Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozehnalovo krásné baroko: září v Belgii a chválí systém tamní ligy

David Rozehnal (v červeném) na archivním snímku v dresu Lille | foto: AP

19 2016
David Rozehnal se zrovna vracel z tréninku v belgickém Ostende domů do francouzského Lille. „Právě vyjíždím, takže mám na vás tak 45 minut,“ usmál se někdejší fotbalový reprezentant.

Za tři čtvrtě hodiny jsme toho stihli probrat dost: parádní kariéru 35letého obránce, ve které odchovanec Olomouce posbíral spoustu trofejí a už třináct let je o něj zájem v nejvyšších evropských soutěžích. Také strach z terorismu nebo to, zda by české lize prospěla změna systému na podobný tomu belgickému.

Po přestupu z Lille do Ostende jste se nemusel stěhovat, stačí přejet hranice. Ideální angažmá?
Přesně, proto jsme to tak zvolili. Nejen proto, že na stará kolena můžu hrát kvalitní soutěž, ale hlavně abychom se nestěhovali, což jsme preferovali kvůli rodině - synovi, který třetím rokem chodí do francouzské školy a nechtěli jsme děti vytrhnout z druhého domova, který jsme si tady udělali. Luka tu má přátele a my taky, jsme tady už šestý rok. Cítím se zde dobře.

Budete se vracet do Česka?
Plánujeme návrat, ale nechci říkat, že určitě, ještě jsme se definitivně nerozhodli. Není to ano ani ne.

Rodina v Kožušanech u Olomouce vás přemlouvá?
Pokud bychom se vraceli, tak pravděpodobně do Olomouce, kde máme byt a oba dva rodiny. Přece jen jsem třináctý rok v zahraničí, tento rok se už domů nepodívám kvůli škole kluka a začátku příští sezony. Na jednu stranu je to smutný, na druhou stranu je to práce, kterou mám rád. Není to jenom zlaté pozlátko, kdy si lidi myslí, že fotbalisti vydělávají neskutečné peníze, že nemají problémy a žijí šťastný život. My žijeme šťastný život, ale jsou tam i tyto věci; nevidíte rodinu, musíte si najít přátele v cizině. Není to tak jednoduché, jak se zdá.

Když jste ze Sigmy odcházel do Brugg, asi vás nenapadlo, že v cizině budete tak dlouho. O takové kariéře hráči v Česku sní.
I já o ní snil. Když začínáte a jdete do ciziny, tak nepřemýšlíte, jak dlouho tam budete. Vše bylo pro mě nové - Bruggy, skok do velkého fotbalu, Liga mistrů, Pohár UEFA. Už se to krátí. Příští rok bude asi poslední v zahraničí. Ale neříkám stoprocentně, pokud bude zdraví sloužit a bude zájem, tak proč ne. Teď když přemýšlím zpětně, tak jsem za kariéru šťastný. Byly tam někdy černé týdny, možná i měsíce, kdy se nedařilo, ale většinou převažovaly pozitivní dny. Kdyby mi někdo na začátku řekl, že budu mít takovou kariéru, tak mu věřit nebudu. Budu o ní snít a budu o ni bojovat. Jo, myslím si, že se to dalo.

To tedy! Kluk z vesnice získal trofeje s PSG v Paříži, s Laziem v Římě, hrál v Hamburku, Newcastlu...
Je to i příklad toho, že nejen z velkých měst a klubů je tahle cesta možná. V Kožušanech jsem hrál jen přípravku a pak si mě hned vzala Sigma. Ale jsem kluk z vesnice. Tenkrát byla jiná doba, my měli jen balon, výjimečně kolo. Žádné PlayStationy, Facebooky a věci, které vás odvádí od přirozeného přírodního. A dostal jsem se tam, kam jsem se dostal. Třeba budu příkladem pro ostatní děti z naší vesnice i jiných koutů České republiky. Pokud děti mají rády sport, nejen fotbal, ale cokoli je baví, a jdou za tím, tak toho můžou dosáhnout a mohou se stát tím, čím chtějí být.

Nemáte přesto pocit, že vaše kariéra je v Česku nedoceněná, že se smrskla do formulky Rozehnalovo baroko, jak se o vás po nepovedeném výkonu vyjádřil jednou trenér Brückner?
Když mi to takhle řeknete, tak asi ano. Já se o tom nesnažím takhle přemýšlet, jestli mě někdo bere, nebo ne. Vím, že mám pár fanoušků, kteří mě vždy podporovali a podporují. A mám i pár v uvozovkách fanoušků negativních, protože každý má rád jiný styl. Jednomu sedí Rozehnal, druhému třeba Sivok. I pokud hrajete jen českou ligu, jste pro českého fanouška, který sleduje v zahraničí pouze velké týmy, vidět víc. Tak to bohužel je. Já jsem ale rád, že kariéra v zahraničí ještě neskončila, že ještě minimálně rok bude pokračovat. Až to skončí, tak si to možná uvědomím víc.

HLÍDÁNÍ HVĚZDY. David Rozehnal z Lille (vlevo) střeží Zlatana Ibrahimovice z

HLÍDÁNÍ HVĚZDY. David Rozehnal z Lille (vlevo) střeží Zlatana Ibrahimovice z Paris St. Germain.

Ostende na vás s předstihem uplatnilo opci. To potěší, že?
Po dobrých výsledcích na začátku sezony a po tom, co jsem hrával pravidelně, mi Ostende nabídlo další smlouvu. Opci měli uplatnit do konce března, ale uplatnili ji už před koncem roku, což mě taky těšilo. Mám jistotu dalšího roku, pořád se cítím dobře. Ale nebudu lhát; i když se stále cítím mladý a proháním naše mladíky, což mi dává sílu, tak tělo už mi někdy říká, že musím trošku zpomalit, nedávat si tolik navíc a udržovat se tak, abych byl připraven hlavně na zápasy.

Regenerace už trvá déle?
Trvá, už i tréninky cítím víc, ale to je pochopitelné. Jednou jsem byl na operaci s meniskem před třemi roky v Lille, ale za rok chybím na dvou trénincích, zranění se mi vyhýbají. Musím to zaťukat. Je to i mým přístupem, regenerací, dávám tomu vše. I díky tomu jsem kariérou proplul bez větších zranění.

Jste spokojen s vytížením? Teď se v sestavě točíte.
S vytížením jsem spokojený abnormálně. Doufal jsem, že se poperu o sestavu. Situace byla všelijaká, do poslední chvíle jsem nevěděl, kde budu, nakonec jsme zvolili Ostende a říkal si, že bude fajn, pokud budu hrávat víc než v Lille. Nečekal jsem, že budu hrát tolik zápasů. V základní části jsem jich odehrál dvacet osm z třiceti a teď v play-off jeden. Pravda je, že ke konci to trenér začíná střídat, hledá nejlepší možnosti. Je to i kvůli tomu, že teď nemáme výsledky a kvalitu jako předtím, to musím respektovat. Ale i tak jsem spokojený, dvacet devět zápasů za sezonu jsem nehrál už hodně dlouho.

Navíc v základní části jste proháněli favority a patřili k největším překvapením v Belgii.
Velká spokojenost. Jsem rád, že se potvrdilo, co jsem říkal po dvou týdnech, že máme na to hrát play-off 1. Trošku mi to bylo vyčítaný, že jsem se takhle vyjadřoval moc brzy. Ale já to cítil, věděl jsem, že tým na to má. A pomohlo nám asi i to, že s námi nikdo nepočítal, že si mysleli, že je tam nějaké Ostende, které má kvalitní hráče, ale nikdy play-off 1 nehrálo. My si dvě kola před koncem pojistili play-off 1 a to je historický úspěch, získali jsme nejvíc bodů v historii klubu a poprvé jsme byli podzimním mistrem. Jen začátek play-off se nám nevydařil. Snažíme se bojovat o čtvrté místo, které jako poslední zaručuje Evropskou ligu. Play-off 1 je specifické, že máte proti sobě nejlepší týmy. Můžete se ukázat, ale také získat malý počet bodů.

Podobný systém se teď zvažuje také v Česku. Doporučujete ho?
Pokud bude dobře nastavený hned od začátku a pokud s tím budou kluby souhlasit, pak ano. Je hloupost to dělat jen kvůli fanouškům, i když se fotbal hraje pro ně. Ale musí z toho mít profit všichni - hráči, kluby, televize, fanoušci. Pro fanoušky může být nadstavba hodně zajímavá, protože uvidí v akci nejlepší týmy. Horší je, pokud celý rok hrajete kvalitní fotbal, máte dvanáct bodů náskok, přijde nadstavbová část, zkrátí se vám body, nepodaří se vám čtyři zápasy, najednou jste šestí a už se bojíte o titul. To je kruté vůči týmům, které makají celou základní část a daří se jim.

„Po teroristických útocích jsme nevylézali z domu. Stále je to bojácnější.“

Takže na rozdíl od Belgie nekrátit body.
Body bych nechal, je to férovější. Víc těžkých zápasů proti Slavii, Spartě, Plzni, Liberci, Jablonci, či Mladé Boleslavi bude přidaná hodnota i pro reprezentaci. V Česku se hraje třicet kol, ale je lepší hrát víc, i když to bude namáhavější. Vemte si Anglii, Německo, kde se s poháry dostanete k šedesáti zápasům za sezonu a nikdo si nestěžuje.

Jak je v Ostende vlastně fotbal populární?
Jsme malý klub, který se chce do pěti deseti let dostat do špičky. Prezident hodnotil jako velmi pozitivní, že už jsme tam teď, ale že to nesmíme přeceňovat a musíme pokračovat v práci. Podmínky jsou tady v začátcích. Kdybych to měl srovnat s Olomoucí, tak oproti Ostende je co se týče zázemí velkoklub. Fanoušky máme perfektní, doma vždy vytvoří úžasnou atmosféru. Mám radši plný devítitisícový stadion než prázdný velký. Fanoušci jsou pozitivní, i když prohrajete, tak vám tleskají. Není tady takový tlak jako na lídry Anderlecht, Standard a tak dál. Jsme ještě celkem v klidu. Kdybychom pokračovali v takových výkonech, tak se to za tři roky určitě změní. A toho chce prezident dosáhnout, abychom byli pravidelně v top pětce.

Olomouc má krásné zázemí, ale opět je na sestup. Co tomu říkáte?
Sigmu sleduju. Není mi lhostejná. Naskočil jsem v Olomouci do velkého fotbalu, vychovali mě, pak prodali do kvalitního týmu, takže jsem vděčný za to, co mi dala. Mrzí mě to, protože tým sice možná není poskládaný z hvězd, ale jsou tam kvalitní hráči. Jenže to nefunguje, nevím, čím to je. To nemůžu posoudit, nejsem v kabině, jestli je tam nebo v klubu něco špatného. Sigma postoupila, byla euforie a teď se strachuje. Kdyby zase spadla, bylo by už hodně těžké se vrátit.

Podpořil jste veřejnou výzvu Spojme síly pro Sigmu. Není škoda, že Olomouc nevyužila služeb Ujfalušiho, Hapala, kteří nabízeli pomoc a mají zkušenosti?
To si pořád myslím. Výzvu jsem nebral jako hanobení lidí, kteří pro Sigmu pracují. Já bych si nikdy nedovolil panu Lébrovi (spolumajitel klubu) - ať už je jakýkoliv, já ho jako člověka moc neznám, neměl jsem tu možnost, protože tehdy v klubu byl pan Kubíček a pan Lébr byl v ústraní - něco vyčítat. Dává do klubu peníze a Sigma by mu měla být hodně vděčná. Výzvu jsem podpořil, protože jsem mluvil s lidmi, kteří ji iniciovali, není jim situace v Olomouci lhostejná, a chtěl jsem, aby tito lidé v klubu byli. Nebylo to o tom, aby někoho vyhodili. To, že to nedopadlo, mě mrzí. Bohužel se takhle rozhodli. Je to škoda. Pokud by lidé, kteří tam pracují, spojili síly a zapomněli na svoje ega - víte, jací jsou chlapi, ego dělá hodně - stálo by to za to. Šlo o znovuzrození Sigmy. Vnesli by nové názory na věc, mají zkušenosti z velkých klubů v zahraničí. Mohl se vytvořit fungující tým, který by třeba hrál střed tabulky, ale jednou za čas by se pral o poháry, což se dělo, když jsem tam byl já. Jednou jsme skončili třetí, jindy osmí, ale nikdy jsme neměli takové problémy, abychom nedejbože spadli.

Nový pohled by Sigmě prospěl. Takhle působí uzavřeně.
Ano, je to o tom mluvit spolu a najít řešení, jenže mám pocit, že tam funguje to ego. Takhle jsou uzavření.

Denně přejíždíte francouzsko-belgickou hranici. Poznamenaly i vás teroristické útoky?
Když se stal druhý útok v Bruselu, byly zpřísněné kontroly na hranicích. Je to spíš o psychice. Když umře tolik lidí a tolik jich je zraněných kvůli vyznání, které nerespektuje naše pravidla, je to smutný. Omezuje to spoustu lidí, pohyb je bojácnější. Také jsme moc nevylézali z domu, protože nikdy nevíte... Čas to trošičku zahojí, i když nemůže zahojit vše. Pocit je po určité době lepší, ale nejste si jistý tak jako předtím. Je to nepříjemný.

Bude Euro ve Francii bezpečné? Uvažovalo se o variantě bez diváků, to si nedovedu představit.
Já také ne. Nemělo by to absolutně atmosféru, bylo by to strašné. A hlavně by se docílilo toho, co teroristé chtějí - paniky, strachu, omezování naší svobody. Doufám, že to tak nebude a že po tom, co se stalo, to bude tak pohlídané, že se nic nestane. Ale to, že se nedostanou na stadion, ještě neznamená, že nemůžou udělat stejnou poušť jinde.

Fotbalisté Lille se radují ze vstřeleného gólu. Úplně vlevo český obránce David

JÁSOT. Fotbalisté Lille se radují ze vstřeleného gólu. Úplně vlevo český obránce David Rozehnal.

PŘETLAČOVANÁ. David Rozehnal (vpravo) z Lille se snaží odstavit od míče Foueda

PŘETLAČOVANÁ. David Rozehnal (vpravo) z Lille se snaží odstavit od míče Foueda Kadira z Valenciennes.

Půjdete se na Česko podívat?
Teď to řeším z hlediska bezpečnosti. Chci si fotbal užít a nestresovat se. Každopádně bych se chtěl podívat na předzápasový trénink, pokud mi to bude umožněné, abych trošku zažil tu výjimečnou atmosféru. Nejsme favority, ale šanci máme. Postupovali jsme na minulých mistrovstvích, tak proč teď ne taky? Budeme ve skupině outsidery, ale tak je to lepší. Nebudeme pod tlakem, kluci budou hrát uvolněně, věřím, že se semknou a poperou se o postup, je to reálný.

Nemrzí vás, že už u toho budete jen jako divák, že reprezentační kapitola se potichu uzavřela?
Přiznávám, že takový ten vzduch na turnaji, atmosféra, tréninky, to bylo úplně něco jiného než klubový fotbal a chybí mi to. Ale posledních pět let jsem nehrál pravidelně, to hraji až teď. Tým postoupil z těžké skupiny na mistrovství, klobouk dolů. Budu to brát jako fanoušek. Trochu nostalgie tam bude, ale čas bohužel nezastavíme.

Své jste si v nároďáku odkopal.
Snem bylo hrát mistrovství Evropy, zahrál jsem si i na mistrovství světa. Určitou část jsem byl v základní sestavě, toho si také vážím. A šedesát zápasů není málo. Stovku už asi nedám. Zažil jsem krásné věci, vyhrál Euro jedenadvacítek, což nikdo nečekal, třetí místo v Portugalsku, kde jsem měl možnost hrát s jedněmi z nejlepších fotbalistů naší historie. Tu atmosféru mi nikdo nevezme, zůstane ve mně. Jak jsme mluvili o klubové kariéře, tak stejně reprezentační beru všemi deseti.

Fotogalerie

David Rozehnal

Třeba na ni naváže vás syn Luka.
Fotbal už hraje pravidelně, jiskřička přeskočila, je do toho zapálený. Chodí do klubu v Lille v části, kde bydlíme. Je mu teprve osm, o víkendu už ale hrávají větší fotbal osm na osm na půl hřiště. A je radost se na ně dívat. Ještě k tomu chodí na futsal. Když ho vidím, jak je naštvaný, když mu něco nevyjde, vzpomenu si na mladá léta, jak mě táta masíroval, ale díky tomu jsem se dostal tam, kde jsem. Teď jsem stejný jako můj táta. Pokud bych mu mohl takhle pomoct, budu jen rád.

Potatil se, nebo dává góly?
Potatil se, protože dává góly! Tatínek taky dával góly. Ještě v patnácti jsem hrál v záloze, byl jsem i útočník. On také rád hrává v útoku. Jsem rád, že mu to tam padá. Ale je dobré, že je trenér učí všechny posty, aby věděli, kde a jak se mají pohybovat. Když hraje v obraně, tak se snaží odebírat balon. A hlavně maká. Je takový malý pitbul. Důležité je zapálení pro hru, to když máte, tak můžete i s méně kvalitní technikou dosáhnout mnohem víc než jen s talentem.

Byl by z něj český, anglický, či francouzský reprezentant?
Asi český, protože tady změnili pravidla, museli bychom ve Francii být delší dobu. Dokonce naše dcera nemá automaticky právo na francouzské občanství, i když se narodila ve Francii. Kluk se narodil v Newcastlu, ale o britské občanství jsme nežádali. Jsme v Evropské unii. Nedávali jsme ho do internacionální školy a je to výhoda. Umí francouzsky líp než já. Je to pro něj velká škola, to se neztratí ani v Česku, když si to ohlídáme a bude ve francouzštině pokračovat. Ani na Vánoce jsme se nedostali do Česka, tak na nás mluví spíš francouzsky. Naštěstí mu rozumíme, ale víc mluví a přemýšlí francouzsky. Doma děláme i českou školu, úkoly, čteme. Vždy se to hodně zlepší, když je v létě u babiček a mluví jen česky. Byl bych rád, kdyby pokračoval v mých šlépějích. Ale nebudu ho do ničeho nutit. Když bude čímkoli jiným a bude šťastný, tak proč ne.

Autor:


Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 24 21 2 1 70:18 65
2. Manchester United 24 16 5 3 49:16 53
3. Chelsea FC 24 15 5 4 45:16 50
4. Liverpool FC 23 13 8 2 54:28 47
5. Tottenham Hotspur 23 13 5 5 46:21 44
6. Arsenal FC 24 12 6 6 45:31 42
7. Leicester City 24 9 7 8 36:32 34
8. Burnley 24 9 7 8 19:21 34
9. Everton FC 23 7 6 10 25:38 27
10. Watford 24 7 5 12 33:44 26
11. West Ham United 24 6 8 10 30:42 26
12. Bournemouth 24 6 7 11 25:36 25
13. Crystal Palace 24 6 7 11 22:37 25
14. Huddersfield Town F.C. 24 6 6 12 19:41 24
15. Newcastle United 24 6 5 13 22:34 23
16. Brighton 24 5 8 11 17:33 23
17. Stoke City 24 6 5 13 25:50 23
18. Southampton FC 23 4 9 10 23:34 21
19. West Bromwich Albion 23 3 10 10 18:30 19
20. Swansea 23 4 5 14 14:35 17
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 18 14 2 2 40:12 44
2. Bayer Leverkusen 19 8 7 4 39:27 31
3. RB Lipsko 19 9 4 6 31:28 31
4. Borussia Mönchengladbach 19 9 4 6 30:30 31
5. Borussia Dortmund 19 8 6 5 40:25 30
6. FC Schalke 04 18 8 6 4 29:24 30
7. Eintracht Frankfurt 19 8 6 5 24:20 30
8. FC Augsburg 19 7 6 6 28:25 27
9. Hoffenheim 19 7 6 6 29:27 27
10. Hannover 18 7 5 6 27:28 26
11. Hertha Berlín 19 6 7 6 27:27 25
12. SC Freiburg 19 5 8 6 20:33 23
13. VfL Wolfsburg 19 3 11 5 22:24 20
14. VfB Stuttgart 19 6 2 11 16:24 20
15. FSV Mohuč 05 19 5 5 9 24:33 20
16. Werder Brémy 18 3 7 8 14:21 16
17. Hamburk SV 19 4 3 12 15:28 15
18. 1. FC Köln 19 3 3 13 14:33 12
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 19 16 3 0 52:9 51
2. Atlético Madrid 20 12 7 1 29:9 43
3. FC Valencie 20 12 4 4 41:21 40
4. FC Villarreal 20 10 4 6 28:22 34
5. Real Madrid 18 9 5 4 32:17 32
6. FC Sevilla 20 10 2 8 26:28 32
7. Getafe 20 7 6 7 25:20 27
8. FC Girona 20 7 6 7 29:29 27
9. Betis Sevilla 19 8 3 8 33:36 27
10. Sociedad Deportiva Eibar 19 8 3 8 24:31 27
11. Athletic Club Bilbao 20 6 8 6 23:22 26
12. Celta Vigo 19 7 4 8 33:27 25
13. CD Leganes 18 7 3 8 15:17 24
14. Espaňol Barcelona 20 6 6 8 16:25 24
15. San Sebastian 19 6 5 8 33:34 23
16. UD Levante 20 3 9 8 16:28 18
17. Alavés 19 6 0 13 14:27 18
18. Deportivo La Coruňa 19 4 4 11 21:37 16
19. Las Palmas 20 4 2 14 16:47 14
20. Málaga 19 3 2 14 13:33 11
Mužstvo Z V R P S B
1. SSC Neapol 20 16 3 1 44:13 51
2. Juventus Turín 20 16 2 2 49:15 50
3. Inter Milán 20 12 6 2 35:15 42
4. Lazio Řím 19 12 4 3 48:24 40
5. AS Řím 19 12 3 4 30:14 39
6. Sampdoria Janov 19 9 3 7 36:29 30
7. Atalanta Bergamo 20 8 6 6 31:26 30
8. ACF Fiorentina 20 7 7 6 29:21 28
9. Udinese Calcio 19 9 1 9 33:27 28
10. FC Turín 20 6 10 4 28:27 28
11. AC Milán 20 8 4 8 25:27 28
12. FC Boloňa 20 7 3 10 23:30 24
13. AC Chievo Verona 20 5 7 8 20:32 22
14. CFC Janov 1893 20 5 6 9 16:22 21
15. Sassuolo Calcio 20 6 3 11 13:30 21
16. US Cagliari 20 6 2 12 18:31 20
17. SPAL Ferrara 20 3 6 11 21:38 15
18. Crotone 20 4 3 13 13:38 15
19. Hellas Verona 20 3 4 13 18:41 13
20. Benevento 20 2 1 17 13:43 7
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 21 18 2 1 67:15 56
2. Olympique de Marseille 22 14 5 3 45:22 47
3. Olympique Lyon 21 13 6 2 49:21 45
4. AS Monako 21 13 4 4 48:21 43
5. FC Nantes 22 10 4 8 19:21 34
6. Montpellier 22 7 10 5 20:15 31
7. Stade Rennes 22 9 4 9 27:30 31
8. O.G.C. Nice 21 9 4 8 27:31 31
9. Guingamp 22 8 5 9 24:29 29
10. Racing Štrasburk 22 7 6 9 27:37 27
11. SM Caen 22 8 3 11 14:24 27
12. Girondins Bordeaux 22 7 5 10 24:31 26
13. Amiens 22 7 4 11 20:24 25
14. FCO Dijon 22 7 4 11 31:45 25
15. Troyes 22 7 3 12 22:31 24
16. St Etienne 21 6 5 10 20:36 23
17. Angers SCO 22 4 10 8 25:32 22
18. OSC Lille Métropole 22 6 4 12 19:33 22
19. FC Toulouse 22 5 5 12 20:32 20
20. Méty 21 4 3 14 17:35 15

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.czmobilní verze