Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poprvé v reprezentaci. Dotáhl jsem tě tam, slyšel Novák od Hübschmana

LETADLO. Jablonecký Filip Novák se raduje z gólu do sítě Slovácka. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

11 2014
Na internetu si přečetl, že je levý obránce David Limberský zraněný, a tak začal Filip Novák vtipkovat, že očekává telefon od trenéra národního týmu Pavla Vrby - a opravdu se ozval. Jablonecký fotbalista se v neděli proti Islandu může dočkat velké reprezentační premiéry. „Jsem trochu nervózní,“ přiznal 24letý Novák.

Jak se k vám informace o vaší nominaci dostala?
Měli jsme volno, které jsem trávil se spoluhráčem Martinem Pospíšilem. Šli jsme do bazénu a dělali jsme si srandu, že když je zraněný Limberský s Váchou, tak by mohl trenér Vrba zavolat nám. Za chvíli mi na mobilu vyzvánělo cizí číslo. Jakmile jsem to zvedl, Pospa už se smál, protože ihned poznal hlas trenéra Vrby. Jemu volal o něco dřív.

Jak dlouho trvá první rozhovor s reprezentačním trenérem?
Do dvou minut. Ptal se mě, jestli mám o víkendu čas, tak jsem mu říkal, že si ho určitě najdu. Nic jsem rušit nemusel, přítelkyně odletěla na Filipíny na Miss Earth. Pak se mě ptal, jestli jsem zdravý a předal mi Dušana Fitzela, s nímž jsem dořešil věci ohledně fasování výstroje a pár drobností.

Reprezentant a Česká Miss Earth

LÁSKA POD LUPOU: Nikola Buranská a Filip Novák

Modelka Nikola Buranská odletěla na Filipíny na světovou Miss Earth, její přítel Filip Novák zase poprvé v životě dostal pozvánku do reprezentace. Ještě předtím odpovídali v rubrice Revue každý zvlášť na stejné otázky. více

Kdo bude víc nervózní? Vy z první pozvánky, nebo vaše přítelkyně z Miss Earth?
Momentálně asi já, trochu nervózní jsem. Ale myslím, že to ze mě spadne s prvním tréninkem. Je to taková zdravá nervozita, jsem plný očekávání, jak všechno bude fungovat. Byl jsem v reprezentaci do 21 let, ale to je něco jiného. Pořád to všechno vstřebávám, že jsem vůbec dostal možnost. Budu se snažit potvrdit, že to byla správná volba.

Jablonecký trenér Jaroslav Šilhavý dělal u reprezentace dlouho asistenta, váš spoluhráč Tomáš Hübschman v ní sehrál 58 zápasů. Ptal jste se jich na nějaké rady?
Neptal, ale Tomáš se mi hned ozval, že mě konečně do té reprezentace dotáhl - jakmile přišel do Jablonce, tak jsem se tam dostal, takže mu za to trochu vděčím. (usmívá se) Volal mi i pan Pelta (šéf Jablonce i českého fotbalu), že mě na srazu přivítá.

Už víte, jestli váš čekají nějaké nováčkovské rituály? Běžné je zpívání, s čímž byste jako vnuk zpěváka Pavla Nováka neměl mít problém, ne?
Vyzvídal jsem a zpívání asi nebude. Ale i kdyby, je mi to jedno. Nejsem stydlivý typ. Děda byl zpěvák, taťka zpívá taky, něco v tomhle směru v rodině asi bude. Jen mě mrzí, že se děda nedožil chvíle, kdy jsem se dostal do reprezentace. Byl by pyšný, o to víc je teď pyšnější babička.

Zdá se, že jste v životní formě, dokonce jste se šesti góly nejlepší střelec Jablonce. Myslíte, že máte rovnou šanci na základní sestavu proti Islandu?
Co se týče gólů, tak to určitě životní forma je. Mám díky nim větší sebevědomí, ale nechci to přeceňovat, šlapeme jako tým. Mám teď jen ty nejlepší dojmy. A jestli budu hrát od začátku, to neřeším. Neříkám, že je mi to jedno, ale jsem rád za každou šanci, i kdyby to bylo z tribuny nebo lavičky.

V lize takové utkání nezažijete, byl byste na něj připravený?
Je pravda, že kdybych hrál, byl by to určitě nejdůležitější zápas kariéry. Takovému se v lize můžou přiblížit jen utkání proti Plzni a Spartě.

Co od zápasu s Islandem čekáte?
Bude to důležitý zápas, souboj o první flek ve skupině. Island bude hodně nepříjemný soupeř, takticky velmi vyspělý. Je to takový skromný tým, který má nenápadné hvězdy. Všichni ti hráči umí za sebe navzájem zabojovat.

Zápas je vyprodaný, sehnal jste jako nováček lístky aspoň pro rodinu?
Dostal jsem šest lístků, takže nejbližší rodinu podělím, ale psalo mi hodně lidí. Ti, co se nedostanou na stadion, aspoň vytvoří fanklub v hospodě a udělají dobrou kulisu. Pocházím z Přerova, stejně jako trenér Vrba, takže budou mít Přerováci další důvod fandit. (usmívá se)

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze