Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petr dával najevo, že chce hrát první ligu, říká o jeho odchodu Minář

Jakub Petr (vpředu) zamířil z Olomouce do pražské Slavie na hostování s opcí. | foto: Petr Janeček, MAFRA

11 2014
V uplynulé sezoně Ladislav Minář jako provizorní trenér olomouckých fotbalistů záchranu v první lize last minute neurval. Vrátil se do křesla generálního manažera a společně s novým koučem Leošem Kalvodou v přípravě skládají tým, který tradiční klub rychle dostane zpět mezi domácí elitu.

„Jiný cíl mít nemůžeme. Roli favorita přijímáme, i když to bude těžké,“ říká v rozhovoru, v němž také vysvětluje odchody Petra, Vidličky a Pospíšila.

Jak se vám líbí výkony týmu v přípravě?
Hráči do toho jdou z plnohodnotné kondiční přípravy. Musím respektovat, že některé výkony nebudou ideální, ale v této fázi jsme spokojeni. Ukáže nám to obrázek o tom, co nám sedí a co nám nesedí. Třeba takový zápas v Hornu s druholigovým místním celkem nám hodně připomínal naši druhou ligu a my cítili ještě handicap, v čem se máme přizpůsobit. Příprava pokračuje dobře, jak jsme si naplánovali skladbu soupeřů - měli jsme tým ze slovenské ligy, druhé ligy, z první ukrajinské ligy. Variabilnost je velmi dobrá.

Kouč fotbalistů Sigmy Olomouc Leoš Kalvoda

Kouč fotbalistů Sigmy Olomouc Leoš Kalvoda

Stejně jako výsledky. I když zatím nejsou důležité, tak příslibem by mohla být zlepšená defenziva - ze šesti zápasů jste inkasovali jen třikrát, zatímco v minulé sezoně jste měli se 60 góly nejhorší obrannou činnost.
To máte pravdu, ale my jsme v zimě odjížděli z Rakouska ze soustředění a tuším, že jsme neinkasovali. Takže optimismus byl i tehdy a nakonec jsme dostali 60 gólů, což je strašně moc. Ale je nutné klást v zápasech důraz, abychom neinkasovali, protože druhá liga bude mít jiný herní charakter než první. Základem bude neinkasovat, neboť si myslím, že máme dostatečnou útočnou sílu, abychom se v každém utkání prosadili.

Očekáváte, že ve druhé lize budete hrát jako favorit většinu zápasů do plné obrany?
Netajíme se s tím, že se chceme vrátit do ligy, takže spousta mužstev k nám bude přistupovat tak, že budeme pro ně velká a prestižní konfrontace. Nečeká nás nic lehkého. Záleží pak vždy, jaký bude vývoj utkání. Říkat dopředu, jestli budou proti nám soupeři hlavně bránit, nejde. Musíme se snažit prosadit svoji hrou. Nemyslím si, že bychom byli zase takoví bombarďáci, že by z nás musel mít každý strach, protože soutěž je vyrovnaná. Ale roli favorita se nebráníme.

Dostáváme se ke kádru Sigmy. Proč jste nespecifikovali, na jak dlouho jste s brankářem Zlámalem prodloužili smlouvu?
Protože to nemá cenu. Smlouvu jsme prodloužili, je po operaci. O délce smlouvy se rozhodne i na základě zdravotního stavu, jak se mu bude dařit dát do kupy. Jestli je smlouva na takovou, nebo takovou dobu, není teďka vůbec důležité. Důležité je, že jsme s ním prodloužili smlouvu, aby měl zajištěné finanční požitky a aby se mohl dát po operaci v klidu dohromady.

Černohorský fotbalista Denis Cana na testech v Sigmě Olomouc

Černohorský fotbalista Denis Cana na testech v Sigmě Olomouc

Bylo složité rozhodnutí prodloužit smlouvu s hráčem, o kterém víte, že bude půl roku marodit?
Bylo to o debatě. Zákrok sice byl potřeba udělat a rekonvalescence je delší, ale na druhou stranu to Zdeňka neomezovalo. Nebylo to tak, že by za každou cenu musel na operaci nebo že by mu to mělo bránit v kariéře. Mohl odejít, protože po sestupu neměl smlouvu. Řešily se možnosti: zahraničí, nebo další působení v klubu, protože nechtěl za každou cenu někam odcházet. Věděli jsme i to, že zvažuje zákrok, po kterém by byl nějaký měsíc mimo. Tohle byly věci, které jsme zvažovali, a tím pádem nám to trošku víc trvalo, ale nakonec jsme došli k závěru, že variantu prodloužení smlouvy tak, aby hráč měl pokryté základní finanční potřeby, než se dá zdravotně do kupy, si Zdeněk zaslouží za to všechno, co tady odvedl.

Kdo bude na podzim brankářskou jedničkou?
To je věc trenéra, ale všichni tři kluci, kteří tam jsou - Bárta, Blaha, Reichl - mají kvalitu. Teď bychom ještě tři týdny předbíhali.

Smlouvu jste podepsali také se záložníkem Canou, jemuž skončil kontrakt ve Varnsdorfu. Co si od něj slibujete?
Pořád řešíme post šestky, defenzivního záložníka. Víme, že Cana nemá zkušenosti s první ligou, ale tři roky až na výjimky hrál stabilně ve Varnsdorfu druhou ligu. Je to typická šestka. Skončila mu smlouva, chtěl změnit prostředí a trenér Kalvoda měl o něm slušný přehled. Když jsem působil v Boleslavi, tak jsme o něm několikrát přemýšleli, zda by se měl zapojit do přípravy. Domluvili jsme se na roční smlouvě a uvidíme, jakým způsobem se mu bude dařit a zda využijeme opci. Slibujeme si, že přinese i zkušenosti s druhou ligou. Ale pořád na tom ještě pracujeme. V nejbližší době ještě na tuto pozici přijde jeden chlapec z Ghany na test, či přestup. Je to otevřené.

Ladislav Minář, sportovní ředitel fotbalové Sigmy Olomouc.

Ladislav Minář

Dorazí ještě před sezonou?
Teď jsme teprve dávali pozvání, musí se vyřídit vízum. Není to otázka stihnutí začátku sezony, ale chceme, aby přijel a my se na něj podívali. Může to být týden před druhou ligou. Hledáme defenzivního záložníka, sbíráme informace, viděli jsem nějaké obrázky, ale pokud si na toho chlapce nesáhneme osobně, tak je to těžké vyhodnotit.

Je Sigma poučená ze zimního příchodu Senegalce Falla, od kterého se čekaly jiné výkony a proto rychle odešel?
Já samozřejmě určitě. Můžu vycházet jenom z toho, co jsem viděl. Nemyslím si, že byl Fall hráč na ligu. A právě proto u hráče, který přijde z exotické krajiny - jestli to tak můžu nazvat - test musí být takový, abychom se mohli správně rozhodnout. Je nevýhoda, že přípravné období už končí. Nechci předbíhat, ale musí se to velmi dobře vyhodnotit a zvážit.

Janotka léčí sval

Po návratu z hostování v Brně chtěl zkušený pravý obránce Tomáš Janotka bojovat o místo v sestavě Sigmy, ale trhlina v zadním stehenním svalu jej poslala marodit. „Píchlo mě ve svalu a na sonu se našla malá ruptura. Mám teď klidový režim,“ řekl s tím, že neví, zda stihne start sezony. „Je to na hraně.“

Cizinec musí být lepší než odchovanci, kteří čekají na šanci jako například Habusta...
Pokud by cizinec nebyl lepší, nemá cenu to dělat.

Na Slavii jste na hostování s opcí pustili útočníka Jakuba Petra, někdejší talent Sigmy. Chtěli jste mu dopřát prvoligové angažmá?
Bylo to velice složité. Kuba dával trošku najevo, že chce hrát první ligu. Když to řeknu stručně: zaprvé to v sobě nepřekousl jako někteří jiní hráči, protože je to těžké. Chápu hráče, o které nebyl tady zájem a byli puštění, že se jim nechce do druhé ligy. Zadruhé jsme nemuseli Kubu pouštět, ale hráčům, kteří byli někde na hostování, končily smlouvy. S Vepřeky, Vašíčky a dalšími, kteří se vrátili, jednáme o nové smlouvě. A za třetí - byla to Slavia. I když Slavia minulou sezonu nebyla to, co by se od její značky očekávalo, je to Slavia. Tyhle tři věci se musely zvažovat. Typologicky si s odchodem Petra dokážeme poradit.

ZAČÁTEK CESTY ZPĚT. Fotbalisté Sigmy Olomouc se začali chystat na novou sezonu,...

ZAČÁTEK CESTY ZPĚT. Fotbalisté Sigmy Olomouc se začali chystat na novou sezonu, kterou po 30 letech stráví ve druhé lize. Cíl je jediný, za rok touhle dobou být zpět mezi elitou.

A s odchody Vidličky a Pospíšila?
Stejně jsme museli uvažovat v případě Janotka - Vidlička. I když je teď Janotka zraněn, máme dva zkušené hráče na jeden post, hrát může jen jeden. Ani jeden z nich není použitelný jinde. Vidličku jsme pustili z rozumu. Kdyby přišla první nabídka na Janotku, snažili bychom se uvolnit Janotku, abychom měli jen jednoho takhle zkušeného pravého obránce s takovými finančními požitky. A Pospíšil měl výstupní klauzuli. Tohle jsou odchody, které podle mého názoru mají logiku, hlavu a patu.

Jak výhodná je pro Sigmu opce na Petra?
Opce je hodně zajímavá. Petrovi za rok končila smlouva, ale musel by celou sezonu odehrát tady. Takže celkově dohoda se Slavií je za tohoto stavu nadstandardní, jak co se týká hostování, tak i následné opce. Musíme k tomu dodat i to, že naší podmínkou bylo, že Kuba musí u nás prodloužit o dva roky smlouvu. Pokud tedy nedojde k tomu, co je smluvně dáno, tak je Kuba tady dva roky plnohodnotným hráčem Olomouce.

Už zase v první lize?
Doufám, že ano.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 18 11 4 3 48:25 37
2. 1. FK Příbram 17 10 2 5 29:17 32
3. Fotbal Třinec 18 9 5 4 24:16 32
4. FK Pardubice 17 9 2 6 22:13 29
5. Dynamo České Budějovice 18 7 7 4 25:14 28
6. 1.SC Znojmo 17 8 4 5 24:25 28
7. FK Olympia Praha 19 7 6 6 22:25 27
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 17 8 2 7 30:25 26
9. FK Viktoria Žižkov 19 7 4 8 30:29 25
10. FC Hradec Králové 18 6 7 5 23:22 25
11. Baník Sokolov 18 7 4 7 20:21 25
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FC MAS Táborsko 18 4 6 8 21:28 18
14. FC Vítkovice 17 3 4 10 19:36 13
15. FK Ústí nad Labem 18 3 4 11 16:35 13
16. Frýdek - Místek 17 2 5 10 8:27 11

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze