Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za nikoho nedáme přes 20 milionů, vzkázal šéf fotbalové Plzně

Tomáš Paclík, majitel fotbalové klubu Viktoria Plzeň. | foto: Martin Polívka, MAFRA

30 2013
Maribor (Od našeho zpravodaje) - Nač by skrýval dojetí? Tomáš Paclík, majitel Viktorie Plzeň, si naplno vychutnával, co se mu podařilo vytvořit. Čtvrteční polední odlet do Monaka na losování Ligy mistrů, to byl dárek za všechen stres. Ale dá se vůbec na fotbale vydělat?

Přiletěl z Mariboru, kvapem potvrdil, že prodává záložníka Daridu, a zase vyrážel pryč. Směr? Monte Carlo. "Losování Ligy mistrů se mi nikdy neomrzí," usmíval se šéf plzeňského fotbalu Tomáš Paclík.

V rozhovoru přiznal třeba to, proč musel navýšit rozpočet, že by chtěl veterána Horvátha udržet na hřišti do roku 2015 a místo Daridy by rád koupil jabloneckého záložníka Vaňka.

Jen za postup do Ligy mistrů jste vydělali 280 milionů korun. K tomu získáte přes 100 milionů za Daridu. Jak je teď Plzeň silná?
Výdělky nás významně posilují, to je bez debat. Budeme-li se bavit o sportovní stránce, vydali jsme se cestou poměrně širokého kádru. Šli jsme do rizika a rozpočet nastavili tak, že chceme hrát dvě soutěže naplno. Tím, že se povedla Liga mistrů, se ovšem finanční nároky ještě zvedly.

Fotogalerie

Roční rozpočet 150 milionů nestačí?
Ne, už se blíží 200 milionům. Prostě jsme se rozhodli, že chceme dělat fotbal na špičkové úrovni. Z hlediska Evropy jsme sice pořád nízkorozpočtový klub, ale v českém měřítku už ne. Podívejte se na naši lavičku. Sedí tam reprezentanti. Finanční síla nám dovoluje, aby ten projekt fungoval. Jsem hrdý na kluky i na trenéra.

Mimochodem, taky byste se nechal vyhecovat k oslavnému kotrmelci jako trenér Vrba?
Vyhecovat ano, jen pochybuju, že bych ho zvládl tak pěkně. Ono se to nezdá, ale roky dělají svoje.

Mluvíte-li o letech, tak zavzpomínejte. Když jste zadluženou Plzeň v srpnu 2010 kupoval, pomýšlel jste na titul, na Ligu mistrů?
To ne, ale sny jsem měl. V Istanbulu jsem sledoval, jak se tým statečně pere proti zámožnému Besiktasi. Sice prohrál 0:3, končil bez dvou vyloučených, ale viděl jsem v něm potenciál. Tehdy jsem se rozhodl, že do fotbalu půjdu naplno.

SLÍBENÝ KOTRMELEC. Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba slíbil fanouškům...
LIGA MISTRŮ! Fotbalisté Viktorie Plzeň slaví postup do základní fáze Ligy

Že půjdete do fotbalu naplno a vyděláte na něm?
No... Uznávám, že jsme vydělali obrovské peníze, ale ty zůstávají v klubu, jdou na rozvoj. Neděláme unáhlená rozhodnutí, neutrácíme za nesmysly. Tedy aspoň doufám. Třeba hned ve středu v noci mi trenér Vrba připomněl, co si v létě vymínil: Pokud bude Liga mistrů, chci vyhřívané tréninkové hřiště. Má ho slíbené, je to smysluplná investice.

Taky jste se zavázali městu, že dostavíte stadion ve Štruncových sadech. Vyrostou dvě věže v prázdných rozích u hlavní tribuny?
Vyrostou, budeme se na tom podílet, abychom stadion uzavřeli. Už teď je nádherný, ale když bude kompaktní, akusticky perfektní, tak bude ještě lepší. Slyšel jste v Mariboru ten kotel? To bylo něco!

Dá se tedy v českém fotbale vydělat?
Investice do fotbalu se určitě nedá považovat za návratnou. Musí se ještě strašně moc věcí změnit, abychom se dostali na mírnou evropskou úroveň. Merchandising, práce s fanoušky... Abychom se bavili o výdělečném byznysu, to je zatím daleká budoucnost.

Ale těch 280 milionů...
Chápu, že vidíte miliony, které jsme získali, ale podívejte se taky na to, kolik peněz získáme třeba z prodeje televizních práv. Ve světě to bývá i třetina rozpočtu, u nás je to zanedbatelný podíl. Nebo prodej suvenýrů. Ještě nedávno byl ztrátový.

Ale sám jste přece říkal, že jste se rozhodli dělat fotbal na špičkové úrovni.
Ano, chceme hrát v Evropě důstojnou roli, ale zároveň navždy budeme jen regionálním klubem ze západních Čech.

Teď můžete rozhodit pár milionů a nezabolí vás to. Pustí vám Jablonec záložníka Vaňka, abyste nahradili odcházejícího Daridu?
Přál bych si, abychom se domluvili, ale víc než 20 milionů nedáme. Dvacet milionů je strop, víc nemůže stát žádný hráč v lize. Leda by hrál v Plzni, jinde ne. Proč bychom měli hráče přeplácet, když víc nedá žádný z evropských klubů?

RADOST Z POSTUPU. Fotbalisté Viktorie Plzeň oslavují postup do základní skupiny...
TRENÉR A KAPITÁN Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba a kapitán týmu Pavel

Protože vy si to můžete dovolit.
Ale nemusíme! Už teď kluby šroubují své požadavky, my se ovšem budeme chovat umírněně. Koupě nového hráče je velká investice i velké riziko. Pokud nám budou české kluby ochotny uvolnit mimořádné hráče, pak investovaných peněz nelituju, protože půjdou zpátky do našeho fotbalu. A to by byl i případ Vaňka.

Nebo olomouckého Pospíšila?
Třeba. Ale opakuju, my nebudeme kupovat za každou cenu. Máme dost široký kádr, dost alternativ a v zimě se nám mohou vrátit hráči z hostování, pokud o to budeme stát.

Jednu závažnou otázku však stále řešíte: kdo příští sezonu nahradí kapitána Horvátha?
Pokud Pavel přistoupí k přípravě stejně zodpovědně jako teď v létě, pak se klidně můžeme bavit ještě o jedné sezoně navíc. Proč by ne?

Protože je to proti přírodě. Horváthovi už bude 39.
Je vidět, že hlava občas dokáže přemoct i tělesné nedostatky. Já bych rozhodně chtěl, aby Pavel zůstal v Plzni co nejdéle i po kariéře. Aby zůstal co nejblíž kabině. Tam je jeho místo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze