Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrba: Věřím, že Čech bude vysílat výzvy, aby chytal i v Chelsea

26 2014
Prostor pro dodatečnou nominaci tří hráčů na zářijový dvojzápas s USA a Nizozemskem si nechal trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba. „Rozhodnu se po pohárových zápasech. Povolám ještě po jednom hráči do obrany, zálohy a útoku. Jména oznámím v pátek,“ řekl Vrba na nominační tiskové konferenci.

O které hráče jde? Bude to souboj mezi Lafatou s Necidem, kteří na sebe ve čtvrtek narazí v play-off Evropské ligy?
Jsou to hráči z Česka i zahraničí, je to otevřená věc. Co se týče Lafaty, musí se prosazovat i v zápasech proti těžkým soupeřům a mužstvům, kde mají obránci větší kvalitu. Pokud rozhodne o postupu Sparty, nebudu tvrdit, že nebude v nominaci. Čtvrteční zápas to hodně ovlivní.

Zvažoval jste povolání slávisty Milana Škody, který je nejlepším střelcem ligy?
Je mezi náhradníky, všechno se dozvíte v pátek. To platí i pro Tomáše Necida.

Jak těžké pro vás bylo dělat nominaci? Komplikovala vám jim zranění i nevytíženost některých hráčů.
Je pravda, že pokud by byl Mario Holek zdravotně v pořádku, určitě by v nominaci byl. To platí i o Jardovi Plašilovi, kterého čeká vyšetření. Pokud by byl zdravý, pravděpodobně by v nominaci nechyběl. Kozák je mimo hru dlouhodobě, teď se připravuje individuálně. Přiznávám, že zranění nám to zkomplikovala. Také jsme věřili, že některá mužstva budou úspěšnější a tím nám zjednoduší situaci.

Tím myslíte Spartu s Plzní? V nominaci chybí třeba sparťan Hušbauer. Proč?
Věřil jsem, že Sparta projde minimálně do play-off Ligy mistrů. Stejně tak, že Plzeň postoupí v předkole Evropské ligy. To nám situaci zkomplikovalo. Výkonnost některých hráčů není jako byla na jaře. Výsledkově nejsou spokojení v Plzni ani na Spartě, ale já se nedívám jen na výsledky. Zajímá mě předvedená hra a to, co mohou jednotliví fotbalisté předvést. Dívám se na jejich předpoklady.

Nestraší vás, že hráči z ciziny nemají úplně velké herní vytížení?
Odehráli toho dost v přípravě, zátěž měli. Pokud by to mělo být za dva měsíce stejné, bylo by to komplikovanější. V tuhle chvíli v tom nevidím takový problém. Všichni hráči ze zahraničí, kromě Daridy, by mohli mít větší zátěž. Bohužel nemají takovou pozici, jakou by chtěli.

To platí i pro hvězdy Rosického s Čechem. Co říkáte na jejich situaci?
Rosický s Čechem jsou velmi zkušení hráči. Tomáš je optimista a těší se. Výhoda je, že ho nemusím šetřit. Dřív jsme se domlouvali, jaký časový úsek bude hrát. Teď bude chtít být na hřišti celý zápas. Věřím tomu, že bude spokojený on i my.

A Petr Čech? Co byste mu doporučil v jeho situaci?
Nic mu doporučovat nebudu. Odchytal toho dost, je to velmi zkušený brankář. Věřím, že bude z reprezentace posílat výzvy pro trenéra Mourinha: Dívej se, jak jsem chytal dobře a přemýšlej o tom, jestli mě nechceš pustit do brány.

Na post gólmana jste nominoval jednoho ze dvou nováčků – Davida Bičíka. Proč právě jeho?
U Bičíka jsme vsadili na zkušenost, na Letné je doma. Ano, je to nováček, ale my ho bereme jako zkušeného gólmana, který je schopen naskočit, kdyby se náhodou něco stalo. Druhým nováčkem je Radim Řezník, který měl být nominovaný už s Rakouskem, ale jeho zdravotní stav to nedovolil. V Plzni má slušnou pozici, jeho výkonnost je taková, že mě přesvědčil.

Do reprezentace se po dlouhé době vrací záložník Pilař. Čím vás zaujal?
Jsem rád, že si vybral Plzeň, kde dostává prostor a jeho výkonnost jde rapidně nahoru každým zápasem. Vrací se do formy, kterou měl na mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině. Byl bych rád, kdyby to potvrdil.

Čeká vás generálka s USA, pak už ostrý kvalifikační zápas s Nizozemskem. Na co se v přípravě hlavně zaměříte?
Budeme lpět na věcech, které jsme na jaře nechali trochu volnější. Budeme víc pracovat na defenzivě. Proti USA chceme nastoupit v sestavě, která by měla nastoupit i proti Holandsku. Způsob hry Američanů je podobný. Z toho pohledu nás čeká velmi důležité utkání. Věřím, že přijde hodně fanoušků a já se konečně s reprezentací dočkám vítězství, které by nás povzbudilo. Nizozemci mají obrovskou sílu, v přechodové fázi byli na mistrovství světa úžasní. Když ale hráli soupeři víc dozadu, nebyli tak dominantní. Budu mít tým osm dní pohromadě, jen pro sebe. Během té doby budou hráči dostatečně informováni o tom, co chceme proti Nizozemsku hrát. Budeme hodně času trávit u videa. Soupeř přijdete v nejsilnějším složení a bude chtít uspět. My mu to budeme chtít znepříjemnit a překvapit.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze