Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S kým že to ti Němci dnes hrají?

Michael Ballack zdraví fanoušky - Německý kapitán Michael Ballack zdraví fanoušky u Braniborské brány v Berlíně. Setkání bronzových medailstů se uskutečnilo v den finále. | foto: Marcus BrandtReuters

9 2006
Berlín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Na každém rohu vlaje německá vlajka a kamkoli se podíváte, všude vidíte fanoušky oblečené v bílých dresech německé fotbalové reprezentace. Neinformovaný návštěvník Berlína by se mohl domnívat, že ve finále mistrovství světa dnes večer určitě budou hrát domácí Němci. A proti nim tým vyznávající modrou barvu. Snad Italové, nebo Francouzi...?

Jenže pozor, něco takového není možné! Neinformovaný návštěvník Berlína neexistuje.

Fotbalové šílenství, které už rovný měsíc hýbe celým Německem, muselo nepochybně zasáhnout úplně každého, kdo je schopen vnímat svět kolem sebe.

Německo se do finále šampionátu neprobojovalo, ale fanoušci vzali bronzové medaile jako uspokojivou útěchu a fotbalovou radost si nenechali zkazit.

Do noci oslavovali bronzové medaile a dnes jich půl milionu přišlo k Braniborské bráně pozdravit fotbalisty, kteří sem dorazili na velikou party ze Stuttgartu. Měli trika v národních barvách s nápisem Danke.

Bílé barvy německých dresů mají jasnou převahu nad modrými, ačkoliv tuto barvu shodně vyznávají oba skuteční finalisté Francie s Itálií.

Domácí příznivci se vystrojili, jakoby měli dnes do rozhodující bitvy doprovodit Klinsmannův tým: pomalovali si tváře národními barvami, oblékli bláznivé paruky a samozřejmě nezapomněli na vlajky.

Celý den jich je plné město.

Německou nadvládu jen občas protne troubení auta, ze kterého vlaje italská vlajka, nebo křik francouzských fanoušků z horní otevřené paluby vyhlídkového autobusu.

Na hlavním nádraží, kam se od rána sjíždějí fotbaloví diváci, je dokonalý Babylon. Potkáte tu bojovně nastrojené fanoušky z Polska, Argentiny, nechybějí tu ani kanárkově žlutí Brazilci. A samozřejmě Japonci, kteří se rádi oblékají do dresů úspěšnějších týmů. I oni si dnes vybrali bílý dres s německou orlicí ve znaku...

Za vstupenky tisíce eur

Před středečním semifinále v Mnichově, kde se místo očekávaného duelu Brazílie s Anglií utkali "jen" Francouzi s Portugalci, se kolem stadionu čile obchodovalo se vstupenkami. Překupníci nabízeli celé vějíře lístků, které chtěli podle původních plánů prodávat s obrovskými zisky zejména Angličanům.

Pokřik "Tickets, tickets! Lístky, lístky!" zní i dnes, ale teď už vás za rukáv chytají jen o zájemci o nákup. A nabízejí hodně, stovky i tisíce eur.

Před stadionem stojí chumel takových chtivých diváků u kanceláře určené k výměně poukazů za skutečné vstupenky. Závistivě sledují šťastnější Italy a Francouze, kteří si už dávno před šampionátem nakoupili vouchery na finále pro případ, že jejich tým do tohoto zápasu postoupí. Ti se teď dočkali a cestou z úřadu musejí odolávat nabídkám na několikanásobné zhodnocení vložené částky.

Ale když už někdo dojel do Berlína a stojí před branou Olympijského stadionu, těžko vstupenku prodá. Každý se těší na životní zážitek, finále mistrovství světa bude sledovat na vlastní oči.

Začíná se dnes ve 20 hodin.Najdete na iDNES.czmobilní verze