Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S Amerikou to bude vysilující, tuší Koller

11 2006
Gelsenkirchen - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V pondělí fotbalová reprezentace vstoupí v Gelsenkirchenu do mistrovství světa proti Spojeným státům. Jakého soupeře lze čekat? "Viděl jsem je dvakrát, jsou všichni hodně atletičtí a rychlí," líčí Karel Poborský, se 115 starty český rekordman v počtu mezistátních zápasů.

Česko se Spojenými státy utkalo naposled před šestnácti lety. Také na světovém šampionátu a rovněž ve svém úvodním utkání. Parta kolem Haška, Skuhravého a Chovance tenkrát vyhrála 5:1.

"Od té doby udělali Američani velký skok dopředu," tvrdí útočník Libor Sionko.

S fotbalisty Spojených států se potkal dvakrát, byť ne na té nejvyšší úrovni. Na turnaji sedmnáctiletých v Japonsku a před šesti lety na olympiádě v Sydney oba zápasy skončily 2:2.

"Už tenkrát byli všichni hodně rychlí," připomíná Sionko, v současném národním mužstvu jeden z nejrychlejších.

Rychlost, to je o nejbližším českém soupeři známá vlastnost. Co dál? "Důrazně napadají už obránce, jsou výbušní a vzadu hrají na riziko," podotýká záložník David Jarolím.

"To napadání je jejich největší zbraň," přidává Jan Koller. "Hrají velmi dobře kombinačně a jsou na tom výborně fyzicky. Co jsem viděl, tak ve svých zápasech vydrželi hrát v hodně vysokém tempu až do poslední minuty."

Brücknerův tým se na úvodního soupeře připravuje už třiadvacet dní. "Příprava na Ameriku začala první den srazu," tvrdí kouč Karel Brückner.

To signalizuje, jak je první zápas na šampionátu důležitý. "Když ho zvládneme, tak v uvozovkách příště vyhrát nemusíme. Když ne, tak se zbytečně dostaneme pod tlak," poznamenává Poborský.

"Kdyby se nevyhrálo, tak to bude pro nás komplikace," potvrzuje Koller.

"Jsme favorité. Porazit Ameriku je základ pro náš postup do ze skupiny," poznamenává Sionko.

Jak tedy na Američany? "Hrát zezadu na brejky, neotevřít hřiště a nedat jim prostory, aby neměli kam běžet," radí Poborský.

Obránci nejspíš dostanou jasný úkol: neváhat s rozehrávkou a neriskovat. "Kolikrát bude lepší balon nakopnout dopředu," říká stoper David Rozehnal.

Dlouhé míče budou směřovat na Kollera, který jen výjimečně souboj ve vzduchu prohraje.

"Na tréninku jsme to nacvičovali. Jejich obránci jsou dost velcí, takže budu mít těžkou práci. Bude to vysilující," přemítá Koller.

Jan Koller odpovídá na otázky novinářů.Najdete na iDNES.czmobilní verze