Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Suchý: Jako fanda Slavie mám super pocit, nic se nezametá pod koberec

Marek Suchý | foto: David ŠvábČTK

1 2016
Kranzach (Od našeho zpravodaje) - Smutnou jistotu má už teď obránce fotbalové reprezentace Marek Suchý: v prvním českém zápase Eura proti Španělsku 13. června zůstane jen na tribuně. Může za to vyloučení v závěru kvalifikace na hřišti Nizozemska z podzimu 2015. „Už jsem se s tím srovnal,“ tvrdí 28letý stoper, který by dnes měl naskočit v přípravě proti Rusku.

Opravdu jste se s tím srovnal?
Pořád mě to štve, ale vyšlo to takhle, nedá se nic dělat. Jsem hlavně rád, že jsem i přesto v nominaci. První zápas se Španělskem je stejně ještě daleko, takže na to tolik nemyslím. Základ byl dostat trest na jeden zápas, což jsem věděl rychle. Generální sekretář asociace pan Řepka mě informoval průběžně.

Trenér Vrba říkal, že kdybyste dostal dva zápasy, byla by vaše nominace na hraně. Probírali jste to i spolu?
Bavili jsme se o tom už v Nizozemsku a oba jsme doufali, že dostanu jen jeden zápas. Už před výkopem nám trenér říkal, abychom nedostali blbé karty, z čehož by pramenil trest. Já šel do skluzu, neměl jsem balon, bohužel jasná červená.

Jaká je vaše pozice v mužstvu s vědomím zápasového trestu?
Přispěl jsem k postupu, teď se snažím makat naplno. Nekoukám se na svojí pozici. Je to týmový turnaj a my se snažíme být tým, aby byl každý z nás připravený, když dostane šanci. Je to možná klišé, ale já jsem rád, že tady vůbec můžu být. Pokud budu mít šanci přispět na hřišti, budu rád.

Trenér Vrba naznačil, že vám dá šanci v přípravě proti Rusku. To je pro vás po letech ve Spartaku Moskva hodně prestižní zápas, že?
Znám tam v podstatě všechny hráče, Rusové mají velmi dobré mužstvo. Mají velkou kreativitu v záloze, jsou to opravdu výborní fotbalisté, kteří to umí s míčem, umí dát finální přihrávku. Můžou spolu hrát poslepu. Trenér nám sestavu dopředu neříká, ale připravuji se normálně jako bych měl hrát.

V jaké se cítíte formě? V Basileji jste měl výbornou sezonu.
Sezona byla super, v Evropské lize jsme vypadli s pozdějším vítězem Sevillou, moc dobře jsme poznali její sílu. Hrozně se mi líbí hrát evropské poháry, i ve švýcarské lize jsou hodně zajímavé zápasy. Je to útočný fotbal, nikdo nehraje zanďoura. Padá hodně gólů, do toho jsme každý rok v Evropě, což mi hrozně vyhovuje. Za tři roky tři tituly, všechno je pozitivní. Taky proto jsem na začátku roku prodlužoval smlouvu. V Basileji jsem našel skvělé prostředí a mančaft. Rodině se tam líbí a mně fotbalově taky.

Takže neuvažujete o změně? Váš spoluhráč Tomáš Vaclík říkal, že by ho i lákaly lepší soutěže, ale nechce se mu chodit do týmů, které nemají ty nejvyšší ambice. Bayern nebo Paris St. Germain ho asi chtít nebudou...
Je pravda, že ve Švýcarsku nehrají takoví hráči jako v Anglii nebo Německu, ale celkově mě to v Basileji strašně baví. Přemýšlím i do budoucnosti: vítěz příštího ročníku švýcarské ligy půjde přímo do Ligy mistrů. To je motivace jako hrom. Dostat se do top mančaftů je těžké, hrát lepší soutěž bez pohárů je na zvážení. Ale já teď měnit nechci.

Aby ne, vždyť jste byl v ideální jedenáctce švýcarské ligy.
Je to příjemné, mám tam dobrou pozici, což cítím od lidí v klubu, od spoluhráčů i protihráčů. Není to pro mě to hlavní, ale hezké to je.

Jste hodně spjatý i se Slavií. Jak ji vůbec ze Švýcarska sledujete a co říkáte událostem posledních měsíců?
Sleduji to všechno. Informace mám z různých zdrojů. Poslední rok byl pro Slavii výborný. Páté místo a poháry, to je po těch letech nádhera. A změna majitele? Bral jsem ji pozitivně. Byl tam pan Šimáně, když měli rozdílné názory, vyřešilo se to tím, že se stáhl. Jako fanoušek Slavie z toho mám super pocit. Dřív klub nebyl tolik otevřený, teď se věci na veřejnosti prezentují tak, jak jsou. Nic se nezametá pod koberec. Myslím, že je to na dobré cestě, klub má k fanouškům vztah, jaký by měl mít. Prožili jsme si ve Slavii těžké časy, někteří ani nevědí, jak tenký led to někdy byl, ale jsem rád, že to takhle dopadlo. Slavia teď zase myslí na nejvyšší umístění v lize a na poháry. Tak to má být.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze