Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Motivovat hráče v Sokolově bylo složité, říká odvolaný trenér Jindra

Trenér sokolovských fotbalistů Aleš Jindra | foto: Václav Šlauf, MAFRA

7 2014
Dlouhodobé neshody trenéra Aleše Jindry s klubovým vedením Baníku o herním projevu fotbalového Sokolova ve druhé lize vyvrcholily téměř ihned po pětibrankovém výprasku ve Zlíně jako na divokém západě: obě strany začaly tasit výpovědi. Výsledek? Sokolov shání náhradu za úspěšného trenéra, který si teď nejvíc ze všeho chce od fotbalu odpočinout.

Měl Baník vůbec na útočný fotbal? A pomohl by vůbec vypořádat se s odlivem fanoušků, kterým se sen o postupu rozplývá před očima? Na všechna ta „proč?“ visící ve vzduchu se snažil v dotazníku MF DNES odpovědět trenér Aleš Jindra.

Důvodem pro vaše odvolání je podle tiskové zprávy vydané Baníkem neatraktivnost herního projevu. Hrál tedy podle vás Baník neatraktivně a případně proč?
Nehrál. Hrál to, na co měl hráčský potenciál. S ohledem na kvalitu a typologii hráčů mužstva byl vždy volen vhodný způsob hry tak, abychom byli úspěšní a byl patrný způsob hry, který chceme praktikovat.

Odvolání kouče

Druholigový Sokolov odvolal trenéra Aleše Jindru po posledním kole Fotbalové národní ligy. Smlouva trvající až do 30. června 2015 mu byla vypovězena s okamžitou platností krátce po debaklu 0:5 ve Zlíně.

V tiskové zprávě stálo: "Výpověď pro trenéra Hlavním důvodem výpovědi byla dlouhodobá nespokojenost s defenzivním herním projevem, který byl zásadně v rozporu s klubovou filosofií. Přes opakované upozornění o neatraktivnosti herního projevu nedošlo ke změně. V nejbližších dnech budou probíhat jednání o obsazení hlavního trenéra."

Klub k motivaci hráčů opakovaně říká, že každý z nich má být individuálně motivovaný, protože hraje o své další angažmá. Fotbal je ale kolektivní sport a v něm je motivací vítězství. Jak jste hráče motivoval vy, když se klub už několik let pravidelně sám vyřazuje dopředu ze hry o postup? Jak jste do práce motivoval sebe a vaše spolupracovníky?
Jako bývalý ligový hráč jsem měl to štěstí, že jsem dvakrát dokázal postoupit do 1. ligy a musím říct, že to byly opravdu ty nejhezčí okamžiky celé mé kariéry. Je to přesně tak jak říkáte! Postup, nebo zisk titulu je To!, proč hrajete fotbal. Největší motivací hráče je hra o titul nebo o postup. V mé první sezoně v Baníku, kterou jsem dokončoval (9 utkání) po Radku Látalovi, jsme se umístili na výborném třetím místě a sahali jsme po postupu (po odřeknutí Ústí nad Labem).

S hráči jsme si stanovili sportovní cíl, umístit se do 3. místa a cítil jsem obrovské odhodlání všech dosáhnout této mety, hráči podávali výkony na hranici svých možností. Baník nakonec postup odmítnul pro nevyhovující stadion. Další sezonu jsme dokončili na 4. místě a motivovat hráče bylo velmi složité a stálo mě to obrovské množství energie. U některých hráčů se projevovalo zklamání z nevyužitého postupu, především u těch starších, kteří to cítili jako poslední možnost zahrát si s Baníkem 1. ligu. Právě skončenou sezonu jsme dokončili na 6. místě a s motivací hráčů i trenérů to bylo zase o něco složitější.

Poslední pětibranková ve Zlíně je i přes chybějící motivaci těžko ospravedlnitelná. Pokusíte se ji nějak vysvětlit?
Vysoká porážka ve Zlíně ospravedlnit nejde. Můžu se našim fanouškům pouze omluvit. Zažil jsem obrovské zklamání. Hráčům nemohu vytknout, že by nechtěli nebo nebojovali, ale už bylo cítit, že to prostě nepůjde, jak fyzicky tak i mentálně jsme byli horší než soupeř.

Co jste řekl po utkání ve Zlíně hráčům, že vám připravili takový dárek?
Těsně po utkání v emocích nikdy hráče nehodnotím. Osobně jsem cítil jen obrovské zklamání z takového konce sezony a svoji zodpovědnost za tento debakl.

Baník měl hrát atraktivně

Rozhovor s šéfem Sokolova Tomášem Provazníkem

Šéf klubu Tomáš Provazník si stojí za tím, že hlavním důvodem odvolání úspěšného trenéra Aleše Jindry byla dlouhodobá nespokojenost s pojetím hry. "Trenéra jsme neodvolávali jen na základě výsledků z posledních dvou zápasů ve Zlíně a doma s Karvinou. Jeho pojetí hry bylo hodně defenzivní, což se neztotožňovalo se zadáním vedení fotbalového klubu," říká.

Podle tak rychlého odvolání trenéra to ale na příčinu v podobě debaklu ve Zlíně ukazuje, nemyslíte?
Za vedení klubu bych odvolání trenéra nevztahoval čistě k zápasu ve Zlíně, ale k jeho práci ve střednědobém období. Ne že bychom byli pouze nespokojení, my byli s herním projevem našeho A-týmu a atraktivitou jeho hry nespokojení zásadně.

Na útočení musí být odpovídající hráči, kteří stojí hodně peněz a na trhu jich není zrovna dostatek. Měl Baník vůbec na ofenzivnější fotbal?
Troufnu si tvrdit, že ano. Tým jsme tvořili tak, aby měl na atraktivnější herní pojetí. To platilo v zimě i na začátku sezony a vždy to bylo v součinnosti s hlavním trenérem mužstva.

Ten ale nebyl s šířkou kádru zrovna spokojený.
Šíře kádru s tím nemá co dělat, o tom jsem přesvědčený. Předváděná hra prostě vycházela z trenérovy filozofie a ta se neslučovala se zadáním od vedení klubu.

Už před sezonou se mluvilo o hodně úzké soupisce. Na jaře jste ji vyztužili několika povedenými posilami, stačilo to?
Nestačilo. Velkou posilou se ukázal Petr Glaser, který Baníku hodně pomohl, velmi slušně hrál i Kuzmanovič a kromě posledních dvou zápasů sezony i Aleš Ivasko. Od Lukáše Schuta jsem si sliboval víc a Petr Došlý se bohužel neprosadil vůbec.

Klub se snažil udržet svou karlovarskou farmu ve třetí lize masivním posilováním jejich soupisky na jaře, ale k úspěchu to příliš nevedlo. Promítlo se to nějak do vaší hry?
Myslím si, že přímo se to do naší hry nepromítlo, nicméně to narušilo mé vztahy s vedením klubu, klima v hráčské kabině a ovlivňovalo to také tréninkový proces mužstva.

Už delší dobu se spekulovalo o vašem nástupci v osobě dosavadního karlovarského kouče Pavla Medynského. Vnímal jste tyhle náznaky? Pozici trenéra asi dvakrát neprospívají.
Určité informace jsem zaslechl, ale větší pozornost jsem tomu nevěnoval, ani jsem neřešil odkud pocházejí, protože s blížícím se koncem sezony jsem se rozhodl, že tato sezona bude pro mně v Baníku poslední a trenérskou smlouvu platnou do 30. června 2015 po posledním utkání sezony vypovím.

Jaké budou vaše nejbližší kroky?
Po mém odvolání ze strany klubu očekávám, že se dohodneme na ukončení mé trenérské smlouvy a potom se těším, že si odpočinu a zrelaxuji především po psychické stránce. Zvažoval jsem také nabídku trénovat klub MFK Karviná, kterou jsem obdržel asi před 14 dny a velmi mě potěšila, ale protože si potřebuji opravdu důkladně odpočinout a vyčistit si hlavu, tak jsem se nakonec rozhodl nabídku odmítnout.

Sokolov byl pro vás i přes podivnou koncovku vydařeným angažmá. Vnímáte to také tak?
Závěr této sezony nám vůbec nevyšel, nicméně konečné 6. místo není úplně špatné. Předešlé sezony, které jsem v Baníku odtrénoval, byly se 3. a 4. místem nejlepší v druholigové historii Baníku Sokolov a já to považuju za velký úspěch. I přesto, že konec mého působení v Baníku jsem si představoval zcela jinak, tak bych chtěl Baníku Sokolov a jeho vedení poděkovat za možnost zde začít trénovat jako hlavní trenér. Velmi děkuji také věrným fanouškům za skvělou podporu mužstva i mě osobně po celou dobu mého působení zde!Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 9 5 3 1 22:12 18
2. Dynamo České Budějovice 8 5 2 1 13:5 17
3. Fotbal Třinec 9 5 2 2 14:9 17
4. 1.SC Znojmo 9 5 2 2 12:13 17
5. FK Pardubice 9 5 0 4 11:8 15
6. FC Hradec Králové 9 4 3 2 14:12 15
7. 1. FK Příbram 9 4 2 3 13:10 14
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 9 4 1 4 15:14 13
9. FK Olympia Praha 7 3 3 1 10:7 12
10. FK Viktoria Žižkov 9 2 4 3 14:13 10
11. FC MAS Táborsko 9 2 4 3 14:14 10
12. Baník Sokolov 9 2 2 5 11:14 8
13. FK Ústí nad Labem 9 2 2 5 11:17 8
14. Frýdek - Místek 7 1 2 4 4:10 5
15. FK Varnsdorf 8 0 4 4 6:13 4
16. FC Vítkovice 9 0 4 5 7:20 4

Najdete na iDNES.czmobilní verze