Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jarní cíl? Udržet postupová místa, je odhodlaný Hejret ze Sokolova

Sokolovský útočník Bidje Manzia pomohl k výhře nad Varnsdorfem hattrickem. Na snímku v souboji s Fahrudinem Durdevičem. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

1 2016
Fotbalový Sokolov se snaží společně s dalšími kluby druhé ligy změnit pravidla hry pro postup do nejvyšší soutěže a prodloužit výjimku ze stanovených podmínek pro vstup z jednoho na tři roky. Je to logické, Baník je po podzimu na druhém místě. Tedy tom postupovém.

Co se šuškalo už nějakou dobu, se může konečně taky vyslovit. Ne moc nahlas a stále tak trochu nesměle, postoj vlastníka Sokolovské uhelné je totiž stále stejný, ale je to tady. Slušelo by se říct: konečně. Fotbalový Sokolov by letos mohl úspěšně zaútočit na postup.

Podzim zakončil na druhém místě, není divu, že klub zvyklý dlouhá léta na pohyb v nejvyšších patrech Fotbalové národní ligy si pohrává s myšlenkami na Synot ligu. Rekonstrukci hrací plochy plánuje už delší čas, nově ale společně s dalšími kluby ze druhé ligy se teď snaží změnit podmínky pro vstup do nejvyšší soutěže a to je v posunu směrem k postupu zřejmě ta vůbec nejdůležitější novinka.

„S kádrem jsme byli na podzim spokojení, proto ho chceme udržet. Dali jsme ale 22 gólů a to je málo, takže chceme přivést kvalitního útočníka.“

Nepřekonatelnou překážkou by pro klub snad neměly být ani finance. „Tady ale nemůžeme předbíhat, na všech úrovních by nás čekala ještě řada složitých jednání,“ v rozhovoru pro MF DNES říká Vítězslav Hejret, člen představenstva a sportovní ředitel Baníku.

Máte za sebou polovinu sezony, jste na druhém místě...
Pro nás je to nejlepší výsledek, kterého jsme mohli dosáhnout. Stojí za ním řada věcí a musíte mít taky trochu štěstí, to je jasné. Naše výkony v průběhu podzimu byly ale tak vyrovnané, že si to zasloužíme.

To by chtělo asi nějakou odměnu. Co třeba vyhlásit pro jaro boj o postup do první ligy?
Jsme sice druzí, ale prvních šest týmů v tabulce je vyrovnaných. Samozřejmě, že naše postavení chceme udržet i na jaře, sportovní část je ale jen jednou stránkou celé věci.

Samozřejmě, finance. Ty se řeší vždy až na prvním místě, že?
Jako klub máme stoprocentního vlastníka a všichni vědí, co se tady dělo v průběhu léta (Sokolovská uhelná pozastavila podporu sportu v Karlovarském kraji kvůli vleklému sporu s ČEZ jako odvetu za diskriminaci ve stanovení cen výkupu uhlí, pozn.red.). Můžu prohlásit, že naše financování je stabilizované a jak to bude vypadat dál? Nemůžeme předbíhat. Není to žádný alibismus, na všech úrovních by nás čekala ještě řada složitých jednání.

Co stadion a jeho rekonstrukce?
Společně s navazující infrastrukturou je to další nezbytná podmínka. O rekonstrukci naší hlavní hrací plochy se snažíme dlouhodobě, stadion potřebujeme opravit tak jako tak. V současné době se ale rozbíhají jednání na úrovni profesionálních klubů o prodloužení výjimky ze stanovených podmínek z jednoho na tři roky. Zatím však stále není stanovený ani časový horizont, ani jakých podmínek by se změna měla týkat. Nicméně to nahrává k tomu, abychom mohli brát myšlenky na postup už trochu vážněji.

Fotogalerie

Aby ne. Mezi druholigovými kluby se i přes relativně krátkou historii pohybujete na špičce soutěže zřejmě nejdelší dobu. Všichni asi vnímají, že jste už na řadě.
Po sportovní stránce nás tak v republice asi vnímají, musíme si ale uvědomit, že Sokolov je město s pětadvaceti tisíci obyvateli. Nejsme Ústí nad Labem nebo Zlín, nejsme stotisícové krajské město. Jiný je i charakter Karlovarského kraje a tím teď nemyslím jen ekonomické podmínky, v dlouhodobě úspěšném profesionálním sportu tady není žádná tradice. Není tady po něm pak logicky také společenská poptávka.

Třeba ji právě vy nastartujete.
Neříkám, že do první ligy nechceme. Prvořadý je pro nás ale teď stadion. Vyvíjí se technologie, mění předpisy a čas zkrátka nezastavíte, stadionu je nějakých čtyřicet let, opravit už potřebuje. A potřebuje to i kdybychom nebyli v tabulce druzí a nepohrávali si s myšlenkami na postup.

Podobnou rétoriku volili také v Karlových Varech s hokejem a dnes tam hrají extraligu v nové aréně, kterou jim postavilo město.
Jenže Sokolov má pětadvacet tisíc obyvatel a z toho plynou i jeho příjmy. Ve stotisícovém městě nemají asi problém dávat osm, deset milionů, ale tady je to neschůdné. Muselo by to být na úkor někoho.

A jaká je tady cesta?
Snažíme se našimi výsledky a prací s mládeží, která se na nich samozřejmě taky podílí, o získání širokého mandátu. Aby od firem, z kraje, města i novinářské obce zaznělo: pojďme do toho, pojďme to zkusit. A taky nás patřičně podpořili.

Aneb jak křičeli studenti v listopadu 89: Kdo, když ne my. Kdy, když ne teď...
... pravda, teď jsme asi nejdál. Musí se to ale nejdřív celé připravit. Vyřešeno máme financování aktuální sezony, co bude v létě, to se zatím neví. Máme vynikajícího vlastníka, nějak na něj ale tlačit, to si nemůžeme dovolit, také u něj navíc dochází k určitému vývoji.

„Rozbíhají se jednání o prodloužení výjimky na tři roky. To nahrává k tomu, abychom mohli brát myšlenky na postup už trochu vážněji.“

Dobře, postup už neřešme. Co se ale musí řešit určitě, to je vaše soupiska. Máte na ní řadu hráčů na hostování.
Cíl je jasný, z devadesáti procent chceme udržet stávající kádr pohromadě. Na podzim se osvědčil a my jej teď ze všeho nejvíc potřebujeme stabilizovat.

Jeden by se zeptal: tak proč ty hráče nenakoupíte?
To je jednoduché. Že jsme po podzimu na druhém místě, to není samo sebou. Naši hráči se výkonnostně opravdu pohybují mezi první a druhou ligou a je jasné, že mají také prvoligové ambice. Prošek, Takács, Kratochvíl, Kosak... našli by se i další. Ti všichni jsou na pomezí a někteří kvůli svému věku opravdu prvoligovou budoucnost mají. Pro nás je teď nejdůležitější tyhle hráče udržet.

A další možná i přivést. Co třeba nějaký ten střelec.
Sháníme ho. Že by ale v Česku byl nějaký známý útočník, kterého nechce první liga, to je prakticky nemožné, takže se porozhlížíme po typech jakými byli například Červenka nebo Jirouš. Na druhou stranu ve druhé lize nikdo kromě Pázlera z Hradce Králové nevstřelil víc než šest branek, takže by to mohlo vypadat, že máme taky svého střelce (Bidje Manzia vstřelil na podzim pět branek ve FNL a jednu v MOL Cupu).

Útok je teď jediné místo, kde sháníte posily pro jaro?
Nejspíš ještě jeden post v záloze, možná bude jedna změna v obraně. Ale to už nebudou změny typu posílení kádru, týkalo by se to obměny typologicky podobných hráčů, jako tomu bylo v případě výměny Čady za Takácse.

V záloze si na podzim moc nezahrál David Vaněček.
Přemýšlíme, že by na jaře někde hostoval a my přivedli někoho, kdo by konkurenci uvnitř týmu zvýšil.

A co jeho bratrance a jmenovce z Hradce Králové, který se v útoku Baníku před časem tak osvědčil.
Jenže o toho je zájem v první lize. Samozřejmě, pro nás by byl ideální. Je po zranění, na podzim si tolik nezahrál, trenér stavěl Pázlera. Tahle možnost by se tedy pro nás nabízela, ale jak říkám, je o něj zájem v první lize (v současné době je už David Vaněček z Hradce Králové uvolněný do Teplic).

Kvalitu v předfinální fázi byste potřebovali zvýšit i podle trenéra Daniela Šmejkala, pak by těch vstřelených branek bylo přeci jen víc.
Jenže žádní další Lafatové nebo Sieglové tady už zkrátka nejsou. Mění se charakter fotbalu, sází se na rychlostní pojetí a všichni ti vysocí Doškové pomalu mizí... Takoví Kratochvíl s Dvořákem, to jsou oba vynikající hráči. Kratochvíl je reprezentant, Dvořák za nás nastupuje stabilně, osvědčili se. V porovnání na druholigové úrovni jsou to jinak špičkoví fotbalisté, ale potřebujeme od nich, aby podávali produktivnější výkony. Nepotřebujeme posilovat nebo měnit rozestavení, jde nám především o zvýšení produktivity hráčů. Třeba od dvojice útočníků Manzia, Procházka nechceme, aby dala v součtu za podzim sedm branek, ale aby jich bylo patnáct. Právě takovou dvojici v útoku chceme vytvořit.

Pokud by u Manzii nekolísala na podzim tolik jeho výkonnost, mohli jste mít patnáct branek klidně jen od něj, jenže u hráčů jeho typu je to zkrátka běžné.
Navíc pokud by byl výjimečný už u nás, musel by to být náš hráč a my jej odmítali pustit. Jinak by o něj určitě usilovali v Teplicích, chtěli by jej ve Slovácku nebo na Dukle. Všichni mají v první lize osmnáct, dvacet bodů, právě takové hráče teď budou shánět a na odměnách jim budou nabízet dvoj- nebo trojnásobek co my.

A navíc je stejně ani neseženou, protože nejsou.
Právě. Jo, na pravého záložníka nebo levého beka, to jsme schopní sehnat za tyhle peníze opravdu kvalitního hráče. Ale útočníka, který je přeplácený pomalu jako hvězda pop music... to musí mít člověk taky štěstí a někde na něj natrefit, když ho ještě nikdo nezná.

A když ho pozná, tak si ho stáhne mateřský klub a pak ho nechá hrát „o nic“ v Ostravě, jako to v případě Marka Červenky udělala Slavia. Vrátit do Sokolova se už nemůže?
Bohužel. Startoval už na podzim za dva kluby, do třetího nemůže... abych tedy shrnul posilování pro jaro: s kádrem jsme byli na podzim velmi spokojení, proto ho chceme udržet. Dali jsme ale dvaadvacet gólů a to je pro nás málo, takže chceme přivést kvalitního útočníka a k tomu možná ještě jednoho, dva hráče obměnit, abychom zvýšili konkurenci uvnitř týmu a zároveň jako pojistku pro případ, že by se něco stalo.

Zimní přestávka fotbalového Baníku Sokolov

 • Vydařený vstup do sezony a žádné zásadnější zranění některé z opor týmu. To byly podle sokolovského trenéra Daniela Šmejkala hlavní příčiny vydařeného podzimu ve FNL. Baník se po odehraných šestnácti kolech drží na druhém místě a může už skládat smělé plány na jaro. Posílit chce především na postu útočníka, dal dvaadvacet gólů a to je podle sportovního ředitele Vítězslava Hejreta málo, proto chtějí na Baníku zvýšit kvalitu především v předfinální fázi a koncovce.
 • Zimní příprava odstartuje ve čtvrtek 7. ledna jako obvykle fyzickými testy na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Fyzické síly potřebné pro jaro budou fotbalisté nabírat celý leden v domácím prostředí sokolovského stadionu, prostředí změní na začátku února, když vyrazí na týdenní soustředění do Zruče u Plzně. Až do prvního mistrovského utkání o prvním březnovém víkendu se pak budou připravovat znovu v domácích podmínkách.
 • Přípravné zápasy:
  16. ledna: doma BSG Stahl Riesa
  20. ledna: doma Karlovy Vary
  30. ledna: v Hradci Králové
  3. února: v Domažlicích
  13. února: doma Tachov
  20. února: doma Ústí n. Labem
  27. února: ve Varnsdorfu
  Poznámka: V plánu přípravných utkání může dojít v průběhu zimní přípravy ještě ke změnám, naposledy vypadla Plzeň.
 • Soupiska
  Brankáři:
  Jaroslav Belaň, Jakub Dvořák I.
  Obránci: Jakub Blažek, František Dříždal, Panajotis Kucalas, Jurij Medveděv, Ludvík Tůma, Otto Urma, Zbyněk Vondráček.
  Záložníci: Jakub Dvořák, Jan Kosak, Karel Koubek, Miloš Kratochvíl, Vojtěch Machek, Václav Prošek, David Vaněček, Vít Vrtělka, Ladislav Takács.
  Útočníci: Bidje Manzia, Jiří Procházka, Lukáš Pouček.
 • Podzimní střelci Baníku: 5 Manzia, 3 Kratochvíl a Pouček, 2 Kosak, Procházka, Takács a Vrtělka.


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 16 9 4 3 42:25 31
2. Fotbal Třinec 16 9 3 4 23:15 30
3. 1. FK Příbram 16 9 2 5 26:16 29
4. Dynamo České Budějovice 16 7 7 2 24:11 28
5. FK Pardubice 16 9 1 6 22:13 28
6. 1.SC Znojmo 16 7 4 5 21:25 25
7. Baník Sokolov 16 7 3 6 19:17 24
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 16 7 2 7 26:25 23
9. FK Olympia Praha 16 6 5 5 21:24 23
10. FC Hradec Králové 16 5 7 4 21:19 22
11. FC MAS Táborsko 16 4 6 6 20:22 18
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FK Viktoria Žižkov 16 4 4 8 22:26 16
14. FC Vítkovice 16 3 4 9 16:31 13
15. FK Ústí nad Labem 16 3 3 10 16:32 12
16. Frýdek - Místek 16 2 5 9 8:23 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze