Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Už nesmíme s první ligou hazardovat, varuje spolumajitel Olomouce Lébr

Josef Lébr (vpravo) v debatě s šéfem FAČR Miroslavem Peltou | foto:  Michal Šula, MAFRA

18 2015
Sezona ve druhé lize byla pro fotbalovou Olomouc zkušeností, za kterou zaplatila. Doslova. I díky finanční injekci spolumajitele a předsedy představenstva Sigmy Josefa Lébra se jí podařilo rychle vrátit mezi elitu. „Hodně věcí jsme vyčistili,“ snaží se hledat na tom zlém něco dobrého. „Už víme, co pro nás liga znamená.“

Z obchodního hlediska byla pro spolumajitele fotbalové Sigmy Josefa Lébra sezona ve druhé lize neúspěšná. „Nemám to úplně přesně spočítané, ale bavíme se o nějakých patnácti milionech, které jsem do klubu dal, abych dorovnal ztrátu z televizních práv či nižší návštěvnosti.“

Po sportovní stránce může být ovšem šéf klubu spokojený. Olomouc se po sestupu rychle dokázala vrátit do nejvyšší soutěže. Především díky tomu, že udržela hráče, kterým zanechala téměř prvoligové podmínky.

Josef Lébr (uprostřed)

Josef Lébr (uprostřed)

„Uvědomili jsme si, co pro nás první liga znamená. Už s ní nesmíme hazardovat,“ velí.

Oslavil jste s hráči návrat do první ligy, nebo se vám především ulevilo?
Radost i úleva. Já jsem něco málo přidal hráčům, ať to oslaví, ale oslav jsem se neúčastnil. Na rozdíl od nich já mám ve čtvrtek pracovní povinnosti, takže oslavy nechávám po posledním kole. Myslím si, že vrátit se hned po roce je snazší než se potom vracet další roky. To vidíte na Žižkovu, Zlínu, Opavě, těch týmů můžu jmenovat řadu. Každý rok navíc je pak složitější a složitější se vrátit hlavně proto, že neudržíte kádr.

Vy jste kádr po sestupu nerozprášili, udrželi jste opory. To bylo klíčové, že?
Myslím si, že to byl asi nejdůležitější prvek, protože i po pátém kole, kdy to nevypadalo dobře, jsme pořád hráčům dávali důvěru. Jenom jsme prohodili pár hráčů, kteří byli předtím na lavičce. Dostali příležitost a cesta se ukázala jako správná.

Fotogalerie

Uplatnili jste opci na kapitána Jana Rajnocha. Pracujete už na posílení týmu pro první ligu?
Ta otázka by spíš měla jít k panu Minářovi (sportovnímu manažerovi Sigmy – pozn. red.), který už zahájil nějaká jednání. V průběhu jednání se informace nedozvíte, dozvíte se je, až hráče budeme mít podepsané.

Jako šéf klubu máte v přestupové politice hlavní slovo. Budete chtít Sigmu posílit výrazně?
Chodím pravidelně na B-tým, který s přehledem vede Moravskoslezskou fotbalovou ligu, tak si myslím, že máme kam sáhnout, a vidím to tak, že by také měli dostat šanci. Ale chtěli bychom dovést tři hráče.

Povíte aspoň posty?
Do každé řady jednoho.

„Jaké jsme měli za sezonu ve druhé lize ztráty? Nemám to úplně přesně spočítané, ale bavíme se o nějakých patnácti milionech. Sáhl jsem do vlastních a těch patnáct jsem prostě dal, no.“

Obrátíte se na Tomáše Ujfalušiho, který vám nabízel, že může přivést zajímavé hráče ze zahraničí, ale v rozhovoru pro MF DNES řekl, že jej ze Sigmy nikdo nekontaktoval, přestože jste dřív projevili o jeho služby zájem?
Já o to zájem mám, akorát když chcete dovést hráče ze zahraničí a nemáte k tomu personál, agenturu a musíte hráči vyřídit pracovní povolení, umožnit mu příjezd, vytipovat ho, sjednat kontrakt s klubem, kde byl, tak si technicky nedovedu dost dobře představit, že to zvládne jeden člověk. Dělají na tom agentury, co na to mají přímo určené zaměstnance, kteří jsou v té zemi nebo se tím zabývají. To vyřízení není snadná záležitost, abyste legalizoval pracovní pobyt. A takoví kaskadéři, abychom tady někoho vzali na turistické vízum a on si sehrál přípravné utkání, fakt nejsme. Já přivítám, když Tomáš někoho přivede, ale svým způsobem bych to považoval za zázrak, kdyby se mu to podařilo. Agentury dodávají kompletní servis a vy se už nestaráte, jakým způsobem sem hráč dojde, on sem prostě dojde. Když je fotbalově kvalitní, tak si ho necháte, a když je nekvalitní, tak jde pryč. Ale pokud to nebude dělat agentura, hráč bude nekvalitní, zůstane tu, tak co s ním? Fanoušci, kteří do tohoto problému nevidí, to vidí strašně jednoduše. Jeďte do Ghany, vemte dobrého hráče a dovezte ho. Jenže my jsme v Evropské unii, je tady zákon o cizincích, o pracovním povolení, pak zdravotní věci. A kdo to zajistí?

Předpokládám, že to by měla být starost Tomáše Ujfalušiho.
Když vám nabídne hráče, tak ho ale musí nabídnout se vším. On nemůže říct: „Hele, někde v Africe běhá nějaký hráč.“ Takových nabídek my dostáváme dva tisíce měsíčně, ale všichni vám napíšou: „Jestli chcete, aby ten hráč přijel, tak my zaplatíme všechno, vy zaplaťte jeho pobyt. A když se vám bude líbit, podepíšeme kontrakt, když nebude, tak si ho odvezeme. Dovedete si představit, že to udělá jeden člověk? Ať je Tomáš reprezentant, nebo ne. Technicky je to pro mě utopie.

Olomoučtí fotbalisté se radují z návratu do první ligy.

Olomoučtí fotbalisté se radují z návratu do první ligy.

Jaká zkušenost byla pro Sigmu sezona ve druhé lize?
Samozřejmě je špatné sestoupit, ale zkušenost je to dobrá na vyčištění mnoha věcí v klubu, snížení rozpočtu a uvědomění si toho, co první liga znamená. Jak jsme snadno zahazardovali tím, že jsme ji ztratili.

Takže takové memento, že už by se to nemělo nikdy opakovat?
Je to memento, já neříkám, že se to nikdy nestane. Sestoupily skoro všechny kluby. Pamatuji si, když jsem byl malej kluk, že sestoupila Sparta. Mají to téměř všichni za sebou. Některým vrátit se trvalo dokonce déle. Vemte si Zbrojovku Brno – kdyby kluby měly stadiony, tak tam možná nebyla doteď, že jo? Sestup je snadný, ale návrat je hodně těžký.

Co rok ve druhé lize udělal s ekonomikou klubu? Přišli jste o peníze za televizní práva, v průměru klesla návštěvnost o dva tisíce diváků na zápas, což je za sezonu také výrazná položka.
Když to vezmete, tak je to dvě stě tisíc plus my jsme ještě měli ve druhé lize zlevněný lístek. To jsou další peníze. Zhruba osm milionů je rozdíl v penězích ze STESu a pár sponzorů dávalo méně na druhou ligu než na první. Nemám to úplně přesně spočítané, ale bavíme se o nějakých patnácti milionech.

Ohrozilo to stabilitu Sigmy?
Sáhl jsem do vlastních a těch patnáct jsem prostě dal, no.

Budete pro první ligu rozpočet ještě navyšovat?
Budeme se snažit udržet v dimenzích, co máme teď. Objevili jsme určité rezervy v rozpočtu. Všechny kluby jdou cestou snižování rozpočtu. Když pominu první tři kluby Synot ligy, tak u všech šel rozpočet dolů, takže nebudeme výjimkou. I rozpočet, který máme teď, nás řadí někde doprostřed Synot ligy.

Olomoučtí fotbalisté slaví návrat do první ligy.

Olomoučtí fotbalisté slaví návrat do první ligy.

Olomoučtí fotbalisté vykročili do první ligy.

Olomoučtí fotbalisté vykročili do první ligy.

Bylo něco, co vás ve druhé lize zaskočilo?
Úroveň některých stadionů, to mě teda zaskočilo.

Jakých?
Nebudu záměrně jmenovat, ale byl to stadion, který si přesně pamatuju z doby, kdy jsem tam hrával já, a nezměnilo se na něm vůbec nic. Přijel jsem tam a všechno bylo stejné. Říkal jsem si: Jo, dostali licenci. Na druhou stranu jsou stadiony, které jako by říkaly: My chceme do první ligy, a přitom jsem tam neviděl skoro nic udělaného. Tak to mě taky docela zarazilo. Co mě pozitivně překvapilo, byla úroveň některých hráčů v mužstvech druhé ligy, protože jsem si myslel, že to projdeme hladce, ale ono se ukázalo, že to tak úplně není, že úroveň druhé ligy není zase tak špatná.

Po sestupu jste mi říkal, že nechcete mít se Sigmou v budoucnu nízké ambice. Už tušíte, jaké budete mít cíle po návratu mezi domácí elitu?
Já bych cíle viděl v době, až uvidíme, koho se nám podaří přivést. Protože dělat teďka cíle bez uzavřeného hráčského kádru, to je věštění z křišťálové koule. A navíc – co mě poučila minulost, i ta sestupová – cíle jsou jedna věc, ale pak trocha sportovního štěstí a zranění, to jsou aspekty, které když se nasčítají, tak to může vypadat na pohárové umístění, nebo naopak totální propadák.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 9 5 3 1 22:12 18
2. Dynamo České Budějovice 8 5 2 1 13:5 17
3. Fotbal Třinec 9 5 2 2 14:9 17
4. FC Hradec Králové 8 4 3 1 14:10 15
5. FK Pardubice 9 5 0 4 11:8 15
6. 1.SC Znojmo 8 4 2 2 10:12 14
7. FC Sellier & Bellot Vlašim 9 4 1 4 15:14 13
8. FK Olympia Praha 7 3 3 1 10:7 12
9. 1. FK Příbram 8 3 2 3 11:10 11
10. FK Viktoria Žižkov 9 2 4 3 14:13 10
11. FC MAS Táborsko 8 2 4 2 13:12 10
12. Baník Sokolov 9 2 2 5 11:14 8
13. FK Ústí nad Labem 9 2 2 5 11:17 8
14. Frýdek - Místek 7 1 2 4 4:10 5
15. FK Varnsdorf 8 0 4 4 6:13 4
16. FC Vítkovice 9 0 4 5 7:20 4

Najdete na iDNES.czmobilní verze