Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sigma je kvalitní značka. Může útočit na nejvyšší příčky, říká Minář

Ladislav Minář, sportovní ředitel fotbalové Sigmy Olomouc. | foto: Petr Janeček, MAFRA

28 2014
Ten obrázek byl výmluvný. Fotbalisté Olomouce trénovali na hřišti číslo dvě, nový sportovní ředitel Ladislav Minář se společně se šéfem Josefem Lébrem přišel podívat na argentinskou posilu Davida Depetrise, kterého přivedl. Zastavil se u postranní čáry, že na hřiště nevstoupí: To je přece trenérovo území!

Spolumajitel klubu jej však nakonec přemluvil, ale pouze na chvíli, aby bylo jasné, že Minář nebude zasahovat do práce kouče Zdeňka Psotky, ačkoliv sám provizorně vedl předtím z lavičky Mladou Boleslav.

Dotazy na to, zda se má trenér bát, když mu za zády stojí jako nadřízený, nesnáší. A umí to dát najevo. Zvýšeným hlasem oznámí: "Tuhle otázku už nepokládejte."

Ostatně pověst rázného manažera jej předchází a taky mluví sympaticky přímo. O čem? Třeba o odchodu z Mladé Boleslavi, kde čtyři roky řediteloval a střídavě zaskakoval na trenérské židli. Nespojuje ho s příchodem kouče Jarolíma a odmítá, že by si přesunem na Hanou pohoršil.

Sám říká, že v první fázi chce Olomouci pomoct z nejhoršího. Začal úspěšně, když ho před startem jara napadlo získat místo uprchlého útočníka Martina Doležala snajpra Depetrise, jenž se hned v prvním zápase proti Slavii (5:1) trefil dvakrát. "Minář tady nepřišel někoho učit dělat fotbal. Ve druhé fázi chci přidat zkušenosti, které jsem načerpal jinde," tvrdí.

Ladislav Minář

Ladislav Minář

Jak velkou výzvou je pro vás angažmá v Olomouci po letech v Mladé Boleslavi?
Myslím, že každé angažmá je výzvou. Pořád mi někdo předhazuje, proč jdu z Boleslavi do Olomouce. Já nevím, proč ne. Zaprvé - jsem Moravák. A zadruhé - Olomouc jsem vždycky viděl jako velmi dobrou značku. Minulou sezonu byly Teplice poslední v tabulce a letos jsou úplně jinde. Nikde není psáno, že to v Olomouci nemusí být naopak. Mně se v Olomouci líbí. Samozřejmě všude jsou klady, všude jsou zápory. Už jsem v nějakých klubech byl, úplně ideální to není nikde. Ale vždycky jsem se na olomouckou práci s mládeží díval jako na Spartu na Moravě. Všechno je to odvislé od ekonomických podmínek. Nevím, který z klubů může říct, že je na tom ekonomicky super. Možná Plzeň, které se sportovně tak dařilo, že vydělávala velké peníze. Co jsem načerpal informace, tak Olomouc má v podobě Pepíka Lébra (spolumajitel klubu) jistotu, co se týče ekonomiky, protože si myslím, že kdyby bylo špatně, tak on je záruka, že klub udrží ve finanční jistotě. I tohle se mi líbí, že tady je někdo, kdo to může zaopatřit. Vidím v tom perspektivu - Olomouc může do budoucna zase útočit na nejvyšší příčky. Kde jsem byl, tak na prvním místě bylo, aby se co nejvíc odchovanců etablovalo do prvního mančaftu. Když se podívám na kádry, tak vidím, že se to Olomouci daří nejlíp. Někdy je to i na úkor momentální kvality. Jak se říká: žádný učený z nebe nespadl. Musí posbírat zkušenosti.

Neriskujete ale, když jdete z ambiciózní Mladé Boleslavi do klubu, který může sestoupit?
Riskem bylo i to, když já, obyčejný kluk z Moravy, který prošel Slovácko, Kroměříž a Zlín, šel do Mladé Boleslavi, která se prsí, že patří mezi pět nejlépe ekonomicky zabezpečených klubů v lize. Také to pro mě byla výzva. Kdybych se bál tam jít, že se manažersky neprosadím, tak bych zůstal na Moravě a možná bych už u fotbalu ani nebyl. Jak je to s trenéry, tak je to i s funkcionáři - není jednoduché sehnat angažmá. My jsme se Zdeňkem Psotkou studovali trenérskou licenci. Podívejte se, kolik trenérů každé dva roky vyjde, jaké mají uplatnění. Je šestnáct ligových trenérů a šestnáct ligových manažerů. Je to sport a může přinést cokoliv, ale já jsem pevně přesvědčený, že se to tady zvládne.

"Olomouc je pro mě v práci s mládeží jako Sparta na Moravě."

Ladislav Minář, sportovní ředitel Sigmy Olomouc

Mladá Boleslav patří v lize mezi bohatší kluby, Olomouc musí prodávat hráče, aby si rozpočet zajistila. Můžete porovnat oba kluby?
Ale pozor, dneska je už Boleslav také ve fázi, kdy je třeba prodat hráče, pakliže chce mít stoprocentně zabezpečený rozpočet! Kromě Plzně, nevím jak Sparta, ale tam nevím, jak se to dělá, neznám klub u nás, který by nepotřeboval zabezpečit rozpočet prodejem hráčů. Ale někdo to má ve větších procentech a někdo v menších. Neseženeme člověka, který by byl schopný podporovat fotbal takovým způsobem, že zabezpečí celý rozpočet a ještě bude moct mít osmdesát až sto smluvních hráčů, aniž by je musel prodávat. Je to správné. Hráče nevychováváte jenom na to, aby hráli ligu. Nikdy to nejde tak, aby všichni zůstali a hráli. Ventil odchodu musí být, je potřeba.

Spíš jsem to myslel tak, jestli můžete oba kluby porovnat ve finančních možnostech a jestli jste už v Sigmě narazil na limit.
Limit... Nejsem ekonom, finanční dozorce. I tohle pochopitelně musíme brát v potaz. Není to o tom, že přijde Minář a řekne, že by chtěl přivést toho a toho, když klub má své mantinely. Musím hledat hráče, kteří se vlezou do ekonomických mantinelů tohoto klubu. Možná si Boleslav mohla dovolit v určitých sezonách víc než třeba Olomouc, ale momentálně, že by si mohla dovolit daleko víc než v Olomouci, si nemyslím.

A co si myslíte o amatérském způsobu, jakým přišla Sigma o klíčového útočníka Doležala?
Tuhle otázku mi nepokládejte, protože já u toho nebyl, a u čeho jsem nebyl, tak k tomu nemám právo ani kompetenci se vyjadřovat! Proč bych se k tomu vyjadřoval?

Jako člověk zvenčí.
Jako člověk zvenčí mám k tomu osobní pohled, který není na to, abych ho publikoval směrem k médiím. Tohle ne.

Tak jinak: je váš příchod zárukou, že se už nic podobného v Olomouci nestane?
Záruka... Každý chybujeme: funkcionáři, hráči i podnikatel udělá obchod, který mu nevyjde. Jestli jsem stoprocentní záruka? Budu se snažit to dělat, jak nejlíp umím, a doufám, že budu co nejmíň chybovat. Víc na to nechci odpovídat.

OSOBNOSTI FOTBALOVÉ OLOMOUCE. Trenér Zdeněk Psotka (vlevo) a sportovní ředitel

OSOBNOSTI FOTBALOVÉ OLOMOUCE. Trenér Zdeněk Psotka (vlevo) a sportovní ředitel Ladislav Minář.

I když trenér Psotka tvrdí, že kádr v zimě neprošel řezem, odešlo pět hráčů. Vidíte to jako on?
Řeknu to takhle: Schulmeister trénuje tady. Koutný je sice s největší pravděpodobností na cestě do Dunajské Stredy, ale Zdeněk řekl, že má menší počet hráčů v A-mužstvu tak, aby další kluci, kteří trénují s béčkem nebo juniorkou, měli možnost kdykoliv naskočit do tréninkového procesu nebo zápasu áčka. Je to jenom otázka Vepřeka, který odešel, ale také si nemyslím, že by to bylo nějak zásadní oproti podzimu, co jsem mohl sledovat. Musím se Zdeňkem souhlasit v tom smyslu, že jestli že se něco nepovede, ať to byla podzimní sezona, tak je potřeba dát trošku malinko kyslíku, aby všichni zpozorněli a mohli dostat šanci další hráči. Já myslím, že to nebude na škodu.

Není ale risk tvořit mužstvo v době, kdy hraje o záchranu a potřebuje právě zkušené hráče?
To je ale otázka jen Vepřeka, jinak nikdo takhle zkušený neodešel.

Naznačil jste, že Sigma musí jít dál svou cestou a sázet na šikovné odchovance. Čili nehrozí teplický způsob, že bude i v Olomouci hrát pět šest cizinců?
Může se stát, že přijdou cizinci. Vidíte, že už tady takové chlapce máme, a můžou přijít další. Pokud to bude pro klub ekonomicky zajímavější, proč ne? Samozřejmě to nemůžeme ucpat sedmi hráči, aby mladí kluci nedostávali šanci. Ale pokud se budeme s trenérem bavit o tom, že se nám nedaří zaplnit mezery z vlastních zdrojů, tak můžou přijít i kluci z exotických zemí na konkrétní post, který potřebujeme. Může se to stát, ale zase v mezích našich ekonomických mantinelů.

Počítal jste, kolik bodů by vám mělo na záchranu stačit?
Do toho se nebudu pouštět.

"Můj pohled na případ Doležal není na to, abych ho publikoval."

Ladislav Minář, sportovní ředitel Sigmy Olomouc

S jakou vizí jste do Olomouce přišel?
Prvně bych chtěl dokázat to, aby Olomouc byla co nejrychleji v klidných vodách a byla tady i příští rok liga. A pak je to otázka toho, jakým způsobem klub poznám. Minář tady nepřišel někoho učit dělat fotbal, Minář tomu přišel pomoct manažersky už i proto, že Zdeněk, který to zaštiťoval, přechází trénovat a já ze zkušenosti vím, dělal jsem to teď rok a půl v Boleslavi, že to stoprocentně nejde zvládnout. To vám můžu říct. Jestliže má trenér trénovat dvoufázově, v přípravném období se trénuje dvoufázově pořád, a do toho se má točit kolem manažerských věcí, tak je pořád na špičkách. Mám svůj názor, o kterém diskutujeme, třeba co se týká hráčů a dalších věcí, ale není to jenom o Minářovi. V první fázi - pomoc, a v druhé fázi chci klub navést na nějaké věci zkušenostmi, které jsem načerpal jinde.

Bylo pro vás velké dilema vzít nabídku Olomouce?
Nebylo. Vždycky, když jsme se Zdeňkem Psotkou komunikovali, tak jsem říkal, že by se mi líbilo, kdybych mohl v Olomouci pracovat. A teď jsem nabídku dostal. Bylo to spojené s tím, že se rozhodli, že Zdeněk bude od ledna plnohodnotně vykonávat trenéra. Měl jsem možnost, ale musel jsem to rychle ukončit v Boleslavi. Tam jsem trošku cítil, že to malinko není úplně ideální. Sice se napsalo, jak to bylo krásné a jednoduché, taky to tak nebylo úplně jednoduché, ale podařilo se. Neváhal jsem proto, protože jsem věděl, že nechci zůstat v Čechách dlouho. Končil jsem čtvrtý rok a věděl jsem, že můžu být ještě rok, ale že se stejně budu jednou vracet na Moravu. Bylo dilema, jestli to udělat hned, když je možnost, nebo ještě počkat. Ale jak jsem se bavil o trenérech a funkcionářích, za rok by to třeba nemuselo přijít. Stoprocentně jsem věděl, že tam nebudu chtít zůstat. Proto mi to přišlo jako ideální řešení.

Očima kouče

Láďa je výbušnější

"S panem Minářem jsme spolu studovali trenérskou profilicenci, známe se dlouho. Působil na Moravě - ve Zlíně a Slovácku, takže jsme se často potkávali. Myslím si, že naše vize jsou podobné, i když jsme povahově odlišné typy. Laďa je přece jen víc výbušnější než já. Ve fotbale máme však stejný názor. Pro olomoucký klub bude přínosem."
Zdeněk Psotka, trenér Olomouce

Takže příchod trenéra Jarolíma v tom nehrál roli?
Hrál v tom roli jenom z té pozice, že jsem byl pořád dočasný trenér. A že to trvalo skoro rok a půl, bohužel to tak někdy je. Jsou období, kdy jste aktivní a jste v kontaktu s trenéry, a je období, kdy zrovna ti trenéři nemohou, a my jsme cítili, že zrovna ta jména jsou pro Boleslav ideální. A myslím, že Karel je pro Boleslav to nejlepší, co může být. Já jsem s ním dělal v Synotu. Kdyby nepřišel Karel, tak bych minimálně do jara dojížděl dál jako trenér, pokud by mě nevyhodili.

Co vás baví víc: trénování, nebo funkcionaření? Zdeněk Psotka záhy zjistil, že trénování...
Dívejte se: já když vám řeknu, že mě baví oboje, tak vy zase budete spekulovat, jestli se nemá trenér Psotka bát o místo. Ještě jsem tady ani nebyl, a už jsem tu otázku dostal. Shodou okolností jsem pořád někde něco lepil. O tomhle se nebavme a tyhle otázky nepokládejme (rázně). Já chci, aby byl Zdeněk v klidu a také já byl v klidu a neměl nálepku, že někde přijdu a už se na něco třesu. Netřesu se vůbec na nic. Už nespekulujme. Nedělá mi dobře, když jsem někde četl: Pane Psotka, třeste se, to není normální manažer! Když má možnost, tak potom okamžitě skočí. Tyhle debaty zrušme. Mě baví obě dvě práce, ale nespekulujme, to je totiž blbost.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,71

Šimon Falta

Olomouc

1,93

Jan Kopic

Plzeň

1,93

Jan Laštůvka

Slavia

Góly

6

Michael Krmenčík

Plzeň

5

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 8 8 0 0 18:2 24
2. SK Sigma Olomouc 8 5 2 1 16:7 17
3. SK Slavia Praha 8 4 4 0 11:2 16
4. FK Jablonec 8 3 4 1 14:7 13
5. FC Slovan Liberec 7 4 1 2 9:7 13
6. AC Sparta Praha 7 3 2 2 6:6 11
7. Fastav Zlín 8 3 1 4 7:8 10
8. Bohemians Praha 1905 8 2 4 2 4:5 10
9. Dukla Praha 8 3 1 4 10:15 10
10. FK Teplice 7 2 3 2 10:9 9
11. FK Mladá Boleslav 8 2 1 5 6:13 7
12. 1. FC Slovácko 7 1 3 3 6:6 6
13. FC Baník Ostrava 7 1 3 3 10:16 6
14. MFK Karviná 7 1 1 5 7:12 4
15. Zbrojovka Brno 7 1 1 5 5:13 4
16. FC Vysočina Jihlava 7 1 1 5 5:16 4

Najdete na iDNES.czmobilní verze