Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ščasný se vrací na Kypr: Kdyby měla Sparta výrazný talent, vzal bych ho

Sparťanský trenér Zdeněk Ščasný během utkání Evropské lgy proti Tripolisu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

9 2015
Nikósie (Od našeho zpravodaje) - Běžně jezdí na Kypr na dovolenou. Teď se na ostrov, kde začal se svou trenérskou kariérou, Zdeněk Ščasný vrací se Spartou. Tu ve čtvrtek večer čeká poslední zápas skupiny Evropské ligy proti místnímu Apoelu Nikósie. Ač už má Sparta jistý postup do jara, nejede se Ščasný s týmem rekreovat, i když je na Kypru příjemná teplota dvacet stupňů. „Ale je to úleva, že už tady nemusíme hrát o postup,“ připouští sparťanský kouč.

I proto jste doma nechal duo Bičík - Hušbauer?
Hušbauer je zraněný, s Bičíkem jsme se dohodli, že v českém poháru bude chytat Miller, na Kypru pak Štěch. Z toho důvodu jsme ho nechali v Praze odpočinout. Láďa Krejčí zůstal taky doma, je zraněný, ale stejně by nemohl hrát kvůli vyloučení z posledního zápasu.

Nezvažoval jste, že dáte volno více hráčům? Po posledním utkání v Ostravě jste mluvil o jejich únavě.
(Usmívá se) Viděli jste, co se zvedne, když se řekne slovo únava. Jako národ jsme na to alergičtí. Vzali jsme všechny, co jsou zdraví. Věřte, že kdyby v juniorce nebo dorostu byla tak výrazná individualita, která by si v tuhle chvíli zasloužila dostat šanci v utkání Evropské ligy, tak to uděláme. Ale to tam není. Máme silná mužstva, ale že bychom tam viděli tak velký talent, to ne. Ve Spartě jsou mladí kluci, kteří se můžou dostat do A-mužstva, pokud budou pracovat. Ne, že by mohli nastoupit hned. Pravda je, že dostanou šanci hráči, kteří tolik nenastupovali. Asi nebudeme v našem nejsilnějším složení.

Takže budete v Nikósii tak trochu zkoušet hráče i herní systém?
Hráče budu zkoušet, k taktickým věcem a systému se vrátíme v zimě, abychom se zdokonalili. Některé kluky chci vidět v takovém zápase, některé necháme odpočívat, protože v poslední době hráli ve stavu, v němž by normálně nehráli.

Je pro vás motivace vyhrát vaší skupinu? K tomu potřebujete zvítězit na Apoelu a čekat na zaváhání Schalke s Tripolisem. Je to podle vás reálné?
Tahle možnost tady pořád je a já bych chtěl zvýraznit, že chceme na Kypru uspět. Jsme ale samozřejmě spokojení, že jsme si už uhráli postup, protože celé naše snažení v Synot lize směřuje k tomu, abychom byli první a dostali se do Evropy. Musíme ocenit, že jsme postoupili už před koncem skupiny, ale i tak chceme ten poslední zápas odehrát co nejlépe v rámci toho, v jakém složení budeme hrát.

Je pro vás tedy úleva, že na Kypru poprvé na podzim „nemusíte“?
Je to úleva, protože představa, že bychom tady měli hrát o postup, to by bylo složitější. Jsem ale přesvědčený, že v pohárovém zápase bude mít mužstvo i tak motivaci. V těžkých zápasech (zarazí se)... Já pořád nerozumím tomu, že neumíme hrát těžké zápasy. Podle některých novinářů bylo Schalke lehký zápas, když to přeženu.

Ale třeba utkání v Plzni či na Slavii jste nezvládli.
Těžké zápasy jsou všechny, ale na Slavii a v Plzni jsme to neodehráli dobře, což je pravda. Nemůžu však souhlasit s tím, že Sparta neumí hrát těžké zápasy. Ale to se teď dostávám někam jinam. V některých zápasech jsme vyhořeli, tak to je. Tečka.

Neobáváte se před Apoelem toho, že do utkání hráči nedají všechno, když je už rozhodnuto?
Nemyslím si. Ani nesouhlasím s tím, že by do toho hráči nedali všechno na Baníku. My jsme tam nehráli dobře, nepodrželi jsme balon, chyběl nám ne metr, jak se říká, ale tři metry. Není pro to omluva ani únava, ani terén. Nehráli jsme dobře, to je fakt. Ale vyhráli jsme 1:0. Pamatuji si Spartu z historie: když chtěla být úspěšná, tak zápasy, kdy nehrála dobře, vyhrála 1:0. V tom byla její síla. Tím nechci říct, že chceme hrát každý zápas špatně a vyhrát 1:0. Prostě nás to potkalo. Věřím tomu, že to teď z kluků spadne a zahrají si na Kypru s chutí. Pořád je ve hře to první místo i prémie za vítězství.

Vy se po letech vracíte na Kypr, kde jste začal trénovat. Dělá to s vámi něco?
Začal jsem tady trénovat, ale hlavně jsem se na Kypru naučil řecky, což mi pak otevřelo dveře k trénování v Řecku. Kypr mi změnil život. Vždycky jsou v něm nějaké křižovatky – a tohle byla jedna z nich. Není to ale nostalgický návrat, je to už dávná historie. Rád na Kypr jezdím na dovolenou, mám tam spoustu kamarádů, kteří mi volali, že za mnou přijdou na hotel. Asi nestihnu absolvovat všechno, ale na nějaké vzpomínky dojde.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze