Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozvážný generál je znovu v plné síle a touží po titulu

6 2000
P r a h a, T u r í n - Zinedine Zidane je opět ve formě a v roli generála, jenž neporoučí řevem, nýbrž chytrostí a požene Francii k nejvyšší metě: titulu mistrů Evropy. "Cítím se odpočinutý a šťastný. Jsem v nejlepší kondici za celý život," rozhlašuje po okolí. Tohle už musí něco znamenat, když se tak rázně vyjádří fotbalista pověstný svou plachostí.

V Juventusu Turín, kde hraje čtyři roky, znovu nabral správné tempo. Pod trenérem Carlem Ancelottim se trochu změnil. Hraje v záložní řadě staženěji než dříve. Přebírá míče a rozděluje je dál. Dělá to svým ojedinělým způsobem. Míč si posouvá pod podrážkou, chvílemi ho v rychlém rytmu překračuje jednou a druhou nohou. Zmate soupeře natolik, že netuší, co na něj zanedlouho osmadvacetiletý "tanečník" ušije. "Je jako muž z jiné planety. Myslím, že bude ještě lepší než před dvěma lety při mistrovství světa," sklání se k němu s obdivem Lilian Thuram, spoluhráč z národního mužstva.

Zidane, nejmladší z pěti dětí alžírských přistěhovalců, je osobností, v níž se spojují všechny fotbalové vlohy: driblink, síla, přihrávka, a hlavně nesmírná běžecká vytrvalost. Právě ta jej vynesla mezi opravdové hvězdy. "Když se začínal prosazovat před osmi lety v Bordeaux, nebránil a býval volnějším hráčem. Pak zlepšil fyzičku, začal pracovat na větší ploše a je ještě výraznější," hodnotí trenér Werner Lička, který ho už dlouho pozoruje. Zidane se naučil dělat pro mužstvo, což přineslo užitek všem. Francouze předloni dovedl k titulu mistrů světa a tehdejší kouč Aimé Jacquet o něm prohlásil, že Francii je líp byť jen se šedesátiprocentním Zidanem než bez něho.

Byl slavný, všude ho zvali, chtěli se pochlubit jeho návštěvou. Přezdívali mu Král Zidane I. Takový rozruch si nedokázal vůbec vysvětlit. Dodnes nechápe, proč ho zvolili nejlepším fotbalistou roku 1998 na celém světě. "Nevím, proč ke slávě stačí tak málo. Dát gól v pravý okamžik na správném místě. Víc jsem nedokázal," vypráví skromně, jako by zapomněl, že ve finále vstřelil hned dva góly velebené Brazílii.

Poznal obdiv i chvíle, kdy ho napadali. Zidane má totiž jednu slabinu. Občas jeho forma poklesne. Právě to se přihodilo po mistrovství světa. Ke všemu se na něj navalily další problémy. Marodil s kolenem a jeho žena Veronique naléhala, aby s oběma syny odjeli z Itálie. Nutila jej k cestě do Španělska, odkud sama pochází. Zidane se k tomu veřejně přiznal a vysloužil si štiplavou poznámku od vedení Juventusu, že je pod pantoflem. "Byla to moje chyba a už ji nezopakuji. Rodinné problémy se nesmí vytahovat na svět," přiznal později velký milovník formule jedna.

Přečkal jeden špatný rok a v poslední sezoně opět zářil. Spolu s ním se zvedl Juventus. Italský titul připadal všem už hotovou věcí, ale v závěrečném kole o něj tým zcela nečekaně přišel. Zidane to vyjádřil jako své nejhlubší zklamání v životě. "Celá sezona se mi zhroutila v několika minutách," zoufale říká. Ale konec to není, je před ním Euro.

Zidane znovu načasoval formu na velký turnaj a touží vyhrát. "Můžeme to dokázat. Nizozemci jsou favorité, ale my zase mistři světa. Nemyslím si, že jsme v nejtěžší skupině. Nejhorší je ta první s Německem a Anglií," porovnává třetí nejpopulárnější muž ve Francii. Podle ankety mají více obdivu jen duchovní abbé Pierre, který je znám péčí o chudé, a zpěvák Jean-Jacques Goldman. Zidana prostě milují a věří mu.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze