Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bláhové nákupy neplánujeme, říká nový šéf teplického fotbalu Hynek

Egon Vůch bude na jaře ještě v Teplicích hostovat, pak se přesune do Plzně. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

18 2014
Žádný výprodej fotbalistů ani ambicí se nekoná, vzkazuje teplickým fanouškům nový ředitel prvoligového klubu Petr Hynek. Někteří z příznivců brblají, že skláři pustili Viktorii Plzeň hvězdy Mahmutoviče s Vůchem, ale Hynek si za všemi kroky stojí.

„Máme nějaký rozpočet a náš vlastník trvá na tom, aby byl vyrovnaný,“ neuhne ze strategie Hynek, který zkraje září nahradil náhle zesnulého Františka Hrdličku, dlouholetého šéfa klubu.

Jeho nástupce předtím pracoval pro sklárnu AGC, která FK Teplice vlastní. „Fotbal je pro mě velká změna. Vyrovnávám se s tím, ale spousta věcí je pro mě nových,“ svěřil se Hynek poté, co uplynulo jeho sto dní hájení.

Jak jste se tedy začlenil do fotbalového prostředí?
Je to úplně jiné než továrna. Jdete týden od týdne, zápas od zápasu. Ve fabrice se dělá hodnocení po měsíci, tady po každém utkání. Řeší se především sportovní stránka. Další věci jsou plus minus stejné: máte ekonomické ukazatele a rozpočet, který musíte naplňovat. Ale celkově je to prostředí jiné, čímž nechci říct špatné. Ve fotbalovém zákulisí jsem zatím nezaznamenal žádné negativní věci a doufám, že to tak bude napořád (úsměv).

Vyrovnal jste se s tím, že jste osobou veřejnou?
Na tuhle stránku, mediální a fanouškovskou, si teprve zvykám. Snáším to myslím dobře, i když jsem na to nebyl připravený.

Teplice jsou v horní půlce tabulky, jak hodnotíte váš podzim? Máte téměř stejně daleko do evropských pohárů i k sestupu.
Podzim je po sportovní stránce trošku zklamáním. Doma jsme hráli až na výjimku s Jihlavou dobře, předváděli jsme ofenzivní fotbal. Bohužel venku jsme byli druzí nejhorší z celé ligy. Mít o tři čtyři body víc, bylo by to z pohledu nástupu do jara veselejší. Jsme sice šestí, ale na sestupové příčky máme náskok jen šest bodů. Ale takový je sport.

„Za poslední dva roky jsme neprodali žádného hráče pod smlouvou. Až teď.“

Petr Hynek, ředitel Teplic

Co s mizernou venkovní bilancí?
Bude na trenérech, aby na tom zapracovali. Nejsme schopni udržet koncentraci, možná nasazení, přístup, vůli. Podle mě to je hodně o psychice některých hráčů, ale zatím nechci říkat, že už je to na psychologa. Někde je však evidentně chyba. Většina našich fotbalistů je zkušených, takže se s tím musí umět vyrovnat.

Po podzimu jste prodali Aidina Mahmutoviče a Egona Vůcha, ale řada fanoušků vám to zazlívá. Co jim odpovíte?
Chápu, že když odejde hráč jako Mahmutovič, vyvolá to u spousty fanoušků negativní odezvy. Říkají: Náš nejlepší střelec! Ale pokud tady někdo nechce být, což on deklaroval několikrát, tak ať tady nehraje. Takhle to bude postavené. Navíc se mu opakovaně slibovalo, že může pryč. A kdyby se loni na Spartě nezranil, myslím si, že by přestoupil už před rokem do ciziny. Tomu se nedá zabránit. Na jedné straně je sportovní hledisko, na druhé ekonomika. Prioritou je nezadlužovat se a současně udržet sportovní kvalitu, i proto za poslední dva roky přišla řada hráčů. Ale pouze nakupovat se nedá.

A co Vůch?
To jsou prostě nabídky, které Teplice asi nikdy nebudou odmítat. Nadstandardní.

Středisko mládeže Anger nepojme. Kde bude?

Tréninkové středisko mládeže chtěl nový ředitel teplického fotbalu Petr Hynek vybudovat v Teplicích, ale ani tahle varianta se zřejmě naplnění nedočká.

„Dříve se řešily Modlany, Krupka. Když jsem přišel já, řekl jsem, že to musí být v Teplicích,“ uvedl Hynek. Tréninková hřiště chce pro děti a jejich rodiče co nejdostupnější.

Před nedávnem o tom mluvil i se staronovým primátorem Jaroslavem Kuberou. „Předběžně jsme jednali se spřáteleným Juniorem Teplice, který využívá prostory na Angeru. S městem jsme řešili, jestli se tam dají udělat další hřiště a zázemí. Ale nevidím to moc nadějně, mají s tím jiné plány, skatepark, inline dráhu. Není tam moc prostoru, přitom pro Tréninkové středisko mládeže potřebujete čtyři až pět hracích ploch, aby se tam mohla koncentrovat veškerá mládež.“

Hynek bude na projektu dál pracovat, vzal si ho jako svou prioritu. „Samozřejmě musíme najít varianty financování. Možná formou dotací. Minimální model střediska může stát pár milionů, větší i v řádech desetimilionů. Ale mládeži se chceme důsledně věnovat, tohle musí být naším posláním. Už kvůli historii teplického fotbalu něco takového chceme vybudovat.“

A pomůže město po volbách víc než v minulosti? „V tomhle máme vůči ostatním klubům hendikep, jinde město vlastní stadion a přispívá velkým dílem do rozpočtu,“ podotýká nový ředitel. „V Teplicích to není a nevím, jestli se to změní. Ale my chceme pomoct jen s mládeží, která nás stojí spoustu milionů ročně.“

Teplice před pár lety zpeněžily Fenina i Džeka za víc než 100 milionů korun. Jaká částka je teď neodolatelná?
Je úplně jiná doba. Před pěti lety byla možná lukrativní nabídka od padesáti milionů výš, dneska to je daleko méně. Vždy záleží na konkrétní situaci. Ale chci zdůraznit, že za poslední dva roky Teplice neprodaly žádného hráče pod smlouvu. Naposledy to byl Jakub Mareš. Trend se změnil, časy velkých transferů Džeka a Fenina jsou pryč. Ani ostatní kluby v Česku neprodávají do zahraničí za miliony eur. V tuzemsku dělají největší přestupy Sparta, Plzeň a Jablonec, a pokud přijde nabídka, vždy ji budeme zvažovat. Opakuji, za dva roky jsme nikoho neprodali, hráči odcházeli po skončení smlouvy, na druhé straně ale přišlo plus minus deset nových fotbalistů.

Příznivci by ale asi skousli lépe, kdybyste své opory prodali do ciziny a ne české konkurenci.
Rozumím tomu, jako fanoušek bych se na to díval možná stejně. Ale nabídka ze zahraničí nepřišla. Obecně je trend takový, že kluby přivádějí hráče hlavně po skončení smlouvy. U Mahmutoviče jsme splnili gentlemanskou dohodu. A u Vůcha jsme se dohodli, že jaro dohraje u nás, abychom nepřišli hned o dva hráče ze základního kádru.

A co Kapverďan Nivaldo? V létě mu končí smlouva a mimo Česko bude volný zadarmo.
Už koncem října jsme mu nabídli velmi lukrativní prodloužení smlouvy, na Teplice nadstandardní. Odmítl. Začal jednat o jiných variantách, ale zdá se, že se nedotáhly. Zatím zůstává. I nějací zahraniční zájemci se objevili. Ještě po skončení podzimu jsme mu předložili další variantu prodloužení kontraktu, znovu to dopadlo stejně. Způsob, jakým nabídky odmítl, se mi vůbec nelíbí, choval se velmi neprofesionálně. Chtěli jsme ho udržet, ale jeho kalkul je, že v létě bude volný.

Konžan Litsingi smlouvu v Teplicích prodlouží?
Věříme, že se domluvíme, je to na dobré cestě.

Řešil jste své první přestupy v kariéře fotbalového funkcionáře. Jaké to pro vás bylo?
Rokoval jsem s Plzní osobně, ale je to stejné jako v minulé práci. Ve sklárně jsme jednali i o větších cifrách, když se dělaly třeba fasády staveb. Princip je podobný. Standardní obchodní model. Nechci říct, že jde o licitování, ale vy chcete co nejvíc dostat a oni co nejmíň zaplatit. Musí se zohlednit i další nabídky. Když víte, že hráče chce jen jeden klub, je vaše vyjednávací pozice těžší, než když jsou zájemci tři.

21 bodů mají Teplice po letošním ligovém podzimu, jsou šesté se skóre 24:20 28 bodů získali skláři loni na podzim, hrálo se také 16 kol, přezimovali třetí se skóre 35:19

Z Plzně jste získali univerzála Jakuba Horu a na hostování Lukáše Stratila. Byly i jiné možnosti?
Měli jsme několik variant. U Hory byla volba jasná, Teplice o něj stály už v minulosti, trenérům se líbí. Podepsal smlouvu na 3,5 roku. Věříme, že i rozhodnutí pro Stratila bylo dobré. Ještě jednáme o zahraniční posile. A možná angažujeme i jednoho českého hráče.

Dočkají se Teplice velkého příchodu jako v minulosti, aby mohly konkurovat elitní trojce Plzeň, Sparta, Jablonec?
Vše bude vždy záležet na konkrétních podmínkách. My se nemůžeme pustit do bláhových nákupů, to by hned v první fázi vlastník zarazil. Na tohle téma jsem měl diskusi s velkým kamarádem, který byl z prodeje Vůcha a Mahmutoviče rozladěný. Mimo jiné jsem mu říkal: No tak přiveď strýčka z Ameriky, který nám každý rok věnuje dva miliony eur a můžeme hráče jenom nakupovat. Jenže on takový strýček není. Nemáme partnery, kteří by nám dávali desítky milionů, přesto jsme rádi za každého sponzora, kterého máme. A buďme rádi, že tady je AGC a že klub podporuje. A výrazně. Ale zároveň se chovejme jako hospodáři, protože to, že nakoupíme několik hvězd, ani zdaleka neznamená vstupenku do Ligy mistrů. A pro příklady nemusíme chodit daleko. Tím neříkám, že nechceme hrát poháry. Ale musíme najít rovnováhu v přestupové politice. Někoho prodat, někoho koupit, což je pro fanoušky atraktivní, zapracovávat mladé, vychovávat je.

Budou letos Teplice vyhlašovat útok na evropské poháry?
Plzeň, Sparta a Jablonec odskočily ostatním. Bereme to reálně. Mladá Boleslav nemá špatné mužstvo, Ostravě se na podzim dařilo výjimečně, celkově je liga velice vyrovnaná. Nemůžu říct, že teď budeme útočit na poháry, ale ani se té šance nechceme plně vzdát. Nějakou naději máme i v domácím poháru, i když hrajeme ve čtvrtfinále s Plzní.

Co jste zjistil o ekonomické kondici FK Teplice?
Klub je stabilní. Hráčům, kteří chtějí do Teplic, říkáme: U nás máte garantované, že patnáctého dostanete, co podepíšete. Klub nikomu nic nedluží. I proto, že jsme součástí AGC, je cílem být transparentní, nedlužit, chovat se férově. Nic zvláštního.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,94

Josef Hušbauer

Slavia

2,07

Tomáš Fryšták

Bohemians 1905

2,11

Václav Jemelka

Olomouc

Góly

12

Michael Krmenčík

Plzeň

10

Milan Škoda

Slavia

9

Stanislav Tecl

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 20 16 3 1 37:8 51
2. SK Slavia Praha 21 12 6 3 37:12 42
3. FC Slovan Liberec 21 11 5 5 31:22 38
4. SK Sigma Olomouc 21 10 7 4 26:15 37
5. FK Jablonec 21 10 6 5 34:21 36
6. AC Sparta Praha 21 9 8 4 29:18 35
7. Bohemians Praha 1905 21 8 7 6 20:16 31
8. FK Teplice 21 7 6 8 24:25 27
9. MFK Karviná 21 6 5 10 25:29 23
10. Dukla Praha 21 6 5 10 22:37 23
11. FC Vysočina Jihlava 21 7 1 13 23:38 22
12. FK Mladá Boleslav 21 6 3 12 23:35 21
13. Fastav Zlín 21 5 6 10 20:35 21
14. 1. FC Slovácko 21 4 8 9 18:27 20
15. Zbrojovka Brno 21 5 4 12 14:30 19
16. FC Baník Ostrava 20 2 6 12 23:38 12

Nejčtenější

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze