Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Facka pro Berbra. Jeho člověk nejsem, říká zvolený Svoboda

8 2013
Lze to asi vnímat jako první políček pro Romana Berbra. Kontroverznímu funkcionáři byl uštědřen krátce poté, co byl zvolen místopředsedou českého fotbalu. Do role dalšího místopředsedy mu totiž delegáti odmítli v tajné volbě dosadit jeho člověka, Jaromíra Šeterleho. S převahou třiadvaceti hlasů oproti devíti Šeterleho porazil Dušan Svoboda, který tím obhájil své křeslo.

Svoboda se dá nejspíš označit za jednoho z největších vítězů sobotní valné hromady českého fotbalu, protože jen on svedl o pozici místopředsedy s protikandidátem boj v tajné volbě.

Šéfa Peltu a další místopředsedy Berbra se Zlámalem zvolili delegáti veřejným hlasováním, protože ani jeden z těchto mužů neměl ve volbách protivníka."Byl jsem hodně nervózní, to víte, že jo," přiznal Svoboda.

"Byla to tajná volba a její výsledky se nedají odhadnout. Ale za důvěru jsem hodně rád. Je to velký závazek a potvrzení toho, že se mi daří kluby přesvědčit o tom, co považuji pro český fotbal za prospěšné."

Třeba vám tajná volba pomohla, ne? V té veřejné by se mohli delegáti postavit za Berbrova muže.
Nevím, neumím to komentovat.

Předseda Pelta ale asi vaše vítězství uvítal, že?
Mám s Mirkem Peltou nadstandardní, až kamarádský vztah. Tak myslím, že má radost.

Navíc nejste Berbrův člověk.
To asi nejsem.

Co tedy říkáte na jeho zvolení?
Že to asi nepřekvapilo nikoho. Pro Romana Berbra jsem ruku nezvedl, ale respektuju ho. Napsalo se o něm spoustu špatného, ale je to zkušený funkcionář, praktik, a kdyby některé věci začal řešit trochu jinak, má fotbalu co dát.

Fotogalerie

Co znamená, aby řešil věci jinak?
On se pohybuje ve fotbale - jak já říkám - od narození, takže mu hodně rozumí. Ale některé věci nejsou v pořádku a Roman Berbr to ví taky. Teď je v situaci, že některé věci možná přehodnotí.

Co konkrétně není v pořádku?
Nechci to takto hodnotit. Gratuluji Romanu Berbrovi a je v pořádku, že byl zvolen. Je totiž faktem, že má v české komoře největší vliv.

Jenže fanoušci se proti osobě Berbra bouří.
Dřív to bylo tak, že Roman měl pouze vliv. Tak to chodí vždy a všude, v politice i v jiných sférách. A když se bavíme v uvozovkách o kmotrech, většinou je to tak, že tito kmotři před sebe někoho předstrčí a sami jsou v ústraní. Dnes je Roman Berbr jeden z nejvyšších fotbalových šéfů, má tedy vliv i politickou zodpovědnost. To je v pořádku. Může se nám to nelíbit, ale kdyby tomu bylo jakkoliv jinak, v pořádku by to nebylo.

Je v pořádku Berbrova estébácká minulost?
Něčí minulost nebudu hodnotit.

Delegáti vaším zvolením posvětili názory na osamostatnění ligy - vnímáte to tak?
Mandát, který jsem dostal, je poměrně silný. Je jasné, že český fotbal potřebuje systémové změny, to je mé přesvědčení. Nechci nic jiného, než aby minimálně profesionální fotbal fungoval stejně jako ve vyspělých zemích. Bude to ještě složité přesvědčování. Je třeba například ujistit výkonnostní fotbal o tom, že by mu neměla samostatnost profesionálního fotbalu ublížit, že by si snad někdo měl uzurpovat moc, vliv nebo peníze.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze