Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Se Sigmou jsme se dohodli v poslední moment, přiznává brankář Zlámal

MAROD. Mezi tři tyče se Zdeněk Zlámal vrátí kvůli zranění až v jarní části sezony. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

9 2014
Už se zdálo, že po třech letech ve fotbalové Olomouci změní Zdeněk Zlámal adresu. Napovídala tomu také zkouška v polském klubu Koruna Kielce. Nakonec však zůstává dál olomouckým hráčem i po sestupu do druhé ligy, když podepsal novou „úspornou“ smlouvu. „Dohodli jsme se na poslední chvíli,“ přibližuje osmadvacetiletý brankář jednání o kontraktu, jehož délka a další podmínky se budou odvíjet také od operace kolena, kterou absolvoval v úterý.

Problémy s kolenem máte už dlouho. Proč jste se je až teď rozhodl řešit zákrokem?
Poslední půlrok mě koleno už docela hodně zlobilo, takže po uvážení s doktorem Ditmarem jsme se rozhodli, že půjdu na operaci, až skončí liga. Bohužel nastala situace, že jsme spadli do druhé ligy a mně skončila smlouva. Na operaci jsem nešel dřív, protože jsem nevěděl, co se mnou bude. Dopadlo to tak, že na operaci jsem šel teďka.

Ale nikoliv jako volný hráč. Novou smlouvu jste podepsal s Olomoucí, ačkoliv vaše vyjednávací pozice musela být nevýhodná: po sestupu a před operací...
Sigma o problému s kolenem věděla. Jednali jsme a nakonec jsem smlouvu podepsal. Můžu jít v klidu na operaci. Samozřejmě smlouva je taková, že vidí, že budu půlroku teďka mimo. Já je na jednu stranu chápu, že nechtějí platit hráče, který není stoprocentní a jde na operaci. Já být manažerem klubu, tak to taky pořádně zvažuju. Kdyby mi smlouvu nedali, tak by se nic nedělo a na operaci bych stejně šel. Jednání jsem vedl s panem Minářem (sportovním manažerem Sigmy, pozn. red.), všechno jsme si řekli na rovinu a na poslední moment jsme se dohodli, že jsem nakonec prodloužil. Dopadlo to dobře jak pro mě, tak pro klub.

Minář: Může se dát v klidu dohromady

„Zdeněk nechtěl za každou cenu někam odcházet. Zvažovali jsme víc věcí včetně jeho zdravotního stavu, proto nám to trošičku déle trvalo, ale došli jsme k závěru, že prodloužení smlouvy i za to, co tady všechno odvedl, bylo na místě. Nemá cenu to specifikovat. Uvidíme, jaký bude jeho zdravotní stav po operaci. I na základě toho bude odvozena délka smlouvy. V téhle době není důležité, na kolik let smlouva je, ale že je prodloužená. Zdeněk má zajištěné finance a může se dát v klidu dohromady. Zákrok bylo potřeba udělat a rekonvalescence je delší, ale na druhou stranu to Zdeňka zásadním způsobem neomezovalo. Nebylo to tak, že by musel jít na operaci za každou cenu nebo že by mu to mělo bránit v kariéře.“
Ladislav Minář, sportovní manažer Sigmy

Proč ale nechcete specifikovat tak základní věc, jako je délka kontraktu?
S panem Minářem jsme se dohodli, že to nebudeme specifikovat. Já sám jsem se k tomu nechtěl moc vyjadřovat. Prostě jsem šel na operaci... Po dovolené bylo koleno, dá se říct, v dobrém stavu, kdy mě nebolelo, takže jsem myslel, že na operaci nepůjdu, ale pak mě zase začalo bolet, takže jsem se rozhodli, že na operaci půjdu.

Nepřitížil jste si, když jste chytal s poraněným kolenem?
No, já už to koleno mám takové dva roky, kdy jsem s tím chytal, ale zase při prvním zápase se Slavií po nevinném střetu s Vošahlíkem, kdy mi do kolena narazil, jsem měl od té doby s kolenem pořád problémy, dostávala se do něj krev. Vím do budoucna, že kdybych takové problémy měl dál, tak nebude výkon stoprocentní. Proto ta operace.

Měl jste problém také s vazy v koleni?
Je to problém i s těmi vazy, prostě budu trošku déle mimo. Operaci jsem měl naplánovanou už v březnu, kdy jsme se domluvili s doktorem. Říkám: Nejdřív se zachráníme a pak půjdu na operaci. To se bohužel nepovedlo.

Spadli jste a ještě nebudete kvůli zranění nějaký čas chytat. To je dvojitý pech...
Přesně tak. Je to nepříjemné, ale bohužel - to je život.

Fotogalerie

Zdeněk Zlámal

A v něm jste jednou nahoře, jednou dole. Před dvěma roky jste vyhráli český pohár, mluvil jste o útoku na titul a reprezentaci. Už jste se s tak strmým sešupem vyrovnal?
Ve fotbale nikdo neví, co bude zítra. Já to beru tak, jak to je. Začíná pro mě teď nová výzva a dá se říct, že už se těším, jak budu rehabilitovat, jak se to bude zlepšovat, a hlavně na to, jak se vrátím zpátky a budu zase hrát za Sigmu Olomouc. To bude pro mě nová motivace. Jak jsem měl motivaci dostat se do reprezentace, tak teď mám motivaci vrátit se vůbec do brány. To je prostě život. Já se z toho nepodělám.

Byl jste na testech v polském klubu Koruna Kielce. To neklaplo kvůli kolenu?
Ano, jednání se Sigmou bylo takové a takové, nechci ho specifikovat, ale neměl jsem smlouvu a dohodl jsem se, že to s tím kolenem zkusím ještě v Polsku. Oni mi řekli, ať tam odchytám na zkoušce zápas, já jim řekl že ne, že nejsem ve věku, kdybych chodil na čtrnáctidenní zkoušky. Odchytal jsem jenom poločas, ale koleno nebylo v nejlepším stavu, tak jsem se vrátil zpátky a doufal jsem, že se nějak domluvím v Sigmě, což se nakonec povedlo.

Prohlásil jste, že v Česku je pro vás i po sestupu jen jeden klub - Sigma. Nechtěl jste zůstat v lize?
Nějaké nabídky z Česka jsem měl, volal mi je manažer a já mu hned řekl, že ne. O tom kolenu samozřejmě taky věděl. Číslo jedna je pro mě Sigma a tím to hasne. Anebo takhle: číslo jedna je zdraví a pak se můžeme bavit o nějakém fotbale.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 18 11 4 3 48:25 37
2. 1. FK Příbram 17 10 2 5 29:17 32
3. Fotbal Třinec 18 9 5 4 24:16 32
4. FK Pardubice 17 9 2 6 22:13 29
5. Dynamo České Budějovice 18 7 7 4 25:14 28
6. 1.SC Znojmo 17 8 4 5 24:25 28
7. FK Olympia Praha 19 7 6 6 22:25 27
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 17 8 2 7 30:25 26
9. FK Viktoria Žižkov 19 7 4 8 30:29 25
10. FC Hradec Králové 18 6 7 5 23:22 25
11. Baník Sokolov 18 7 4 7 20:21 25
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FC MAS Táborsko 18 4 6 8 21:28 18
14. FC Vítkovice 17 3 4 10 19:36 13
15. FK Ústí nad Labem 18 3 4 11 16:35 13
16. Frýdek - Místek 17 2 5 10 8:27 11

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze