Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bílek nominaci probíral s Plzní. Vzal jsem úvahu její program, říká

Reprezentační trenér Michal Bílek (vpředu) a manažer národního týmu Vladimír Šmicer. | foto: Kamaryt MichalČTK

7 2013
Když trenér národního mužstva fotbalistů Michal Bílek skládal nominaci na přípravné utkání v Budapešti, sešel se s vedením Plzně, jejíž hráči jsou v posledních dnech hodně vytíženi zápasy v klubu a zároveň opory patří do reprezentace.

Plzeň od poloviny července odehrála sedm soutěžních utkání, mezistátní příprava proti Maďarsku se hraje ve středu 14. srpna, čili mezi třetím a závěrečným předkolem Ligy mistrů.

"Řekl jsem svoje představy a Plzeň je akceptovala. Chápu, že má náročný program, že hraje o Ligu mistrů a postup jí moc přeju. Taky to v Budapešti zohledním," zdůraznil Bílek.

Do týmu nominoval obránce Procházku s Limberským a záložníky Koláře s Daridou.

Jaké byly vaše představy při setkání s generálním manažerem Šádkem?
Řekl jsem, s jakou vytížeností pro hráče v Maďarsku počítám. Ani jeden z Plzně, pokud se tedy nic mimořádného nestane, neodehraje celých devadesát minut. Například Darida kvůli trestu za žluté karty nesmí hrát v září kvalifikaci proti Arménii, takže to vypadá, že v Maďarsku nebude v základu. Na druhou stranu pro český fotbal je nejdůležitější postup na mistrovství světa. Kdybych potřeboval vyzkoušet další hráče z Plzně, udělal bych to.

Sešel jste se s manažerem Šádkem. Proč ne s trenérem Vrbou? Máte mezi sebou spory?
Ne, tak to není. S Pavlem jsem několikrát mluvil, ale vždycky, když Plzeň něco potřebovala, tak jsem se sešel s panem Šádkem. Mezi mnou a Pavlem Vrbou není žádný problém.

Jaké jsou vaše kontakty s ostatními ligovými trenéry? Dáte při nominaci na svůj úsudek, nebo se jich na hráče spíš zeptáte?
Nejvíc dám na to, co vypozoruju v zápasech. Ale když se potřebuju na něco zeptat, tak si voláme. Naposled jsem to tak udělal s Jardou Šilhavým z Liberce ohledně Rabušice.

Rabušic je jediným úplným nováčkem v týmu, naopak jste nepozval stabilního člena útočné fáze Lafatu. Proč?
Chci Rabušice vidět. Už závěr minulého ročníku měl velmi dobrý a střeleckou formu si udržel i v nové sezoně. V lize i v pohárech podává velmi dobré výkony, je nebezpečný, silný, výborně fyzicky připravený. A co je hlavní prosazuje se v koncovce. Lafata nejede právě proto, že chci vyzkoušet Rabušice.

Se střílením gólů máte problémy dlouhodobě. Najdete kanonýra v Maďarsku?
Zápas v Budapešti slouží k testu, protože spoustě hráčů ještě nezačala liga. Ani útočníci Vydra s Kozákem nehráli. Matěj Vydra se vrátil z kondičního soustředění, tak jsem spíš zvědavý, jak na tom bude, jakou bude mít formu. I když je mi jasné, že v září v kvalifikaci to bude jinak.

U Vydry s Kozákem je pravděpodobné, že ještě nevědí, v jakém budou hrát klubu. Je to komplikace i pro reprezentaci?
S oběma jsem mluvil, tíží je, že nevědí, kde budou hrát. Chci, aby hráli vedle sebe, je to možná varianta pro Arménii.

Neuškodí jim to, že odcestují na sraz?
Je jen krátkodobý od pondělí do středy. Spíš jim může pomoct, když někdo uvidí, že reprezentují. Národní tým je lákavá věc.

Naopak opory Čecha a Rosického jste nevzal, vyhověl jste jim po náročné přípravě.
Petr Čech absolvoval náročné soustřední v Asii, pak hned cestoval na další přípravu do Ameriky. Vrací se až v neděli, v pondělí by zase musel do Prahy. Měl toho hrozně moc. Proto mě požádal, že si potřebuje odpočinout. U Tomáše Rosického je to podobné. Vypadá to, že by mohl být v základní sestavě Arsenalu, a chce být co nejlíp připraven na start ligy.

Autor:


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze