Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česko je moje země, reprezentuju rád, říká Plašil. Vrátil se po roce

Jaroslav Plašil | foto: Reuters

6 2014
Nikdy se nestal miláčkem fanoušků, kteří tak nelitovali, když trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba opomíjel záložníka Jaroslava Plašila. To už ale neplatí: Plašil se po roce vrátil do národního týmu a čekají ho zápasy v Turecku a Kazachstánu.

Když v obou zápasech nastoupí, dostane se na hranici 91 utkání v reprezentaci. Na tuto metu v historii dosáhlo jen šest fotbalistů: Poborský (118 startů), Čech (109), Rosický (96),  Baroš (93), Nedvěd (91) a Koller (91), čili jen legendy.

„Doufám, že ještě národnímu mužstvu pomůžu,“ říká dvaatřicetiletý Plašil, jehož Bordeaux je druhé ve francouzské lize a on tým v zápasech někdy vede jako kapitán. „Přiletěl jsem v dobré náladě.“

Rok jste v reprezentaci nebyl, těšil jste se o to víc?
Pravda, už je to rok... Jsem moc rád, že jsem zase zpátky.

Řešil jste během toho roku, že vás nominace míjí?
Tak se to říct nedá. Byl jsem fanoušek reprezentace číslo jedna, koukal jsem na všechny zápasy a přál nároďáku to nejlepší. K týmu přišel nový trenér Vrba, který měl svůj výběr, kde jsem nebyl. To musí hráč akceptovat.

Mluvili jste s trenérem Vrbou od jeho nástupu?
V lednu jsme spolu mluvili a otázka byla, jestli chci ještě reprezentovat. To jsme si ujasnili. Od té doby záleželo jen na mých výkonech. Teď jsem tady, což je asi tím, že jsou mé výkony lepší. Nominací jsem byl mile překvapený, ale odráží se to od klubu. Sice jsme poslední ligový zápas v Remeši prohráli, ale celkově se nám daří.

Českým fanouškům jste obecně moc nechyběl, vaše výkony někdy nevnímali úplně pozitivně. Všímal jste si toho?
Česko je moje země, rád ji reprezentuji. Lidé mají na svůj názor právo. Snažím se vždycky odvádět maximum. Fanoušci mají své představy, jak bych měl hrát, já se snažím odvádět to nejlepší. Víc to neřeším.

Česko v premiéře kvalifikace o Euro nečekaně porazilo silné Nizozemsko. Myslíte si, že se po takovém výsledku můžete vejít do základní sestavy?
Kluci proti Holandsku předvedli dobrý výkon. Fandil jsem jim u televize. Když se na hřiště dostanu, budu rád. Ale hráči, kteří nastoupili proti Nizozemsku, by si základní sestavu zasloužili i pro příště. Každopádně je kvalifikace dobře rozjetá.

Pod trenérem Vrbou jste na srazu poprvé. Může to pro vás být nevýhoda proti ostatním, kteří už přesně ví, co po nich kouč chce a vyžaduje?
Jsem přizpůsobivý typ, půjde to rychle.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze