Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozšíření počtu účastníků Eura se osvědčilo, radují se v UEFA

Velšský záložník Joe Allen fauluje Stuarta Dallase ze Severního Irska. | foto: Reuters

6 2016
Nový formát finálového turnaje fotbalového mistrovství Evropy, v němž se místo 16 představilo 24 týmů, podle představitelů UEFA uspěl. Na šampionát díky rozšíření postoupilo několik nováčků, kteří nebyli do počtu. To podle funkcionářů přispěje k popularizaci fotbalu v těchto zemích.

Premiéru na Euru zažily Albánie, Island, Severní Irsko, Slovensko a Wales. Albánci se s turnajem loučili po základních skupinách, Slovensko a Severní Irsko vypadly v osmifinále. Island došel do čtvrtfinále a Wales čeká ve středu semifinále proti Portugalsku.

Ředitel turnaje Martin Kallen si pochvaloval fakt, že reprezentace podceňovaných týmů měly nejbouřlivější podporu fanoušků. Hráče Islandu vítalo po vyřazení s Francií v Reykjavíku jako hrdiny zhruba 30 tisíc lidí, což je desetina populace v zemi.

„Lidé se obávali, že ten formát nebude fungovat, ale fungoval,“ řekl Kallen. „Viděli jsme dva týmy (Island a Wales), které došly dál, než kdokoliv čekal a to je dobře. Fotbalu to otevřelo nové obzory,“ dodal.

Podle kritiků ale rozšíření počtu účastníků nijak nepřidalo turnaji na atraktivitě. Wales a Severní Irsko by navíc podle nich postoupily i na šestnáctičlenné Euro.

Model s 24 účastníky, který výkonný výbor UEFA schválil před osmi lety, bude platit i pro příští Euro v roce 2020. Kallen je přesvědčen, že UEFA u něho zůstane i pro další turnaje. „Zatím to ještě nevíme, ale je to formát, o kterém budeme uvažovat, protože se osvědčil,“ řekl.

Autoři: ,


Témata: UEFA
Najdete na iDNES.czmobilní verze