Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalový šéf Pelta: Cítím novou naději, kouči Vrbovi hodně věříme

8. ČERVNA Pozici prvního muže českého fotbalu obhájil Miroslav Pelta. Místopředsedou asociace se stal kontroverzní Roman Berbr, bývalý rozhodčí s velkým vlivem. Do výkonného výboru, jakési fotbalové vlády, se dostala i jeho životní partnerka Dagmar Damková, přesto však Berbr nemá jednoznačnou většinu. Místopředsedou je i Dušan Svoboda ze Sparty. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

5 2014
Dnes odstartuje nová éra českého fotbalu. Modernější a úspěšnější. Symbolem "restartu" se stal nový reprezentační kouč Pavel Vrba, který zažije premiéru proti Norsku. "Mám z toho dobrý pocit. Trenér Vrba je odpočatý, má dobrou náladu, těší se. Ale čeká nás hodně práce," řekl v rozhovoru pro MF DNES šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Nedávno jste řekl, že blbá nálada v českém fotbale je pryč. Stojíte si za tím?
Nepostoupili jsme na mistrovství světa do Brazílie, což byl neúspěch. Z naší skupiny jsme měli minimálně do baráže jít. Ale tuhle blbou náladu vyřešil příchod trenéra Vrby, kterého jsem si přál já i celý národ. Vkládáme do něj velké naděje.

Jaký máte z nového trenéra zatím pocit? Navštívil klíčové hráče v zahraničí, byl za nejlepšími českými kluby na soustředěních.
Uchopil to za správný konec. Vidím v tom ohromnou snahu český fotbal mobilizovat. Sám jsem zvědavý na atmosféru okolo středečního zápasu s Norskem. Pořád však platí, že jediným kritériem budou kvalifikační výsledky.

Proč vlastně ta blbá nálada panovala?
Na mistrovství Evropy se ještě nekoplo do míče a diváci už pískali na trenéra Bílka i Milana Baroše. Asi tam bylo něco nezdravého. Národ podlehl davové psychóze. Michal Bílek neměl takové charizma. Vím, že je to fajn kluk, ale vztah s médii nebyl jeho silnou zbraní. Sportovně však musíme být realisté. Na Euro jsme se dostali po excelentní baráži s Černou Horou, vyhráli jsme skupinu, ve čtvrtfinále jsme hráli vyrovnaně s Portugalskem. Ani zpětně nelituju, že jsem Bílkovi před Eurem prodloužil smlouvu.

Pak ovšem Bílek vyhořel v kvalifikaci o mistrovství světa. Proč myslíte, že se Vrbovi se stejným kádrem podaří postup na Euro?
Jistého není nic, kvalifikační skupina je hodně těžká. Nizozemsko, Turecko, Island, Lotyšsko, Kazachstán, to jsou ještě těžší soupeři, než jsme měli naposledy (Itálie, Dánsko, Bulharsko, Arménie, Malta, pozn. red.). Ale kdyby člověk nevěřil, nemůže fotbal dělat. Měli bychom se s Tureckem a Islandem porvat o druhé místo.

To odpovídáte srdcem, nebo hlavou?
Všechno je padesát na padesát, ale my jsme v kvalifikacích zkušená země. Jsem optimista, i když je potřeba být střízlivý. Slyšeli jste, co říkal nizozemský trenér Van Gaal? Hned po losu oznámil, že prý Češi šli dolů. To může být naše výhoda, nejsme favorité. Těžko můžeme tvrdit, že se zlepšujeme... Od roku 2004, kdy si mužstvo zasloužilo vyhrát Euro, jsme ztratili. Teď se to bude, doufám, po krůčcích vracet.

Do trenéra Vrby opravdu vkládáte velké očekávání.
Cítím novou naději. Naději pro celý český fotbal. O reprezentaci je větší zájem ze všech stran. Věřím, že nebude problém vyprodat stadiony na zápasy kvalifikace. Fotbal zasáhl širší spektrum lidí, dřív byl v izolaci.

Fotogalerie

To máte tak kladnou odezvu? Takže stačilo jen získat Vrbu, který se podepsal pod plzeňskou pohádku?
Upřímně, v jednu chvíli se trenérův příchod z Plzně zdál neřešitelný, to je fakt. Vytvořili jsme mu všechny potřebné podmínky: sestavil si realizační tým, s technickým ředitelem Dušanem Fitzelem má absolutní pravomoci. Nebudeme všechny porážet jen díky Vrbovi, ale faktorů, které by nás mohly dovést k úspěchu, je teď dost. Reprezentace má neomezené možnosti ohledně sledování hráčů, soupeřů, soustředění, hotely.

Opravdu neomezené?
To bylo v nadsázce, ale mohou si nadiktovat, co potřebují. Finančně je to zajištěné. Český fotbal má stabilní sponzory, finančně jsme zdraví. Z globálního prodeje vysílacích práv na reprezentaci jsme získali mnohonásobně větší příjmy.

Kolik?
To nemůžu říct, ale výnosy reprezentace částečně saturují podporu Gambrinus ligy.

I na ni jste prodali práva za velmi dobrou cenu, zhruba 110 milionů korun na sezonu. Okolní země kromě Slovenska však mají v tomto ohledu příjmy násobně větší.
Já jsem z toho nadšený. V českých podmínkách je ta suma velký nárůst. Fotbal ukázal, že má svou hodnotu.

Liga se má částečně přesunout na placené kanály. Vnímáte nespokojenost lidí?
Všichni bychom chtěli všechno zadarmo, to je český fenomén. Je třeba inspirovat se na Západě, kde jsou tři hlavní zdroje příjmů: televizní práva, prodej suvenýrů a vstupné. Práva už jsou na slušné úrovni, na dalších věcech se musí pracovat.

Jak to vypadá s národním stadionem na Strahově, který má stát čtyři miliardy?
Celý komplex na Strahově je v katastrofálním stavu. Je to pět set metrů vzdušnou čarou od Pražského hradu a je to nedůstojné, ostuda. Ve spolupráci s Českým olympijským výborem, Českou unií sportu a státem bychom rádi realizovali myšlenku vybudovat národní olympijské centrum. Mohlo by tam být sídlo všech těchto institucí, muzeum sportu, v plášti stadionu třeba vysokoškolské koleje. Je to takový koncept, na základě kterého chceme připravovat další materiál.

Je to v dnešní době realizovatelný projekt?
Záměrem není stavět si nějaký pomník. Do 25. dubna se podávají kandidatury na pořadatelství Eura 2020, které bude hostit třináct zemí. Kdyby se do té doby nepodařilo získat finanční záruky na výstavbu Strahova, existuje ještě varianta kandidatury se stadionem v Edenu, kde je vlastník ze svých zdrojů ochotný zaplatit potřebné navýšení kapacity o deset tisíc lidí. Pořád určitou šanci dostat Euro do Česka cítím.

V půlce dubna začne soud v kauze údajného uplácení rozhodčích v zápase Jablonec – Plzeň, jehož se měl dopustit funkcionář Martin Svoboda. Nemůže českému fotbalu ve fázi, kdy by měl být podle vás na vzestupu, uškodit?
Český fotbal měl, má a bude mít své kauzy. Ale tak je to i v jiných státech a sportech. Čekáme na rozhodnutí soudu, podle toho budeme dál konat z hlediska disciplinárního řízení. Za rozhodnutím, které jsem před časem učinil a jež budilo kontroverze, že necháme celou věc prošetřit policií a soudy a až pak se k ní na fotbalové půdě vrátíme, si stojím. Brankáře Drobisze jsme potrestali, soud ho osvobodil, teď řešíme, jak dojde k narovnání. Je potřeba pracovat s fakty.

Trojici obviněných, rozhodčí Adámka, Býmu a funkcionáře Svobodu, však ani v případě uznání viny nemáte jak potrestat. Ukončili členství v asociaci.
Když vystoupili, tak se z prostředí sami vygumovali. Kdyby se chtěli vrátit a byli by uznáni vinnými, dostali by hned trest.

Jsou vůbec nějaké nové informace k vyšetřování obsahu Křetínského kabely?
Žádné nové informace nemám. Je to na policii, ta na některých věcech pracuje i několik let.

Nemáte strach, že se brzy zase nějaké nové věci objeví? Zákulisím se nenesou zrovna přívětivé zprávy.
Nemám strach. Jak se o kabele začalo mluvit, přispělo to k tomu, že se celé fotbalové prostředí pročistilo.

U soudu s Adámkem, Býmou a Svobodou vystoupíte jako svědek. Stejně tak bývalý šéf disciplinárky Golda, který vás obvinil, že jste policii zatajil důležité skutečnosti z Křetínského kabely. Znovu se všechno rozvíří. Jste na to připravený?
Uvidíme, jak to dopadne. To líčení bude veřejné a veřejná kontrola je jedna z věcí, která nás čistí. Jsme připravení, protože všechno špatné je i pro něco dobré. Já se toho nebojím.

Vážně si troufnete říct, že český fotbal je ohledně korupce čistší?
Nastává doba, kdy budu moct říct, že minimálně profesionální soutěže, kde je kontrola největší, čisté jsou. Jsem znalý prostředí, mám různé indicie a mám z nich dobrý pocit.Najdete na iDNES.czmobilní verze