Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když Berbr nedostane rozum, bude muset z kola ven, prohlásil Pelta

Český fotbal volil předsedu na příští čtyři roky. A první mužem asociace se stal Miroslav Pelta. | foto:  Michal Šula, MAFRA

8 2013
"Žádám o určitý časový prostor, abyste pak mohli říci, že z vedení asociace vychází jasný signál o zlepšení situace v českém fotbale," řekl novinářům staronový šéf českého fotbalu Miroslav Pelta. Zvolen byl na sobotní valné hromadě asociace, když byl jediným kandidátem na tuto funkci.

Spokojenost se svým zvolením Pelta nijak neskrýval. "Samozřejmě mám z volby radost. Už proto, že jsem o tuto funkci měl zájem," řekl Pelta.

Prvního muže domácího fotbalu rovněž potěšilo, že má nyní silnou pozici ve třináctičlenném výkonném výboru. Pelta má na své straně sedm členů, druhý místopředseda Berbr čtyři. Celkově tedy 8:5 pro Peltu.

"Pochopitelně jsem i se složením výkonného výboru spokojený. Ale nechci říkat, že to mám 8:5, a neberu to jako vítězství nad Berbrem. Ale budu mít sílu razantně zakročit, kdyby se někdo někdo nechoval jak má, a kdyby přišly nějaké excesy," dodal Pelta.

Uvědomujete si, že český fotbal neprožívá nejlepší období? Množí se různé kauzy a důvěra veřejnosti v něj hrozivě klesla.
To samozřejmě vím, ale tím spíš je mi jasné, že nás čeká hodně práce. Ale zároveň jsem přesvědčený, že ta práce bude mít smysl. Jinak bych do toho nešel.

Rozložení sil ve výkonném výboru vašim ušlechtilým cílům nahrává.
Už když jsem byl zvolen poprvé, říkal jsem, že nechci ve výkonném výboru rozhodovat hlasováním. Takhle prostě neuvažuju. Za Ivana Haška to vždycky bylo 7:6, nebo jinak těsně, třeba o dva hlasy. Když budeme prosazovat věci, které mají hlavu a patu, musí se dojít k všeobecnému konsenzu. Chci, aby souhlasili všichni.

Jak si představujete spolupráci s dosavadním zákulisním hráčem Romanem Berbrem, který jménu českého fotbalu hodně uškodil?
Jak už jsem řekl v minulých dnech, poslední dobou se vyjádřil způsobem, který odporuje slušným mravům. Nebudu to tolerovat, což jsem mu řekl. Poslední dobou se dostal do situace, kdy byl hybnou pákou fotbalu v Čechách od třetí ligy níž. Teď získal důležitou funkci a bude mít i odpovědnost, která z funkce místopředsedy vyplývá. Budeme apelovat na to, aby vážil každé slovo, aby si i on získal důvěru fotbalové veřejnosti.

Jak hodnotíte výzvu deníku Sport?
Jsme v situaci, kdy nemůžeme říkat, že nás ta výzva nezajímá, já to neberu na lehkou váhu. Berbrovi jsem říkal, aby ji bral vážně i on.

A co Berbr na to?
Slíbil, že se nad tím zamyslí. A že se k věcem, které se ho osobně týkají, v dohledné době vyjádří v médiích.

Ve svém proslovu na valné hromadě jste sice Berbrovi dal pomyslnou facku, ale nedistancoval jste se od něj. Proč?
Kdybych šel za Berbrem a požádal ho, aby nekandidoval, tak by to jeho vliv stejně nezměnilo. Myslím tedy, že je prospěšnější prosadit ho do významné funkce a vytvořit na něj jak vnitřní tlak z fotbalu, tak i tlak mediální. Opakuju, že na postu místopředsedy asociace bude pod velkou kontrolou. A my si ho ve výkonném výboru srovnáme. Kdyby se z voleb stáhnul, bylo by to horší, protože zákulisním hráčem by zůstal.

Jenže Berbr už důležitou funkci měl. Byl řadovým členem výkonného výboru a fotbalová veřejnost z něj byla zhnusena.
Já myslím, že teď už si uvědomil, že by měl pracovat jinak.

Vy se tedy domníváte, že Berbr jednou bude fotbalovou veřejností akceptovatelný?
Není to záležitost týdne nebo měsíce, ale pokud se začne chovat jinak, řekl bych, že ho lidi začnou brát. Ve fotbale pracuje už dlouho a má ho opravdu rád. Ale samozřejmě musíme probrat jestli je dobře, že je místopředsedou asociace a zároveň předsedou západočeského krajského fotbalového svazu, Navíc bývalý rozhodčí. Otazníků je tady prostě dost.

Ale například i Bebrova životní partnerka Dagmar Damková je předsedkyní komise rozhodčích a zároveň teď byla zvolena do výkonného výboru. To nevadí?
To je požadavek FIFA, která chce, aby předseda rozhodčích byl členem výkonného výboru. Takže v tom problém nevidím. Přesto to ale chceme v co nejbližší době probrat na výkonném výboru. Je to otázka fotbalových norem a chceme apelovat na to, aby podobný souběh funkcí nebyl. Což je samozřejmě i Berbrův případ.

Vadí vám, že Berbr pracoval pro StB?
Pochopitelně vadí. Jenže on mi říkal, že byl u rozvědky, že měl na starosti zahraniční oblast. Každopádně to není něco, čím by se mohl chlubit. Ale je to jeho svědomí. A na valné hromadě se ukázalo, že delegátům tahle Berbrova minulost nevadí. Já z toho dobrý pocit nemám, což jsem mu řekl z očí do očí. ale on mi odpověděl, že to není tak, že by někoho týral.

Věříte tedy, že Berbr své metody změní?
Já jsem rozhodnutý dát mu šanci. Nejsem člověk, který když získá převahu, tak někoho zlikviduje. Ale vyhlašuju Berbrovi nulovou toleranci z hlediska nějakých excesů. S důvěrou fanoušků, podnikatelů a nakonec i politiků si fotbal nemůže zahrávat donekonečna. A když Bebr nedostane rozum, bude muset z kola ven.

V minulých dnech jste v souvislosti s Berbrem mimo jiné řekl, že rozhodčí by měli ubrat plyn. Co jste tím myslel?
Řekl jsem to v nadsázce a myslel jsem tím rozhodčí v české komoře v neprofesionálním fotbalu. Myslím tím ty excesy v souvislosti s výkony sudích v zápasech klubů, které podpořily kandidaturu Markéty Haindlové. Proto jsem mluvil o tom ubrání plynu.

Jak se hodláte s podobnými excesy vypořádat, kdyby se náhodou opakovaly?
Mám takové složení výkonného výboru, že pokud by to nešlo po dobrém, sáhli bychom k razantnímu řešení. A to platí nejen pro Berbra, ale pro všechny, kteří na důležitých fotbalových postech působí.

Podívejte se, co říká dvojici Pelta - Berbr místopředseda FA ČR D. Svoboda:Nissan Juke 1.6 i 2017 · N-Connecta
Nissan Juke 1.6 i 2017 · N-Connecta

r.v. 2017, naj. 900 km, benzín, 1. majitel
430 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze