Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střet zájmů u Pelty? Uměl jen využít systému, řekl Fousek v Rozstřelu

29 2017
Byl poradcem fotbalového předsedy Miroslava Pelty. Když ho policie zadržela pro údajné machinace se státními dotacemi, Petr Fousek souhlasil s tím, aby se o Peltovo místo ucházel. „Nepovažuju za výraz neloajality,“ řekl jeden z kandidátů v pondělním pořadu Rozstřel.

Fotbal si nového předsedu zvolí v pátek 2. června v pražském hotelu Clarion ve Vysočanech.

Vedle dlouholetého funkcionáře a diplomata ve strukturách FIFA a UEFA kandidují ještě Martin Malík a Libor Duba.

Malík pozvání do Rozstřelu odmítl. Libor Duba účast přislíbil a později ji s omluvou zrušil. Všichni tři však poskytli vydavatelství MAFRA rozhovory, které budou tento týden postupně vycházet v deníku MF DNES a na webu iDNES.cz.

Kandidáti na předsedu

Volba proběhne 2. června v Praze

  • Libor Duba. Nejpřekvapivější kandidát. Generální ředitel společnosti Ondrášovka, která s českým fotbalem dlouhodobě spolupracuje.
  • Petr Fousek. Někdejší generální sekretář FAČR. Je delegátem UEFA i FIFA. V roce 2015 byl šéfem organizačního výboru mistrovství Evropy do 21 let v Česku
  • Martin Malík. Generální ředitel společnosti STES, která se stará o marketingová práva v českém fotbale. Dřív pracoval ve vedení Slavie.

O čem Fousek v Rozstřelu mluvil?

„Nenapadlo mě, abych kandidovat. To si nejde vybírat, i když jsem s tím musel souhlasit,“ poznamenal Fousek.

Navrhly ho některé prvoligové kluby v čele se Slavií, dočkal se i podpory z regionů, z krajů a okresů, jejichž delegáti na valné hromadě hlasují.

Jenže česká komora, jejíž většina delegátů podléhá kontroverznímu místopředsedovi Romanu Berbrovi. A právě on Fouskovi neumožnil ve čtvrtek vystoupení na setkání delegátů s vyjádřením, že není kandidátem české komory. Tím je Malík.

Má tedy volba vůbec smysl? „Samozřejmě, že má. Delegáti by se měli zamyslet, jaký signál svou volnou vysílají k médiím, veřejnosti i sponzorům,“ reagoval. „Je to otázka osobní odvahy delegátů.“

Že Fousek není Berbrovým „koněm“ je i kvůli jeho činnosti pro končícího předsedy Pelty.

„Pan Berbr cítí, že to není správné. S panem Peltou jsem spolupracoval rád. Co si z mého poradenství vzal, byla už jeho věc. Moje smlouva byla ukončena včetně všech benefitů ve chvíli, kdy Mirek Pelta přestal fungovat jako předseda,“ řekl Fousek. „Ale zásadně odmítám, že bych byl kvůli své kandidatuře k němu neloajální.“

Na fakt, že jako poradce je spoluzodpovědný za události, které se v souvislosti s Peltou staly, Fousek reagoval: „Dominantní oblast mého poradenství byla mezinárodní. Ale to neříkám, že bych se chtěl od všeho distancovat. Přeju mu, aby to pro něj dopadlo co nejlíp.“

V pořadu Rozstřel se moderátor Martin Moravec dotkl i Peltova střetu zájmů, kdy jako předseda asociace je zároveň majitele prvoligového Jablonce.

„Objektivně vzato to není dobře. Pan Pelta s tím pracoval, bavili jsme se tom, on to řešil, detaily neznám. Ale nevinil bych z toho Mirka Peltu. On jen využil možností, které mu dovolily regule fotbalové asociace.“

Ale co etika? „Souhlasím, ale změnit to musí ti, kteří pravidla určují. Dosud to výkonnému výboru ani valné hromadě nevadilo. Je to spíš záležitost systémová než jednotlivce,“ reagoval Fousek.

Český fotbal hledá nového šéfa poté, co současného předsedu Miroslava Peltu zadržela a obvinila na začátku května policie kvůli problémům s dotacemi pro sport z ministerstva školství. Až do té chvíle byl Pelta před červnovými volbami jednoznačným favoritem, z vazby ovšem svou kandidaturu stáhl.

O křeslo pro šéfa českého fotbalu tak nyní usilují tři noví muži - Duba, Fousek a Malík. Přihlášku původně podal i místopředseda komise rozhodčích Petr Mlsna, který ale kandidaturu záhy stáhl. Markéta Haindlová, právnička, jíž do funkce předsedkyně prosazovalo hnutí Čistý fotbal, nezískala dostatečnou podporu.

O novém předsedovi fotbalové asociace se rozhodne v pátek 2. června.

Celý Rozstřel s Petrem Fouskem:

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze