Do třetího místa, velí šéf Teplic. A fanoušky žádá: Odhoďte zlobu

Děkovačka teplických fotbalistů po vyhraném zápase | foto: Karel Pešek, MAFRA

14 2014
Na podzim tepličtí fotbaloví "skláři" vybrušovali svou formu do dokonalých křivek, sexy fotbal po nich žádá klubové vedení i pro ligové jaro. Ale nejen to. "Jednoznačný cíl je umístit se minimálně do 3. příčky, tedy probojovat se do evropských pohárů," nakázal na čtvrteční předsezónní tiskové konferenci šéf představenstva Pavel Šedlbauer.

Zatímco loni byly touhle dobou vystresované Teplice třetí od konce, teď jsou rozesmáté Teplice třetí svrchu. Za Spartou a Plzní, které odskočily, a před smečkou hladovců.

Zimní změny v Teplicích

PŘIŠLI:
Renars Rode (Skonto Riga)
Elvis Bratanovič (Rudar Velenje)
Chukwundi Chukwuma (SESA)
Ladislav Takács (z dorostu)
Otto Urma (z juniorky)
Václav Heger (z juniorky)

ODEŠLI:
Martin Klein (přestup Kairat - Kazachstán)
Ivo Táborský (přestup Inter Baku - Ázerbájdžán)
Pavel Moulis (přestup Jablonec)
Josef Kaufman (hledá si angažmá)

HRÁČI NA HOSTOVÁNÍ:
Marek Krátký (Sparta Praha)
Tomáš Jursa (Ústí n. L.)
Petr Dolejš (Čáslav)
Abid Mujagič (Roudnice n. L.)
David Šraga (Roudnice n. L.)
Petr Pechatý (Roudnice n. L.)
Pavel Verbíř ml. (Roudnice n. L.)
Tomáš Česlák (Chomutov)
Jan Filip (Varnsdorf)

Nastal velký obrat, místo o záchranu Teplice bojují zase o poháry. Jak tuhle proměnu vnímáte?
Chci poděkovat trenérovi, realizačnímu týmu i klubovému managementu, protože srovnání s rokem 2012 vyznělo i trošku líp, než jsme očekávali. Ovšem je to samozřejmě jen základ a závazek.

Teplický fotbal fanoušky bavil.
A to je druhý cíl, taky velmi důležitý: udržet herní styl, který mužstvo předvádělo. Na české poměry to byl atraktivní fotbal a přístup, který se i nám laikům líbil. Herní projev je produkt, který by mužstvo mělo prodávat. A ten náš byl příčinou toho, že nám návštěvnost mírně vzrostla. Jsme třetí v diváckém průměru v lize, což je velice slušné, i když je to stále nedostatečné. Nejen my, ale ani další kluby v České republice nenašly způsob, jak přilákat lidi na stadion.

Jak to udělat?
Náš cíl je ten, aby se změnily organizační záležitosti českého fotbalu. Velikým zájmem Teplic, na kterém spolupracujeme s ostatními kluby, je, aby v letošním roce došlo k oddělení Ligové fotbalové asociace (od svazu). Zvýší to atraktivitu i transparentnost fotbalu, což mu jen prospěje. Těchhle jednání se účastní především náš ředitel František Hrdlička.

"Cizinci se mi líbí. Řeknu to natvrdo: Můžou být dobrým zbožím."

Pavel Šedlbauer, šéf představenstva Teplic

Žádné opory jste neprodali, jak jsou na tom Teplice rozpočtově?
Tým je pro druhou polovinu sezony finančně zajištěný, přestože firma AGC (majitel klubu) se v současné době z evropského pohledu nenachází v nejlepší kondici. Má velké problémy. Celkový propad stavebního skla na evropském trhu, to nemluvím o našem podílu, je 33 procent. Což výrazně postihuje i naši firmu. A zdroje, které můžeme uvolnit pro fotbal i pro investice, jsou v současné době značně omezené. Přesto vedení firmy rozhodlo, že podpoříme a zajistíme fotbal hlavně díky sociální odpovědnosti, kterou máme.

Jenže co když AGC někdy zavře anebo přivře kohoutek?
Chceme do fotbalu zapojit státní správu, která se tváří, jako že se jí to absolutně netýká. I když je to nejpopulárnější a nejžádanější zábava v teplickém regionu. Nevím, jestli je důvod, že za tím vidí AGC jako sklářský gigant. Berou to tak, že nic takového tady neexistuje. To je špatně. Nejen z pohledu města, ale i celého kraje. Což je rozhodně velká škoda. Doufám, že se přihlásí i malé firmy, budeme vděční za každý příspěvek. Jestli chceme dosáhnout na 3. místo, je to podmíněné financemi. Teď je máme, ale každé peníze navíc by daly další jistotu našemu klubu.

Asistenti Hejkal a Kolář na Stínadlech prodloužili

Asistenti Hejkal a Kolář na Stínadlech prodloužili Trenér teplických fotbalistů Zdeněk Ščasný se bude dál spoléhat na asistenty Stanislava Hejkala a Patrika Koláře; ten má na starosti brankáře. Oba prodloužili smlouvy. "Spolupráce v realizačním týmu funguje na výbornou a působit v Teplicích je pro mě čest," řekl klubovému webu Hejkal.

Jaká cifra za klíčového hráče by vás přesvědčila k prodeji?
Na to nejsem odborník. Zajímavá částka je pro mě vždy ta nejvyšší (úsměv). Nejlepší by byl standard Džeko (Bosňan odešel v roce 2007 z Teplic do bundesligového Wolfsburgu za 120 milionů korun).

Trenér Ščasný poskládal kosmopolitní tým a fanoušci si cizince oblíbili. Jak se vám to zamlouvá?
Mám důvěru v pana trenéra. Rozhodující jsou výsledky a ty naznačují, že jde správnou cestou. Zvolil zajímavý model, který teď není v českých poměrech úplně obvyklý. Navíc cizinci jsou i perspektivní, což se mi pochopitelně líbí. Když to řeknu natvrdo, jsou to hráči, kteří můžou být dobrým zbožím.

NÁZORNÁ UKÁZKA. Kondici teplických fotbalistů zlepšuje boxer a amatérský

NÁZORNÁ UKÁZKA. Kondici teplických fotbalistů zlepšuje boxer a amatérský fotbalista Václav Polák (v červeném).

Kabina se v poslední době otevřela fanouškům, třeba z Kypru se zveřejnilo hodně zákulisích videozáběrů. Co tomu říkáte?
Otevřenost je moje priorita. Ale vemte si reakci o platových stupních, které jsme loni zveřejnili. Jen to zašumělo a zmizelo. Já očekával pozitivnější přístup od ostatních klubů, protože to tak má být. Jasně, jsou věci, o kterých nemůžete hovořit naplno, protože jde o věc jednání nebo to naráží na zákon. Ale maximální otevřenost je cesta k divákům, jak je přilákat. Rád bych pro ty naše přichystal nějaký bonus.

Teplický kádr

Brankáři: Grigar, Slavík, Lukáč (Slovensko)
Obránci: Heger, Rode (Lotyšsko), Lüftner, Vondrášek, Jablonský, Matula, Takács, Hošek, Krob
Záložníci: Ljevakovič, Čajič (oba Bosna), Urma, Vachoušek, Nivaldo (Kapverdy), Vůch, Litsingi (Kongo)
Útočníci: Mahmutovič (Bosna), Chukwuma, Salami (oba Nigérie), Jindráček, Bratanovič (Slovinsko)

Co myslíte?
Mám vazby v Belgii přes své spolupracovníky, několik let se snažím dohodnout zápas s Anderlechtem Brusel. Teď zkouším i Standard Lutych. V Čechách se hraje relativně slušný fotbal na ty zdroje, které jsou. Belgie je srovnatelná, má ale stadiony plné, televize platí daleko víc peněz. Samozřejmě je teď na mistrovství světa, ale za poslední léta jsme v průměru lepší. Jenže všechno je o penězích. Takže když chce někdo z hráčů postoupit výš, nebudeme mu ztrpčovat život. Živí rodiny, my chceme být féroví.

Pracujete v Belgii, kolik stihnete na jaře zápasů naživo?
Chtěl jsem být na Stínadlech na Slavii, ale oni to dali do televize až na pondělí... Takové tři chci stihnout. A když budeme první, holt zrušíme poradu v Bruselu (směje se a ředitel klubu Hrdlička špičkuje: Aby pak nezrušili tebe!).

Zimní příprava

Teplice - Meteor 3:0, Teplice - Kladno 4:2, Roudnice - Teplice 1:2, Teplice - Příbram 3:2, Teplice - Lubin 2:1, Teplice - Levski Sofia 4:2, Teplice - Čukarički 3:2

Co byste vzkázal fanouškům?
Ať každý z těch, co chodili na podzim, přivede ještě dva tři kamarády. A chci, aby vyprchala určitá zloba, která panuje, když se zrovna týmu nedaří. Což mrzí mě, ale hlavně hráče, vedení, trenéra. Není to fér. Nechci urážet fanoušky, ale měli by fotbal brát víc jako zábavu. Ne, že musí vidět mrtvého soupeře.

Neříct, že hrajeme o poháry, by byl alibismus, říká kouč

POKYNY Z LAVIČKY. Teplický trenér Zdeněk Ščasný vede svůj tým při utkání na...

Teplický kouč Zdeněk Ščasný

Místo o záchranu o poháry! Velká podzimní proměna fotbalových Teplic, která má platit i na jaře. "Je jasné, že když jsme po podzimu třetí, jakékoli jiné vyjádření, než hrát o poháry, by bylo alibistické. Je to přání moje a zároveň i celé kabiny," tvrdil na předsezónní tiskové konferenci teplický trenér Zdeněk Ščasný.

Podívat se po 5 letech do Evropy touží nejen vedení a hráči, ale především fanoušci, jejichž zvýšený zájem udělal z Teplic klub s třetí nejvyšší návštěvností v lize.

"A ještě jedno pozitivum náš vzestup má. Fanoušci už mi tolik nenadávají," usmíval se teplický ředitel František Hrdlička.

Šéf ještě hledá posilu do defenzivy; testovaný Argentinec Nahuel Guerrero to nebude. "Nepovažoval bych to za úplně uzavřené, ale rozhodli jsme se, že v tuto chvíli ho nebudeme angažovat. Vypadal zajímavě, ale byly dvě věci, které mi vadily. Za prvé jeho výška, i když hrál dobře ve vzduchu. A za druhé, že se v posledním zápase zranil a nebyl úplně stoprocentní," vysvětlil kouč důvody teplického ne. "Je tedy možné, že se tu do startu ligy ještě jeden hráč objeví. Dokonce bych řekl, že to je pravděpodobné," tvrdil Ščasný.

Další věc, která ještě může zasáhnout do teplické defenzivy: stále neukončená kauza sázky, v níž je obviněný i talentovaný stoper David Jablonský. "Rád bych věděl, na čem jsme, ale nevím vůbec nic. I když jsem členem výkonného výboru fotbalového svazu," vrtěl hlavou ředitel Hrdlička.

Jasno není ani o dalším osudu bosenského záložníka Aldina Čajiče, jemuž v létě končí smlouva a novou zatím nepodepsal.

"Měli bychom to uzavřít tento týden. Zatím je to 50 na 50. Buď zůstane, nebo přestoupí." A co třetí varianta? Zůstane, ale nový kontrakt nepodepíše. "V takovém případě bych s ním do sestavy určitě nepočítal," rezolutně řekl Ščasný. "Potřebujeme budovat tým s nějakou perspektivou."

Mužstvo během kyperského soustředění opustil záložník Ivo Táborský, hráč těsně za hranou základní jedenáctky kývl na nabídku z Ázerbájdžánu. "Byla hodně lukrativní. Po debatě s trenérem za mnou přišel, že chce uvolnit. Uplatnil výstupní klauzuli, kterou má ve smlouvě dost hráčů. A my je pak v případě zajímavé zahraniční nabídky musíme pustit. Co u nás řekneme, to platí," zdůraznil Hrdlička. "Proto jsme ho uvolnili hned ze soustředění. Měl jen pár dnů času na rozhodnutí."

I o teplické opory byl v zimě zájem, ale žádná nabídka šéfy neomráčila. "Zájem je pořád o Mahmutoviče, ale sleduje se jeho zdravotní stav a čeká se, jak dopadne léčení. Byly i další nabídky, jenže žádná tak zajímavá, abychom tým oslabili. A my si řekli, že uděláme všechno pro to, abychom ho udrželi pohromadě."

Díky tomu budou mít Teplice na jaře jistě větší šanci porvat se o poháry. "V první řadě chceme navázat na to, jak jsme na podzim hráli. Ale to spolu souvisí. Pokud budeme tenhle fotbal dál předvádět a odstraníme chyby, mělo by to přinést výsledky. A pak nebudeme v boji o poháry bez šancí," věří teplický kouč.

Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

 

Thibaut Courtois, Sergio Ramos, Luka Modrič, Gereth BaleEdin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek, Jaroslav Plašil, Michael Lüftner

Tabulka ligy

Známky

2,07

Miroslav Stoch

Slavia

2,13

Michal Trávník

Jablonec

2,13

Josef Hušbauer

Slavia

Góly

12

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

9

Miroslav Stoch

Slavia

8

Michal Trávník

Jablonec

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. Slezský FC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
12. SK Sigma Olomouc 15 4 3 8 16:26 15
13. 1. FK Příbram 15 4 3 8 19:37 15
14. 1. FC Slovácko 15 4 0 11 15:29 12
15. MFK Karviná 15 3 2 10 19:30 11
16. Dukla Praha 15 3 2 10 13:31 11

Nejčtenější

Případ Weiss. Urazil se, když ho Hapal nenasadil. Skončí v reprezentaci?

Slovenský fotbalista Vladimír Weiss (vlevo) bojuje s Nejc Skubicem ze Slovinska.

Jeho spoluhráči ze slovenské reprezentace ještě seděli v kabině. V dresech i kopačkách, smutní,...

Šilhavý: Není to bez chyb, ale cením si, jak mužstvo hraje a funguje

Reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý udílí pokyny českým fotbalistům během...

Když národní mužstvo přebíral po zářijovém debaklu 1:5 v Rusku, trenér českých fotbalistů Jaroslav...

S kým na Slováky. Hledá se druhý stoper, najde se místo pro Daridu?

Jedenáctka českých fotbalistů pro přípravný duel v polském Gdaňsku.

Kdo do stoperské dvojice, s kým na levém kraji obrany? Dát do středy zálohy Daridu? Ale místo koho?...

KOMENTÁŘ: Jak čeští fotbalisté uvěřili, že nejsou zoufalou partou

Český záložník Jakub Jankto (vpravo) přijímá gratulace od spoluhráčů za gól,...

Cítili se jako břídilové, kteří neumějí pořádně kopnout do míče. Courali se ze hřiště, oči...

Nizozemsko v Německu v závěru vyrovnalo a zahraje si Final Four

Nizozemští fotbalisté se radují z vyrovnávací branky v utkání Ligy národů s...

Nizozemští fotbalisté si zajistili postup do Final Four v Lize národů. Na hřišti sestupujícího...

Další z rubriky

Karviná našla kouče, předposlední tým první ligy převezme Hrnčár

Norbert Hrnčár ještě jako trenér Ružomberoku

Novým trenérem fotbalistů Karviné se stal Norbert Hrnčár. Slovenský kouč nahradil Romana...

Slavii nově vlastní Sinobo, bude v názvu stadionu. Tým posílí Ševčík

Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva fotbalové Slavie a Čou Ťin-Chuej,...

Fotbalová Slavia má za poslední tři roky třetího majoritního vlastníka z Číny. Největší podíl akcií...

Sinobo Stadium. Slavia mění název arény podle čínské společnosti

ULTRAS EDEN. Choreo slávistických fanoušků během derby

Až vyrazíte na domácí zápas fotbalistů Slavie, už nepůjdete do Eden areny. Klub mění název...

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.

Najdete na iDNES.cz