Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhodčí se od Cipra pochvaly nedočkali

30 2000
P r a h a - "Z mého pohledu jsou rozhodčí slabinou mistrovství Evropy. V kontextu s tím, co na něm předvádějí fotbalisté, jsou jejich výkony doslova žalostné. V naší lize jsou samozřejmě také výhrady k řízení zápasů, ale na tak vrcholné akci, jakou je EURO 2000, bych jich takové množství nečekal", říká trenér Slavie František Cipro na úvod svého komentáře k výkonům rozhodčích na fotbalovém šampionátu v Belgii a Nizozemsku.

Rozhodčím především chybí cit pro hru a neposuzují v průběhu zápasu stejné zákroky shodně. Pro šampionát dostali určitě doporučení a instrukce, jak si ve vybraných situacích počínat. Vypadalo to, jako by nejvíce pokynů dostali ohledně strkání a chytání či držení za dres.

Ale stejně záleží jen a jen na samotném rozhodčím, jak celou situaci posoudí. Přece nemohou trestat každé postrčení či přidržení. To by museli pískat snad při každém rohu. Chápu opatření na podporu útočné hry, když je vyloučen hráč, jenž chytí za dres unikajícího soupeře. I když před časem se razilo heslo, že je to "sportovnější" než kdyby ho podkopl.

Ale při standardních situacích je v pokutovém území soubojů, při nichž dojde ke strčení nebo chycení, nepřeberné množství, a přece nechceme, aby si rozhodčí vybral jednu nebo dvě a ostatní nechal bez povšimnutí. A pískat všechno se přece také nedá.

Nesouhlasím s tím, když někdo říká nebo píše "dotek tam byl, penalta se měla pískat". Ale třeba Hagiho pádu ve čtvrtfinále proti Itálii také předcházel dotek na jeho rameno. Rumun toho chtěl využít a upadl. Místo penalty se však od Portugalce Pereiry dočkal druhé žluté a tím i vyloučení. Takže spojení "dotek tam byl" bych rozhodně nebral jako zaklínadlo při zdůvodňování oprávněnosti penalty.

Vzpomínám si, jak po nesmyslném penaltovém verdiktu rozhodčího Kruly v utkání Viktorie Žižkov se Spartou, řekl Ivan Hašek, že kontakt tam byl. A přece se všechny sdělovací prostředky shodly na tom, že se pokutový kop pískat neměl.

Dalším problémem rozhodčích jsou ofsajdy. I když v dnešní MFD se v této souvislosti píše, že fotbalový pokrok utekl díky rychlosti hry možnostem rozhodčích, tak ten problém je někde jinde. Především v tom, že dříve byl pro posouzení ofsajdu důležitý let míče přes pomyslnou čáru na úrovni posledního bránícího hráče, teď rozhoduje moment přihrávky.

Také dříve platilo, že když byl útočící hráč na úrovni bránícího, tak už šlo o ofsajd. A teď je to právě naopak. Takže za ztíženou úlohou asistentů rozhodčích bych neviděl jen větší rychlost hry, ale i změny pravidel. Najít řešení se však zdá skoro nemožné.

Rozhodně bych však nesouhlasil se zavedením videa. Těžko se lze smířit s představou, že po každé sporné situaci dojde k přerušení hry a studování záznamu u obrazovky. Ale ani fotbal s rozhodčím u videa by se mi nezamlouval."

Chcete-li položit Františku Ciprovi otázku, klikněte zde. Odpovědi naleznete ve středu po dvanácté hodině na stránkách iDNES

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze