Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Peníze na hráče? Vše je teď postavené na Lébrovi, vysvětluje Minář

Ladislav Minář | foto: Tomáš Frait, MF DNES

25 2015
Sportovní manažer fotbalové Olomouce Ladislav Minář před startem prvoligové sezony připouští, že posílit tým se podle představ nepovedlo, a vysvětluje proč.

Útočník Roman Bednář zařídil vítězství Sigmy v prvním kole v Teplicích...

Tohle konstatování si určitě nikde nepřečtete, ani kdyby se Olomouci, staronováčkovi v první lize, podařilo večer (20.15, ČT sport) na severu Čech skutečně vyhrát. Bednář je posilou Příbrami. Přitom nechybělo moc a zkušený bijec se upsal Hanákům. Podmínky smlouvy na dva roky byly domluvené. „Ale nakonec si to rozmyslel kvůli cestování,“ popisuje Ladislav Minář jedno z rizik svého zaměstnání.

On-line

Teplice vs. Olomouc budeme sledovat minutu po minutě.

Fotbalové přestupy jsou často pořádnou alchymií, u které se sportovní manažeři zpotí jako za celé léto ne. Námaha je však na místě. Od změn v kádru se může odvíjet celá sezona. Minář před startem soutěže připouští, že posílit Sigmu podle představ se mu úplně nepodařilo. „Chybí nám hlavně štítový záložník, ale to je těžce sehnatelný post. Dál však na tom pracujeme.“

Pečlivě pak volí slova při vyhlašování cíle. „Myslím, že máme mančaft na horní polovinu tabulky. Při správné konstelaci.“

Do Sigmy přišli brankář Buchta, záložníci Štěpán s Moulisem a útočník Halenár. Jak jste tedy spokojený s posílením týmu?
Jak by řekl trenér po každém půlroku: Mohlo to být lepší. Cítím nedostatky na určitých postech, o kterých jsme měli představu, ale ještě máme nějaký týden čas a pořád na tom pracujeme. Je to otázka defenzivního záložníka, a tím, že vypadl Bystroň, nás musí zajímat stoper.

To jsou klíčové posty pro defenzivu, která působí zranitelně.
Přivést defenzivního záložníka, to je šichta. Samozřejmě nabídek je neskutečně moc, ale my se musíme do něčeho vlézt a já mám nějaké zadání. Co si vyberu, to si řekněme na rovinu, nezaplatíme. Na to prostě nemáme. A zbytek nemá takovou kvalitu, aby byl lepší než ti, které máme. Teď testujeme chlapce z Albánie, když to nebude dobré, může přijet příští týden další z Ruska. Asi hráče typu Sackey z Liberce, Ljevakovič z Teplic, Ščuk nebo Rada z Boleslavi nikdy nezaplatíme, ani by nám je neprodali, a pak už jich tady moc nevidím. Defenzivní záložník je podle mě velmi důležitý post, ale těžce sehnatelný.

Jak dlouho na tom pracujete?
Zabývám se tím od ledna, vybral jsem si, ale finanční možnosti těch, o kterých jsem byl já přesvědčený, že mají kvalitu, přesahují naše možnosti, protože to jsou kluci, kteří se pohybují někde kolem šesti až devíti tisíc eur, a to je pro Olomouc nerealizovatelné. U těch za dva tisíce eur jsem zase neviděl kvalitu, ale můžu se mýlit, všichni se mýlíme.

„Bez Lébra nepůjdou hráči s výplatami domů, bez Lébra nemůžete hráče přivést.“

Plat Halenára je skromnější?
Tak zaprvé přišel zadarmo, co si budeme vykládat. Jeho podmínky se nevymykají až k tomu, co bychom si nemohli dovolit. Další představa byla také o úplně klasickém hrotovém útočníkovi; měli jsme udělaného Bednáře víceméně na klíč, zdržovala to jenom otázka, jestli bude mít ještě zahraničí. Nebylo to jednoduché, tři týdny jednání se Spartou, kde měl ještě roční kontrakt, vytvořit podmínky, kterými mu vyšel Pepa Lébr (spolumajitel klubu – pozn. red.) vstříc, byli jsme domluvení dokonce na dvouleté smlouvě, a nakonec si to rozmyslel, že kvůli cestování dá přednost Příbrami.

A musel jste hledat dál.
Když se tohle nepovedlo, tak jsme volili Halenára i z toho důvodu, že může hrát podhrotového hráče a Ordžimu (Michalu Ordošovi – pozn. red.) končí v prosinci smlouva. Netají se, že by si chtěl jít na stará kolena ještě někam vydělat, v Olomouci si nevydělá ve srovnání se zahraničím. Teď je otázka: Bude ještě v jeho věku mít o něj někdo zájem, anebo prokáže kvalitu během podzimu a ještě třeba o půlroku prodloužíme? Bijce jsme nedotáhli, ale myšlenka s Halenárem byla, že směrem od ledna může působit na dvou postech. Finančně jsme to dokázali zvládnout.

Můžou hrát Ordoš s Halenárem spolu?
Varianta to je za předpokladu, že budou dodržovat pokyny a hrát na postech, na kterých mají. Varianta určitě není to, co jsme viděli s Prostějovem, kdy začnou a jeden je u stopera, druhý taky hluboko. To není varianta. Ale v Myjavě hrál Halenár na hrotu, pod ním Petr a šlo to, protože si drželi svoje pozice. Jak sklouznou, že si chtějí jenom oni zahrát a nehrají pro mužstvo, tak to nejde. Taky když jsem to viděl po deseti minutách s Prostějovem, musel jsem sejít z tribuny dolů, protože jsem se na to nemohl dívat. Jsou to podobné typy, ale může se stát, že budou hrát oba.

Narychlo sháníte také stopera...
Stopera bychom asi nehledali, kdyby se nám nezranil Bystroň. Máme pět stoperů. Nejzkušenější je Rajnoch a pak tam máme samé mladé: Šindeláře, Svozila, Ševčíka, Štěrbu. S těmito kluky je to trošičku sázka do loterie. Z jedné strany slyším, že jsme neposílili, a z druhé, když někoho přivedu, že takových máme v juniorce dost. Neříkám, že ne, ale nezastávám názor jak všichni tady v okolí: Jéžíšmarjá, dejte tam pět mladých! Tomu nevěřím, protože jen s mladými bychom nepostoupili, o tom jsem přesvědčený. Říkám: zvládněme půlsezonu a pak bychom mohli z druholigového béčka čtyři kluky posunout do A-mužstva a budeme mít třeba některé posty vyřešené. Třeba to bude až po sezoně, ale druhá liga nám ukáže, jak na tom ti kluci jsou. Se Znojmem teď sehráli krásné utkání a ptám se: jsou schopni to zopakovat pod tlakem v mistrovském zápase? Tohle všechno nám ukáže čas.

Olomoučtí fotbalisté se fotografují před novou sezonou.

Olomoučtí fotbalisté se fotografují před novou sezonou.

Máte v B-týmu další talenty?
Nejsem Copperfield, že bychom hráče předali rovnou do áčka a oni budou hned schopni hrát první ligu, když nehráli ani druhou. Nevěřím tomu. Po podzimu budeme chytřejší. Máme tam šikovné hráče, rychlostní typy. Jsem realista. Když jsem se byl podívat na tempo fotbal béčka se Znojmem a pak na tempo fotbal áčka s Prostějovem, tak jsem byl ráno strašně potěšen a odpoledne jsem se dodělal. Pokud ve druhé lize potvrdí kvalitu, tak je pak posuneme do áčka a ty, co budou chodit, posuneme zase jinam. Je plus, že máme dvě nejvyšší soutěže.

Změnil se po postupu rozpočet pro sportovní úsek?
Vzhledem k tomu, že jsme ve druhé lize dodrželi hráčům základní podmínky smluv a odpadly z toho bonusové požitky, které byly pro první ligu, jako startovné a podobně, tak z hlediska základních platů jsme plus minus vyvážení, ale navýší se to o jednotlivé požitky hráčů dle jejich smluv, které byly nastavené na první ligu. V tomhle bude rozpočet vyšší.

Dostal jste i větší balík na posily?
Takhle: v téhle fázi je to všechno postavené na jednom člověku, a tím je pan Lébr. To je skutečná realita. Bez Lébra nepůjdou hráči s výplatami domů, bez Lébra nemůžete hráče přivést a vytvořit mu podmínky, bez Lébra ho těžko koupím. Není to postavené tak, že bychom si nemohli dovolit přivést zkušeného hráče, pokud bude v mantinelech klubového rozpočtu.

Je pro Sigmu dobře, nebo špatně, že stojí a padá na osobě Josefa Lébra?
Měla by to být otázka pro další zainteresované, akcionářů je víc, ale to už není moje parketa, abych se k tomu vyjadřoval. V tenhle moment je pro Olomouc nepostradatelný. Nezažil jsem za rok a půl, co jsem tady, že by někdo přišel a chtěl sem dát peníze.

Jakou roli bude plnit Sigma po návratu do první ligy?
V první fázi je potřeba, abychom znovu naskočili do ligového pelotonu a byli v něm tak, jak byla Sigma v minulých letech – to znamená stát se zase stabilním členem první ligy. Je těžké říct cíl na tuhle sezonu, protože na jednu stranu nebudeme alibisticky tvrdit, že se chceme jenom zachránit, ale říct jako staronováček, že budeme útočit na evropské poháry? Zjednodušeně řečeno: Nebýt ani alibisti, ani velkohubí. Tak si z toho něco vyberte.

Střed tabulky?
Někde jsem řekl, že chceme tři hráče, a celý měsíc mě pak všichni bombardovali a měl jsem pocit, že sledovali jenom Olomouc, jak to, že ještě nepřišel nový hráč. Kdežto u některých jiných týmů jsem žádný pohyb v kádru neviděl, nebo se o tom nepsalo. Vždycky záleží na začátku, to vám řekne úplně každý. Pokud nám bude přát i štěstí, tak si myslím, že jsme schopní se pohybovat v horní polovině tabulky. Na to mužstvo má. Já to řeknu takhle, po čtyřech kolem budeme třináctí, a budu zase číst, že Minář řekl, že Sigma bude v horní polovině tabulky. Jména máme, mají něco za sebou a teď je otázka, aby si to sedlo a ukázali to na hřišti, kde je realita.

Fotogalerie

Chápu, že opatrnost poté, co Sigma vyhlásila za cíl účast v evropských pohárech a pak spadla, je na místě.
Opravdu tam má být pokora, protože ti, co si teď zažili druhou ligu, vědí, jaká to byla těžká soutěž. Řekli jsme, že se chceme hned vrátit, a není úplně jednoduché plnit roli favorita. Myslím si, že asi nenajdu hráče, který by si to chtěl zopakovat. To je pro ně největší motivace – hrát první ligu a hrát ji co nejdéle.

Co hráčům dala druhá liga?
Určitě odolnost. Do každého zápasu šli s jednoznačným cílem, že musí vyhrávat. Ono se taky říká, že jednodušší je se zachránit – i když nám se to nepodařilo – než postoupit. Některé zápasy jsme zvládli dobře, někde to ale strašně drhlo. Psychika hraje vždycky roli, to je jasný, ale byl na ně velký tlak a museli se s tím vypořádat.

Těšíte se zase na první ligu, nebo převládá spíše nervozita?
Já se těším, protože jak jsme sestoupili, tak jsem první ligu moc nesledoval. Mně to strašně vadilo.

A těšíte se speciálně na souboje se Zlínem, ze kterého pocházíte?
Já se těším úplně na každého. Myslím, že i vám se jde lépe na první ligu než na druhou, ne?

To ano.
Všichni se tady na to těší. Pro Olomouc byl sestup před rokem rána. Nikdo si nepřipouštěl nic jiného, než že se vrátíme.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze