Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S postupem na EURO přijdou i stamiliony

11 2003
Praha - Přes dvě stě milionů korun vybojovalo českému fotbalu národní mužstvo, které si středečním vítězstvím nad Nizozemskem vybojovalo postup na mistrovství Evropy do Portugalska. Tuto sumu vynese pouhá účast českého týmu na šampionátu. "Celkový ekonomicky dopad na náš fotbal však bude ještě mnohem vyšší," zdůraznil Jaroslav Vacek, zkušený sportovní byznysmen a místopředseda fotbalového svazu.

Přestože příjem z účasti na mistrovství Evropy zatím vyčíslit nelze, Vacek říká: "I když UEFA ještě nestanovila celkovou částku, o níž se bude hrát, ani klíč k jejímu rozdělení, z minulých zkušeností vím, že odměna za pouhou účast by neměla klesnout pod sto milionů korun. A postup ze skupiny by znamenal další příjem."

Přibližně stomilionovou částkou ocení podle Vacka postup na šampionát sponzoři českého týmu. Před čtyřmi lety, kdy český tým vypadl ve skupině, přivezl domů 123 milionů korun, v roce 1996 měly stříbrné medaile hodnotu bezmála čtvrt miliardy.

Fotbalový svaz ještě nerozhodl, jak se zisk z EURA 2004 rozdělí. Vacek však předpokládá, že bude zachována dosavadní praxe. To znamená, že po odečtení nákladů si hráči a realizační tým rozdělí polovinu z vydělaných peněz. Ve svazové pokladně by tak mělo zbýt nejméně padesát milionů korun.

Postup mezi fotbalovou elitu starého kontinentu se podle Vacka projeví i v zájmu zahraničních klubů o české hráče. "Budou víc na očích, a to jim dává lepší startovní pozici než fotbalistům ze zemí, které v kvalifikaci neuspěly. Cenou hráčů to však příliš nepohne, protože trh všeobecně stagnuje," řekl Vacek.

Také hodnotu televizních práv českého týmu postup výrazně neovlivní. "Ta závisí především na velikosti trhu, a ten se středeční výhrou nijak nezměnil," řekl Vacek. Úspěch by však mohl přilákat nějakého atraktivního soupeře pro přátelský zápas. "Hrát s mužstvem, které se kvalifikovalo na mistrovství Evropy, to bude dobrá příprava pro každého."

Největší reklamu však prý fotbalisté udělali České republice. "V Nizozemsku se celé dva týdny před středečním zápasem objevovala každý den v televizi Praha v nejrůznějších podobách. Neumím si proto představit, čím bychom v současné době mohli přilákat pozornost Evropy víc než právě fotbalem," uzavřel Vacek.

Autoři: ,


Témata: Jaroslav Vacek, UEFA
Najdete na iDNES.czmobilní verze