigurace 14 ploch, která snižuje množství dotykových bodů tří ploch o 60 procent a celkovou délku linií ploch o 15 procent," píše se v prohlášení firmy Adidas.

Jednoduše řečeno: míč je natolik hladký a oblý, že je rychlejší a nebezpečnější. "V Norimberku s ním hrajeme už půl roku. Výborně lítá při dlouhých pasech a gólmanům může zaplavat. Musíme se snažit hodně střílet," radil záložník Jan Polák.

"S lepším míčem jsem v životě nehrál. Moje přímé kopy a centry jsou jedovatější," říkal anglický kapitán David Beckham.

Týmový duch je přinejmenším kvalitnější a méně vrtkavý než stříbrné roteiro před dvěma lety na mistrovství Evropy v Portugalsku. Tehdy si stěžovali všichni hráči i brankáři. "Vypadá jako z opičí kůže. Z fotbalu je najednou úplně jiný sport," tvrdil tehdy český kouč Karel Brückner.

Bylo složité ho při letu zpracovávat, špatně se ovládal a také střely bývaly nevyzpytatelné.

Tentokrát si hráči pochvalují, že Adidas vyrobil výborný balon.

A co bude v roce 2010 na šampionátu v Jižní Africe?

Nejspíš "chytrý" míč se zabudovaným mikročipem, který pomůže rozhodčím řešit sporné situace.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze