Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řve na kouče a hází dres

6 2000
P r a ha, L u b l a ň - I na horkokrevné Řeky je přespříliš, co vyvádí Zlatko Zahovič. Slovinský fotbalista s božskou porcí talentu se nedokáže vůbec ovládat. Řve a nadává spoluhráčům, klidně i trenérům. "Řečtí fotbalisté jsou líní a hloupí," prohlásil pár měsíců poté, kdy loni v létě přestoupil do Olympiakosu Pireus. Vskutku pozoruhodné entrée v zemi, do níž přišel jako cizinec vydělávat velké peníze.

Hned důvod, aby se z milovaného fotbalisty stal nepřítel fanoušků. I to se vyplnilo. "Teď mě lidé asi vzteky unesou a něco mi provedou," fňukal vzápětí Zahovič. Je svérázný člověk. Nikdy nehrál ve Slovinsku ligu, přesto ho všichni rodáci oslavují. Je zatím nenaštval. Právě on pozvedl renomé fotbalu v dvoumilionové alpské zemi.

Bylo mu teprve osmnáct let, když opustil Maribor a vydal se do Portugalska. Tam zažil největší slávu v FC Porto, korunovanou třemi mistrovskými tituly. Před útočnou lavinou Jardel - Zahovič se všichni třásli strachy. Jakmile dal slovinský rebel sedm gólů v loňské Lize mistrů, prahly po něm velké kluby. Olympiakos přichystal na Řecko rekordních 15,8 milionu dolarů (635 mil. korun) a Zahoviče měl pod křídly.

Ale spolu s tím i kupu problémů. Ve všech anglicky tištěných zprávách o Zahovičovi se objevuje slůvko "troublemaker". Opravdu je mistrem na vyrábění trablí. "Klidně se může stát, že mi ta nálepka zůstane do konce života. Trochu se bojím, že takového hráče nebude nikdo chtít," lituje devětadvacetiletý Zahovič sám sebe. To je přesně on. Hlava mu vychladne a začne se kát. V listopadu se vrátil pozdě z dovolené ve Slovinsku. Všemožné půtky při jeho řeckém angažmá vyvrcholily v březnu. Během druhého poločasu ostře sledovaného zápasu s Panathinaikosem ho trenér Alberto Bigon vystřídal. Nasupěný Zahovič serval dres, praštil s ním o zem a začal urážet trenéra. Míra trpělivosti s hráčem přetekla. Byl vyřazen z mužstva do konce sezony s pokutou v přepočtu 2,3 milionu korun.

To jsou pro něj ale jen "drobné", vždyť čtyřletá smlouva mu zaručuje 342 milionů. "Nerozumím tomu, ale někdy se prostě neumím kontrolovat. Bolí mě u srdce, když koukám na video, co provádím," říká Zahovič. Na své chování má pozoruhodné názory: "Nejsem cholerik, vlastně jsem velice klidný. Ale když vidím, že někdo přede mnou nemá respekt, tak vybuchnu. Občas to přeženu. Že bych měl být trpělivější? Nemusím, jsem přece nezávislý člověk."

Řecko prý miluje jako turista, nikoliv v úloze fotbalisty. Na spoustu věcí si stěžuje. "S klubem máme na všechno úplně odlišný názor," běduje. Nebo má po krk řeckých novinářů. "Všude vlezou, otravují, chtějí ke mně domů, pokoušejí se vytáhnout nějaké senzace od mé manželky." Zahovič je v nepříjemné situaci. Přes dva měsíce nehrál, přitom na jeho umění visí osud fotbalového Slovinska.

Právě on dostal mužstvo na mistrovství Evropy. Z patnácti kvalifikačních gólů jich nastřílel devět, přestože nehraje úplně na hrotu, ale volného hráče za útočníky. Protože pauzíruje, najal si osobního trenéra, aby ho udržel ve formě. "Doufám, že budu ještě lepší než dřív. Náš postup na Euro byl velký úspěch a teď ho nesmíme pokazit. Soupeři od nás dostanou tvrdou ránu," chvástá se Zahovič, který plánuje odchod z Pirea. Nejraději by se vrátil do Porta. "Jen jeden klub pro mě znamená víc, a to je Real Madrid."
 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze