Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S Bergrem bychom byli silnější, připustil kouč

17 2000
K n o k k e - H e i s t (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Až dosud býval Jozef Chovanec vždy na minutu přesný, ale to ráno po páteční porážce s Francií, která znamenala konec nadějí na postup do čtvrtfinále, na sebe nechal dlouho čekat. Když pak konečně přijel na slíbenou tiskovou konferenci, snažil se nevypadat zdrceně, popíjel kávu a odpovídal nezvykle květnatě. "O naší skupině se sice říkalo, že je skupinou smrti, ale s trochou štěstí jsme mohli postoupit i z ní," prohlásil mimo jiné a dodal, že mužstvu v obou prohraných zápasech velmi chyběl distancovaný Patrik Berger. "Kdyby mohl nastoupit, byli bychom mnohem silnější," konstatoval ve svém bilancování.

Řeč se pochopitelně točila hlavně kolem utkání s Francií, které rozhodlo o předčasném vyřazení suverénů kvalifikace. "Francouzi začali ve velmi defenzivní sestavě a my jsme museli skoro celých devadesát minut tvořit hru. Podobně jako v utkání s Dánskem vsadili na brejky a efektivitu, ze tří vyložených gólů dali dvě branky a to rozhodlo," poznamenal trenér Chovanec, aby jedním dechem dodal: "Moje mužstvo ale podalo velmi dobré výkony! Každý měl v sobě vnitřní touhu porazit mistry světa a na hřišti to myslím bylo vidět."

Hodně debat vyvolalo střídání ve druhém poločase - po odchodu Bejbla s Rosickým ztratila záložní řada řád a organizaci, posílení útoku nepřineslo očekávaný efekt. "Všechno jsme podřídilo tomu, že jsme chtěli a museli vyhrát. Samozřejmě jsme šli do rizika. Kdyby první zápas dopadl jinak, byla by jiná taktika, ale to už je pryč. Koller byl vpředu velmi osamělý a tak přišel Lokvenc," uvedl Chovanec. Jak byl s jeho výkonem spokojený? "Odevzdal na hřišti všechno co mohl."

Chovanec sám přiznal, že osudným se mužstvu na šampionátu stalo neproměňování střeleckých příležitostí. "Neměli jsme tolik štěstí, nebyli jsme tak důrazní jako soupeři. Pokud si proti tak silným mužstvům vytvoříme tolik šancí a žádnou nedáme, nemůžeme vyhrávat," konstatoval realisticky.

Bylo evidentní, že mu na srdci leží zejména situace ze začátku druhého poločasu utkání s Francií, kdy byl Nedvěd sám před brankou a trefil jen gólmana Bartheze. "Možná, že v jiných situacích by to hráči řešili s větším klidem. Takový Nedvěd by dal asi devět z deseti takových šancí proměnil, ale bohužel, včera zrovna trefil brankáře. Faktorů, které to ovlivňují, je celá řada a špatně se to trénuje," uvedl po chvilce zamyšlení.

Poprvé také Chovanec připustil, jak velký vliv měla na výsledky mužstva absence distancovaného středopolaře Patrika Bergra. "Už před šampionátem jsem říkal, že bude nesmírně obtížné Patrika nahradit. S ním bychom byli mnohem silnější, údernější. Podobné typy v mužstvu nejsou."

Podrobnější analýzy Chovanec odložil na později, už nyní ale přiznal, že mu radost udělaly nejméně dvě věci: oohromná přízeň fanoušků, a  sebedůvěra, s níž se jeho svěřenci postavili i těm nejtěžším soupeřům. "Ověřili jsme si, že máme na to měřit se s těmi nejlepšími," uvedl spokojeně.

Stavitel národního mužstva zároveň rezolutně odmítl, že by měl být středeční zápas s Dánskem už jen formalitou. "Hrajeme EURO, to je motivace sama o sobě," reagoval na otázku. Hnacím motorem by měli být také fanoušci. "V Bruggách byli opět skvělí, lepší než příznivci mistrů světa. Vždyť mnozí z nich jeli tisíc kilometrů, utratili poslední peníze, jen aby tu mohli být a fandit nám. To hráče motivuje a žene dopředu. Jsem přesvědčený, že tomu tak bude i proti Dánsku."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze