Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S Čechy bych se rád potkal ve finále, říká Soukup, kouč Egypta

Miroslav Soukup v současnosti trénuje egyptskou fotbalovou reprezentaci do 20 let | foto: Profimedia.cz

23 2009
Bude to velká oslava fotbalu, míní Miroslav Soukup. Na nadcházejícím světovém šampionátu hráčů do 20 let v Egyptě bude patřit k nejsledovanějším mužům, vede výběr pořadatelské země. A nabuzení domácí chtějí od jeho svěřenců úspěch.

Den před zahajovacím utkáním šampionátu mezi domácím týmem a Trinidadem a Tobagem pohltila Egypt pravá sportovní horečka.

"Popularita fotbalu je tady vysoká. O mistrovství se píše už dlouhou dobu a s ubývajícím časem se to stupňuje. Noviny denně píšou o našem týmu různé prognózy, spousta televizních kanálů vysílá různé diskuse. Egypt žije fotbalem," popisuje Soukup, který před dvěma lety v Kanadě dovedl český výběr k senzačnímu stříbru.

Egypťané investovali do šampionátu značné prostředky, především stadiony si prý v ničem nezadají s těmi evropskými. "Stadiony jsou tady opravdu pěkné. Bude se hrát na těch nejlepších, řekl bych, že to bude ještě lepší než v Kanadě," míní Soukup.

Předpokládá, že během mistrovství bude překonán rekord v návštěvnosti z Kanady. "Na to naše úvodní utkání s Trinidadem je nahlášeno 80 až 85 tisíc diváků. Hrajeme v Alexandrii na jednom z největších stadionů, který je přesnou kopií Stade de France. Je to mamutí stadion otevřený právě touhle akcí. Pokud se nám podaří vyhrát, dají se i na káhirském stadionu očekávat návštěvy minimálně 60 nebo 70 tisíc diváků."

Organizace? Má být na úrovni

Ostatní účastníci podle něj nemusí mít strach ani z organizace mistrovství. O jednotlivé týmy prý bude dobře postaráno, každý z nich bude mít například vlastní autobus s nápisem své země. Na odpovídající úrovni prý bude i ubytování.

"Hotely jsou na špičkové úrovni, většinou pětihvězdičkové, a také tréninkové plochy by měly být ve většině případů kvalitní. Někdy se ale může stát, že se v té oblasti prostě nenachází tak dobrá tréninková plocha, jsme v Egyptě, samozřejmě," upozorňuje Soukup.

"To se může týkat třeba Port Saidu, kde bude trénovat český tým. Ale ani v Kanadě nefungovalo všechno na sto procent."

Po Egyptě se pohybuje velké množství vojáků s policisty, kteří nechybějí ani na stadionech.

"Policistu potkáte na každém kroku. Viděl jsem záběry na spoustu vojáků na stadionech, ale za ten rok a půl, co tu působím, jsem tady nezažil žádnou bitku a rvačku. Naopak atmosféra je tady hrozně přátelská, nikdo nemusí mít strach," uklidňuje kouč.

Počasí? Žádné obavy

Ani počasí, které momentálně panuje v Egyptě, by nemělo Evropanům až tolik vadit. Během večerních zápasů už teplota ve všech částech země klesne hluboko pod třicet stupňů Celsia.

"Teploty jsou samozřejmě rozdílné. Na severu jsou o něco nižší a vlhkost je vyšší. Počasí jde zde přijatelnější, připomínající jih Španělska. V Alexandrii je přes den kolem 28 stupňů, večer, kdy se hraje, klesne teplota na 24 stupňů, takže ideální fotbalové počasí," líčí Soukup.

Směrem na jih k Sahaře teplota roste.

"V Káhiře je sušší pouštní vzduch a asi o čtyři stupně víc. Přes den dvaatřicet, večer kolem šestadvaceti," podotýká trenér Soukup.

Domácí fanoušci od jeho týmu hodně očekávají.

"Všeobecná spokojenost by byla s postupem do semifinále. Pokud bychom nepostoupili ze skupiny, bylo by to velké zklamání. Přípravu jsme v podstatě zahájili od března. Myslím, že jen málokterý trenér má takovouhle možnost připravovat mužstvo," pochvaluje si Soukup.

Rád by se potkal s českým výběrem. "Osobně bych s ním chtěl hrát ve finále, nebo aspoň v semifinále," říká.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze