Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Liberecký ředitel Nezmar: Zápas roku? To ne, důležitější byl postup

Jan Nezmar | foto: Petrášek RadekČTK

28 2013
Hráči mluví o zápasu Liberce s Freiburgem jako o bitvě podzimu, ne-li roku, ale sportovní ředitel Jan Nezmar se tomu brání. "Já s tím označením moc nesouhlasím," překvapuje Nezmar.

Proč ne?
Ze sportovního hlediska je to samozřejmě velmi zajímavý zápas. Kdybychom vyhráli, znamená to postup do jarní části Evropské ligy, což je bezesporu skvělý úspěch a v našich podmínkách skoro zázrak. Z pohledu chodu klubu pro nás bylo ale daleko důležitější se do Evropské ligy vůbec dostat. Protože s postupem do základní skupiny byl spojen ekonomický přínos.

Znamená to, že bez peněz za postup by byl klub v problémech?
Ve chvíli, kdy jsme o něj bojovali, jsem ani netušil, jak velké problémy by to znamenalo...

Teď už ekonomické potíže nehrozí?
Bohužel se pouze oddálily. Nebo jinak řečeno: Dostali jsme čas pokusit se je řešit.

Postup do jara v Evropě by ovšem byl jedním z historických úspěchů klubu, souhlasíte?
Rozhodně. Z pohledu sportovního to tak bezesporu je. Já mám na starosti sportovní chod klubu, a tak bych si s tím mohl vystačit. Ale jsem příliš zodpovědný na to, abych to vnímal takhle úzce. Zajímá mě fungování celého klubu.

Tenhle hlavičkový souboj vyhrál liberecký David Pavelka (vpravo).
Míč si kryje liberecký záložník Sergej Rybalka, lepí se na něj Gelson

Momentky z prvního duelu Freiburgu s Libercem.


Rozumím. Pojďme tedy k těm sportovním věcem. Co říkáte posledním výkonům Slovanu v lize? Pět zápasů už jste nevyhráli.
Jednou větou: Je to bída. Samozřejmě jsme to rozebírali nejen ve sportovním vedení, ale i s hráči.

A k čemu jste došli?
Je tam víc faktorů, ale nerad bych to rozpitvával do detailů. Často slýchám o fyzické únavě hráčů, ale já ji považuju za jeden z nejméně důležitých faktorů.

V Evropské lize hrajete proti silným soupeřům na brejky, zatímco v české lize máte tvořit a tým se s tím těžko vyrovnává. Je tohle důležitý faktor?
Ano, jeden z těch důležitějších. Pro mě osobně bylo jedno ze základních zadání skládat mužstvo tak, aby bylo schopno uspět v Evropě. Museli jsme se poučit z předchozích let, kdy se nám kvalifikace nedařily, protože jsme neuměli zareagovat herním způsobem.

Dejte prosím příklad.
Do očí bijící to bylo po zisku titulu. Celou sezonu jsme zvládli fantasticky a chtěli jsme to pojmout stejným způsobem i v kvalifikaci, a tam jsme narazili. Zažil jsem to jako hráč. Největší školu nám dala Kluž, která uspěla v rumunské lize podobným způsobem jako my v české, ale v kvalifikaci o Ligu mistrů dokázala změnit hru a hrát na výsledek. Kdežto my chtěli hrát pořád fotbal. Samozřejmě teď vnímám, že se trošku podcenil zase prvek zpětného přechodu do české ligy. Neumíme si poradit, když přijdeme do Čech a máme porazit Znojmo, Ostravu atd. Nemáme asi ani vhodné typy hráčů, aby mohli změnit herní způsob. To je jeden z důvodů, proč klopýtáme v české lize.

Nechybí vám i často přetřásaný širší kádr?
Byl bych strašně rád, kdybychom měli hráče na různé herní způsoby, ale to si nemůžeme ekonomicky dovolit. Když jsem si proto měl před sezonou vybírat, jestli pro postup v Evropě mít v týmu raději Rybalku nebo Štajnera, zvolil jsem toho prvního. Se Štajnym bychom zřejmě porazili Znojmo, ale možná bychom nepostoupili do základní skupiny Evropské ligy.

PŘÍSNÝ ROZHODČÍ. Liberecký záložník Sergej Rybalka ještě zkouší diskutovat, ale...
POSTUPUJU DÁL. Míč na koleně krotí liberecký fotbalista Dzon Delarge a chystá

Momentky z prvního duelu Freiburgu s Libercem.

Počítáte v zimní přestávce s rozšířením kádru?
Není tak úzký, aby to byla nějaká katastrofa, jak se to někdy jeví. Jen s tím neumíme pracovat. Ale k otázce: V této chvíli z ekonomických důvodů žádné rozšíření neplánujeme.

Není klopýtání ligou hlavně psychickou záležitostí? Že se hráči v Evropě vybičují, ale v lize ne?
Hlava je mrcha. Hráči nejsou schopni vstřebat tak velké množství zápasů, někteří to zažívají vůbec poprvé. A někteří se v české lize šetří, bojí se, aby se nezranili. Vědí, že budoucnost si zajistí spíš v Evropské lize.

Teď vás čeká klíčový zápas s Freiburgem. Věříte, že ho tým zvládne?
Já myslím, že je to v silách našich hráčů, protože svoje kvality už v průběhu sezony ukázali. Ale jen pokud bude stoprocentní koncentrace a napětí v každém jednom z nich, což nám často chybí. Hráči mají obrovskou šanci se předvést v Evropě a ukázat, že na to mají. Na druhou stranu odevšad slyší, že mají dva mečboly, že už jsou skoro tam, a to je strašně nebezpečné. Tomu je třeba odolat.

Návštěvy U Nisy bývají slabé. Věříte, že bude plný stadion?
Myslím, že bude skoro plný. Lidé hledají vzrušení a teď jde o zápas, v němž si můžeme zajistit postup do jara. Fanoušci očekávají, že budou večer oslavovat spolu s hráči, a to by je mělo vyburcovat.Najdete na iDNES.czmobilní verze