Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rudolfinum: V hlavní roli Beckenbauer

31 2006
Praha - Když slavný fotbalový internacionál Franz Beckenbauer v pondělí krátce před osmnáctou hodinou dorazil do pražského Rudolfina, strhlo se v jednom ze sálů pozdvižení. Shluk fotoreportérů ho obstoupil jak jen nejtěsněji mohl, kdo by si nechal ujít setkání uznávaných hvězd. Svého času dva nejlepší evropští fotbalisté se objali a klábosili spolu jako odvěcí kamarádi.

Beckenbauer, evropský fotbalový král v letech 1972 a 1976 si měl co vyprávět s majitelem Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu starého kontinentu za rok 1962 Josefem Masopustem. V očích to oběma jen hrálo, spíš si tak dát někde na plácku ťukes, než se ukazovat v bezvadně střižených oblecích.

Na hřišti se nepotkali. Když čerstvý pětasedmdesátník Masopust v národním mužstvu končil, pro dnes šedesátiletého Beckenbauera místo v tehdejší západoněmecké reprezentaci ještě nebylo.

Beckenbauer je v Praze na misi, při níž v roli šéfa organizačního výboru letošního mistrovství světa v Německu tento šampionát propaguje. Navštěvuje země všech mužstev, která se na světové mistrovství probojovala, Česko je jeho osmnáctou zastávkou.

"Takový frmol jsem snad ještě nezažil," popsal Masopust stručně nevídanou melu kolem Beckenbauera.

A po Masopustovi si měl Beckenbauer co říci s další fotbalovou legendou, nezapomenutelným Antonínem Panenkou. Hráli proti sobě v památném bělehradském finále mistrovství Evropy 1976 a Československo tehdy západní Němce porazilo 5:3 na penalty, když po prodloužení skončil zápas 2:2.

Pamatujete? Panenka tehdy při rozhodující penaltě pokořil gólmana Maiera obloučkem doprostřed branky.

"Bylo mi jasné, že na penalty můžeme vyhrát jen tehdy, když Češi netrefí branku. Protože Maier do té doby žádnou penaltu nechytil," zavzpomínal Beckenbauer, na něhož se při penaltovém rozstřelu už nedostalo.

Ulli Höness ve čtvrté sérii přestřelil, Panenka dal oním "dloubákem" na 5:3 a poslední Beckenbauerův pokus by už nic neřešil. "Ale já bych ji dal," ujistil Beckenbauer po letech.

Pro české fanoušky potom v oficiální části programu zazněla z Beckenbauerových úst příjemná zpráva. Na každý zápas Brücknerova mužstva vyjde o 2000 vstupenek víc, než bylo původně stanoveno.

S malým zpožděním přišel do sálu český premiér Jiří Paroubek a když za chvíli vystoupil na pódium vedle Beckenbauera, překvapil ho sdělením, že jeho fotbalovou kariéru sledoval.

"Dobře vím, že proti Německu se českým fotbalistům většinou nevedlo, ale na tři zápasy vzpomínám moc rád," přidal poté Paroubek vedle stojícímu Beckenbaurevi.

"Ve čtyřiašedesátém jsme Německo porazili čtyři tři dokonce na jeho hřišti v Ludwigshafenu, potom se nedá zapomenout na to bělehradské finále a špatný nebyl ani poslední vzájemný zápas na mistrovství Evropy v Portugalsku. To vás ve skupině porazilo naše béčko a poslalo vás domů."

V sále zaplněném českou fotbalovou generalitou, aktéry památného finále z Bělehradu v čele s Panenkou, Viktorem, Dobiašem a Františkem Veselým, a dalšími hosty, vzbudila poslední Paroubkova věta velký ohlas.

Beckenbauer, jehož Paroubek oficiálně přijme v úterý, to nesl s úsměvem. A s grácií obratného diplomata poznamenal, že současné české mužstvo to na letošním mistrovství světa může dotáhnout daleko.

"Do čtvrtfinále, semifinále a kdoví..." udělal významnou pauzu. "A na mistrovství Evropy v roce 2008 by z kvalifikační skupiny měli postoupit Němci společně s Čechy. Protože jsou nejsilnější."

V úterý po poledni pak Beckenbaurova fotbalová mise pokračuje, zamíří do Švýcarska.

Legendární fotbalista a šéf organizačního výboru letošního mistrovství světa Franz Beckenbauer navštívil Prahu; zleva Panenka, Masopust a Beckenbauer při setkání v pražském Rudolfinu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze