Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dočkal před Schalke: Porážka v Plzni nás ovlivnila, ale v krizi nejsme

5 2015
Před novináře usedl ve svítivě žluté bundě s černými pruhy. Sparťanský fotbalista Bořek Dočkal zvolil na tiskovou konferenci před utkáním Evropské ligy se Schalke 04 kombinaci typickou pro Borussii Dortmund, což je obrovský rival Schalke. I proto se Dočkala němečtí žurnalisté v nadsázce ptali, jestli je to provokace, když sparťané ctí rudou barvu.

„Většinou volíme to, co nám zbude ve skladu. Nebylo to určitě myšlené jako provokace,“ usmál se Dočkal, který při očekávané absenci útočníka Lafaty povede do důležitého souboje Spartu jako kapitán.

Utkání se Schalke předcházel prohraný zápas v Plzni. Bylo po něm v kabině nejdrsnější hodnocení, které jste ve Spartě zažil?
Nevím, jestli je nějaká stupnice či měřítko, jak drsné to bylo, ale je pravda, že takhle nezvládnuté utkání bylo jedním z mých nejhorších zážitků ve Spartě. Hodně nás to mrzí. Ten zápas může změnit pohled veřejnosti i novinářů na tým. Z tohoto pohledu je to nepříjemnost. Budujete si nějakou pozici a status, pak se to jedním zápasem může dost otočit. Hodnocení nebylo pozitivní, to jsme od toho ani nečekali. Bylo to kritické, ale konstruktivní.

Ovlivnila porážka v Plzni přípravu na Schalke?
Logicky ovlivnila. Jakékoliv nepovedené utkání nějaké stopy na týmu zanechá, na atmosféře určitě taky. Navíc šlo o duel, ve kterém se dost rozhoduje o tom, jak ta sezona může dál vypadat. Není to úplně ideální. Ale v každé sezoně přijde zápas, který je špatný a na čas zhorší atmosféru. Nejdůležitější je, jak na to tým dokáže zareagovat, jak rychle se nepříjemného pocitu dokáže zbavit.

Můžete tedy proti Schalke získat pošramocený kredit zpátky?
Na Schalke jsme předvedli dobrý výkon, ale že bychom si nasbírali body do zásoby, to mi nepřijde. Samozřejmě je to zápas, kterým můžeme dostat veřejnost zase trochu na svou stranu, i když to pro nás není to nejdůležitější. Důležité je dokázat si, že to byl jen jeden zápas, který jsme nezvládli. Necítím, že by tým neměl podat dobrý výkon, nemyslím si, že bychom se pohybovali v dlouhodobější krizi. Přišel zápas, který jsme hrubě nezvládli, ale horší by bylo, kdybychom měli za sebou sérii čtyři nezvládnutých zápasů. To se pak otáčí ještě hůř. Do utkání jdeme naladění pozitivně.

Při remíze 2:2 na Schalke vám domácí dali dost prostoru. Může to být na Letné podobné?
Je těžké odhadovat, co od utkání čekat. Před zápasem v Německu jsme od něj taky čekali něco jiného, než jak se to potom vyvinulo. Když jsme se se svou hrou dokázali prosadit na Schalke, je předpoklad, že bychom to mohli zvládnout i doma. Ale naplánovat si, jak bude zápas vypadat, jestli budete mít utkání v režii, to nejde. Navíc se na nás soupeř připraví jinak: ze vzájemné konfrontace můžete protivníka lépe přečíst.

Mohlo by to tedy pro vás být těžší než v prvním zápase? Schalke do něj nenasadilo nejsilnější sestavu a vy jste soupeře mohli výkonem přesvědčit, že by měl nasadit to nejlepší, ne?
Nemyslím si, že by to bylo o tom, v jaké sestavě Schalke nastoupí, jestli hráli první zápas v ideálním složení. Spíš jde o to, s jakou taktikou nastoupí jako tým, než kdo bude hrát. Že mají na každém postu lepší individuality než my, s tím se počítá. Ale my jsme to dokázali řešit týmovým pojetím. Určitě si neřeknou: Sparta nás překvapila, tak nasadíme lepší hráče.

Na Schalke i v Plzni jste dostali gól ze standardní situace. Zaměřili jste se na ně víc?
Mělo to rychlý sled, nejdřív jsme si potřebovali vyhodnotit Plzeň, abychom se mohli posunout dál. Víme, že standardky jsou velká síla soupeře, je potřeba se na ně zaměřit, ale těžko se na to připravuje. Je to o osobní statečnosti a důslednosti, každý by si měl uhrát svůj souboj. Těžko v téhle fázi sezony můžete překopat styl bránění.

Do utkání nejdete jako favorit, hraje se vám v téhle pozici lépe?
Osobně to tak moc nevnímám. Ale když zápas co zápas přichází tlak, že cokoliv jiného než vítězství je zklamáním, tak logicky, když přijde zápas, kdy favoritem nejsme a tlak je spíš a soupeři, vzadu to může roli hrát - můžete do utkání jít trochu uvolněnější. Na druhou stranu si nemyslím, že bychom neměli sílu utkání zvládnout a vyhrát. Nic tak zásadního se pro nás nemění.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze