Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chceme se posunout dál, říká kouč sokolovských fotbalistů Jindra

Trenér sokolovských fotbalistů Aleš Jindra | foto: Václav Šlauf, MAFRA

27 2013
Fotbalová národní liga odstartuje v Sokolově v sobotu od 10.15 hodin magnetem 1. kola. Baník i Zlín patří vedle sestoupivších Českých Budějovic a Hradce Králové mezi hlavní adepty na Gambrinus ligu a trenér Aleš Jindra na to svůj tým také připravuje.

Třetí, o rok později čtvrté místo. Poslední dvě sezony se fotbalový Sokolov posunul k postupu do Gambrinus ligy na dosah ruky.

"Dostali jsme se na samou hranici našich možností," shodlo se klubové vedení s hlavním trenérem Alešem Jindrou a v nadcházející sezoně se pokusí onu hranici posunout ještě dál. Riskantně, sází na úzký, ale o to kvalitnější soupisku vedenou Davidem Kobylíkem - juniorským mistrem Evropy z roku 2002 se zkušenostmi z evropského fotbalu.

"Chceme teď naši kvalitu ještě malinko posunout z hlediska kreativity, větší jistoty na míči, větší fotbalovosti a samozřejmě také efektivity při přípravě šancí," říká sokolovský trenér Aleš Jindra. Jeho tým znovu patří mezi hlavní favority Fotbalové národní ligy.

Jak jste spokojený s letošním kádrem?
Poměrně razantně se obměnil. Pokud vezmu počet hráčů, kteří odešli - pět hráčů a za ně přišlo pět nových... Oproti loňskému létu ale máme jednu výhodu, nevyměnili se hráči ze základní sestavy. Až na jedno dvě jména odcházeli fotbalisté, kteří u nás nehráli: Jiří Mlika, Petr Šíma nebo Josef Dvorník. Základ tak zůstal pohromadě a to je pro nás velká výhoda.

Co hráči, kteří přišli? V záloze David Kobylík, obránci Stanislav Hoffman, Luboš Hruška a brankář Luboš Krbeček by měli tým ještě víc posílit.
Nejdřív je potřeba je zapracovat a to nebývá vždy jednoduché. Přeci jen jsou to změny. Uvidíme, jak se nám to teď v přípravě nebo i v průběhu sezony podaří. Taky od toho se budou odvíjet naše výsledky a celkové umístění týmu v tabulce.

Osmnáct hráčů do pole, dva brankáři. Kádr nemáte zrovna široký.
Vím, je to velmi hraniční číslo, ale musíme brát na zřetel ekonomickou situaci. Víc bychom teď asi docílit nedokázali. Všichni jsou ale připraveni naskočit do základní sestavy, jednoznačně na to mají kvalitu a za to jsem rád.

A co vaši mladíci? Z farmy v Karlových Varech jste si po loňském hostování stáhli tři: Ludvíka Tůmu, Lukáše Jankovského a Tomáše Šturma.
Dostanou šanci, jsou to naše naděje. Zůstanou v kádru a měli by se v něm už pomalu začít prosazovat, chceme je postupně zabudovat.

Trenér sokolovských fotbalistů Aleš Jindra
Trenér Sokolova Aleš Jindra se drží za hlavu během utkání proti Žižkovu.

Alespoň že máte v kádru všechny hráče zdravé. Tedy až na Františka Dřížďala.
V prvním utkání proti Zlínu s ním nemohu počítat. Zatím není úplně připravený, zranění si sice přivodil na začátku přípravy, ale stále se jej nepodařilo úplně doléčit. Pro nás to je ale jediná vážnější komplikace. Drobné zranění měl sice Víťa Vrtělka a Milan Jurdík, ale ti by měli být už na zápas k dispozici.

V úzkém kádru je každý marod znát a zranění ještě před začátkem sezony pak mrzí o to víc. Příprava tedy vyšla i v tomto směru?
Tu můžu hodnotit až tak po třetím čtvrtém zápase. Zatím můžu mluvit leda o svých pocitech. Výsledky jsme měli průměrné, první dvě utkání jsme hráli s těžkými soupeři. Aue hraje v Německu druhou Bundesligu, Plzeň je českým mistrem a aktuálně nejlepším týmem u nás. Remíza 2:2 a porážka 1:2 jsou slušné výsledky a slušný byl také náš výkon. Mohlo to být ještě lepší, šanci ale dostali všichni hráči i z širšího kádru. Chtěl jsem je vidět, to bylo pro nás v tu chvíli důležitější, než výsledek a nelituju toho.

V červenci jste pak prohráli s druholigovým Ústím 0:2, stejným výsledkem vyhráli nad třetiligovými Domažlicemi a na závěr porazili také nováčka ČFL pražskou Admiru 3:2.
Byli to lehčí soupeři - úměrní ke zvýšené zátěži v tréninku a nastřádané únavě. Soustředili jsme se na pro nás klíčové věci, pracovali na herním stylu a viděli všechny hráče na různých pozicích. S výsledky jsem sice nebyl úplně spokojený, ale ukázalo nám to naše možnosti a nasměrovalo nás.

Výsledkům v přípravě ale stále příliš velkou roli nepřikládáte, nemýlím se? Přesně tak. Znamenají jedno jediné - větší nebo menší chuť do práce, která hráče v přípravě čeká. A podle toho k tomu také přistupuju. Výsledky nesmí být katastrofální, to už samozřejmě také něco znamená, ale pokud jsou lepší, průměrné, nebo dokonce horší, není zapotřebí tomu věnovat až takovou důležitost, ta je na místě až při mistrovských zápasech. Až ty ukážou v danou hodinu, na daném místě a v dané situaci pravou velikost mužstva.

První zkouška vás čeká už v sobotu proti Zlínu a těžšího soupeře na úvod byste asi ve druhé lize jen těžko hledal.
Jsem rád, že hrajeme proti takovému soupeři. Bude to atraktivní pro diváky a je to rozhodně lepší varianta, než pokud bychom hned hráli na hřišti nováčka, třeba ve Frýdku-Místku nebo v Pardubicích, kde bychom byli hned v pozici favorita. Takové situace, přiznám se, nemám rád. Jsem mnohem radši, když hrajeme proti silnějšímu soupeři, který se bude snažit hrát fotbal a nebude za každou cenu jen bránit a čekat na brejky. Těším se a myslím, že stejné to je i u hráčů. Na těch už také cítím, že chtějí konečně hrát už nějaký důležitý zápas. Potřebují ten adrenalin a já hlavně věřím, že zápas se Zlínem zvládneme.

David Kobylík (vpravo) v dresu Sokolova

David Kobylík (vpravo) v dresu Sokolova

MÁM. David Čada ze Sokolova hlavičkuje v utkání s Opavou.

David Čada ze Sokolova hlavičkuje.

S přípravou jste byl tedy celkově spokojený?
Proběhla v pořádku, co jsme potřebovali odtrénovat, to jsme odtrénovali, ukazatele fyzické připravenosti na FTVS nám potvrdily, že se posouváme dál a to mě potěšilo. Teď bude jen záležet na tom, jak se nám podaří zapracovat do našeho herního stylu především Davida Kobylíka a Standu Hoffmana. Abychom neměli hru postavenou jen na bojovnosti, velké ochotě běhat, poctivosti a disciplíně, za což jsem samozřejmě rád, ale chceme teď naši kvalitu ještě malinko posunout z hlediska kreativity, větší jistoty na míči, větší fotbalovosti a také efektivity při přípravě šancí.

To všechno s příchodem jednoho středového hráče Davida Kobylíka? Tak velký tlak spojený s očekáváním znamená také velké riziko zranění.
U kreativních hráčů takové riziko zkrátka bývá, také mají své mouchy a mužstvo na ně pak musí také víc pracovat. To je patrné na příkladech Štajnera v Mladé Boleslavi, Matějovského ve Spartě, Horvátha nebo Koláře v Plzni. Jsou to hráči, kteří mohou utkání rozhodnout sami, pokud mají svůj den. Také ale mají dny, kdy jim to nejde, hodně kazí a mužstvo je musí utáhnout. Hraje trochu jinak, už není tak dobře ovladatelné, protože tvořiví hráči na jednu stranu hru oživí, na druhou mají na svědomí nečekané až brutální ztráty míče.

Po kterých padají laciné góly. O dost lacinější, než ty které si pak vypracujete například postupným útokem.
S vedením klubu jsme ale cítili, že jsme se dostali na nějaký strop své výkonnosti (třetí a čtvrté místo v posledních dvou letech) a v utkáních se soupeři, kteří se víc soustředili na obranu a poctivě bránili, kdy jsme měli tvořit a přehrát je, jsme měli velké problémy, často jsme to nedokázali a takové zápasy jsme pak i prohrávali. Proto je pro nás příchod Davida Kobylíka logickým krokem, přivádíme hráče, který by měl naši hru povýšit a posunout právě v těchto zápasech.

KROCENÍ MÍČE. Zbyněk Vondráček ze Sokolova v utkání s Opavou.

KROCENÍ MÍČE. Zbyněk Vondráček ze Sokolova v utkání s Opavou.

NA VODĚ. David Vaněček ze Sokolova se na těžkém terénu snaží zastavit Matěje

NA VODĚ. David Vaněček ze Sokolova se na těžkém terénu snaží zastavit Matěje Hrabinu z Opavy.

Možná by pomohl také příchod klasického hráče do koncovky uvnitř šestnáctky. Z Varů jste zkoušeli Mariana Geňa, z Mostu se vrátil Jiří Mlika, s velkým očekáváním byl spojený také příchod vlašimského Miloslava Strnada. Nic ale příliš nevyšlo.
Jasně, prošli jsme si nějakou cestu, proto jsme se ale také pak rozhodli pro mladého a pracovitého útočníka, jakým byl David Vaněček (bratranec a jmenovec sokolovského kapitána) a který nám tady také hodně pomohl. Sice se nám ho nepodařilo udržet, protože měl ligové ambice a šel do Jihlavy, ale teď tady máme Milana Jurdíka (v posledním utkání přípravy zařídil hattrickem výhru nad Admirou 3:2), který je podobný typ jako on...

...a v Sokolově ho nechá Sparta nejméně do zimy.
Jsem rád, že u nás zůstal, že s ním můžeme dál pracovat a dobrý krok je to také pro něj. Nějakou práci tady už odvedl, za půl roku dal čtyři góly a konečně začal v nějakém klubu hrát stabilně, vždyť předtím chodil jen po hostováních z prvoligových klubů, kde se neprosazoval (jako kmenový hráč Sparty hostoval ještě v Příbrami a Brně). Sázíme na jeho ochotu běhat a neustále pracovat pro tým. Samozřejmě počítáme s tím, že tak mladí hráči mají ve vé výkonnosti občas nějaké výkyvy a šancí až zase tolik nepromění, ale rozhodli jsme se jít touhle cestou. Milana u nás čeká dalšího půl roku a já doufám, že je už zkušenější a vyhranější. Pomoct by mu měl navíc také příchod Davida Kobylíka, který by mu měl šance poskytovat.

Ze středu pole určitě pomůže také dalším tvořivým hráčům.
Když to zjednoduším, pokud si hráči vyhoví a kreativní střední záložník bude v dobrém rozpoložení, porostou automaticky výkony také dalších tvořivých hráčů. Poznají okamžitě komu se daří, s kým si vyhoví a kdo udrží míč i v těžké situaci, neztratí ho a on se nebude muset hned vracet a běžet sprintem tu osmdesátku nazpátek. Všechno tady na sebe navazuje a je hrozně důležité, jak se daří jednotlivým hráčům, kteří mají hru řídit a usměrňovat. Jaký dokážou pro ostatní poskytnout servis, udržet balon, sklidnit hru, připravit šanci... pokud se tohle podaří, půjde u hráčů typu Davida Vaněčka, Jakuba Dvořáka nebo Milana Jurdíka výkonnost o to víc nahoru.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 12 5 3 4 15:18 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 12 5 2 5 19:19 17
10. FK Viktoria Žižkov 12 4 4 4 20:19 16
11. FC MAS Táborsko 12 3 5 4 17:19 14
12. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Varnsdorf 12 1 6 5 12:19 9
15. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
16. Frýdek - Místek 12 1 4 7 7:16 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze