Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozhořčení Irové žádají po FIFA opakování zápasu ve Francii

19 2009
"Okradli nás!" zlobí se fotbalisté Irska po baráži o postup na mistrovství světa. Není divu, Francie je vyřadila gólem, jemuž předcházelo Henryho jasná ruka. Ostrované právem cítí křivdu, jejich sen se rozplynul tou nejkrutější cestou. A Irský fotbalový svaz teď požaduje po světové federaci FIFA opakovaní zápasu.

Inkasovaný gól v poslední minutě vyřazovacího zápasu? To jistě zarmoutí každého fanouška. Ale způsob, jakým vypadli Irové, musí zákonitě způsobit běsnění.

"Jasně jsme to viděli. Henry ten míč málem chytil a skoro ho donesl do branky," řekl Robbie Keane, jenž vstřelil vedoucí branku Irů. Ta srovnala manko 0:1 z prvního utkání, ale na Gallasův gól v nastavení, který vsítil po osudném momentu, nestačila.

"Myslím, že podle reakce kluků poznáte, že hrál bezostyšně rukou. Navíc tomu předcházel ofsajd," uvedl obránce Sean St Ledger pro televizi Sky Sports. "Přišli jsme o náš sen dostat se na šampionát."

"Henry nejspíš řekl, že ho míč trefil náhodou, ale pokud se podíváte na záznam, vypadá to, jako by si ho vzal s sebou."

"Prostě nechápu, proč FIFA v dnešní době ještě nezavedla videorozhodčí. Měli bychom záznam během deseti, dvaceti sekund," čílí se St Ledger. "Je načase video používat, protože dnes to stálo mnoho lidí jejich sny."

Francie - Irsko, hostující hráči Sean St Ledger (vlevo) a Shay Given reklamují ruku u rozhodčího.

Irští hráči Sean St Ledger (vlevo) a Shay Given reklamují ruku u rozhodčího.

Francouzský útočník se ke svému prohřešku ovšem přiznal: "Upřímně řečeno byla to ruka. Ale já nejsem rozhodčí. Já jsem to zahrál a on to dovolil. To je otázka pro něj," svalil vinu na švédského sudího Martina Hanssona.

Ale irští reprezentanti Henryho neobviňují, naopak přiznávají, že být na jeho místě, šlo by čestné chování stranou "Jsem přesvědčený, že kdyby to byl někdo z našich, zachovali bychom se stejně. Nemůžu tvrdit, že by to bylo jinak," prohlásil St Ledger.

"Bylo to od Henryho istinktivní, ale zároveň tak jasné, že určitě čekal okamžité odpískání," myslí si útočník Doyle. "Popravdě, neobviňuju ho."

Irský hněv však dopadá na představitele fotbalového vedení: "Kdybychom to udělali my, funkcionáři by si toho určitě všimli," tvrdí Doyle.

"Je to těžké. Hrajeme v Paříži před velkým francouzským publikem, sedí tu prezident UEFA," poukazuje na Platiniho, bývalého reprezentanta země galského kohouta.

Henry přesto neušel kritice, lekci z mravu mu udělil Giovanni Trapattoni, kouč Irů: "Jsem naštvaný. Tak často se bavíme o fair play. Chodím do škol a mluvím o férové hře, hovořím s malými dětmi o sportu. Je to v životě důležité."

"Nejsem jen zklamaný, jsem smutný. Je to hořký večer. Raději bych vypadl na penalty."

Irský ministr spravedlnosti Dermot Ahern ještě před žádostí svazu o opakování duelu národní fotbalovou federaci vyzval, aby podala u FIFA proti výsledku oficiální protest. "Pokud výsledek zůstane, podpoří to názor, že když budete podvádět, tak vyhrajete," uvedl ministr Ahern.

Irové připomněli, že v kvalifikaci předchozího MS 2006 se kvůli chybě rozhodčího opakoval duel Uzbekistánu s Bahrajnem. Trenér irského týmu
Giovanni Trapattoni však nevěří, že FIFA nyní sáhne k podobnému kroku. "Vím, že je to nemožné. Když rozhodčí zapíská, tak to pro mne končí," prohlásil italský kouč.

Autor:


Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
Zástupce šéfkuchaře

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
Královéhradecký kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze