Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhodčí: Nešlo dělat, že nic nevidím!

29 2000
B r u s e l (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Slovenský rozhodčí Igor Šramka vstoupil ve středu před půlnocí do dějin evropských šampionátů. V roli pomezního asistenta totiž ve 27. minutě prodloužení upozornil hlavního sudího Güntera Benköho na hru rukou v pokutovém území Portugalců. Francii tím otevřel cestu k penaltě a zlatému postupovému gólu, Portugalce poslal domů. Na hřišti jen tak tak unikl inzultaci, ale to nic nemění na Šramkově přesvědčení, že rozhodl správně. "Když se portugalská výprava po zápase podívala na videozáznam, přišel za námi jejich vedoucí do kabiny a a povídá All right," prohlásil mimo jiné v telefonickém rozhovoru pro iDNES a MF Dnes.

iDNES: Jak vám teď je?
Igor Šramka:
"Teď už dobře. Sedím na pokoji, podíval jsem se na televizní záběr a potvrdil jsem si svoje správné rozhodnutí."

iDNES: Bylo to tedy v pořádku?
I. Šramka:
"Samozřejmě."

iDNES: Jak jste viděl onen moment v danou chvíli na hřišti?
I. Šramka:
"Viděl jsem hraní rukou od obránce a bylo mou povinností ve smyslu pravidel fotbalu, když to neviděl hlavní rozhodčí, signalizovat, že musí být nařízen pokutový kop."

iDNES: Jak to proběhlo?
I. Šramka:
"Zvednul jsem praporek. Zároveň jsem Benkömu také pípnul elektronický signál, ale to už si všiml, že mám zvednutý praporek."

iDNES: Hlavní rozhodčí Benkö ukázal nejprve na penaltu, pak se šel s vámi radit. Nebyl si jistý? Co se tam dělo?
I. Šramka:
"On vůbec nevěděl, že má být nařízený pokutový kop. Já mu zvednutím praporku a pípnutím signalizoval, že došlo k hraní rukou v pokutovém území. Samozřejmě to chvíli trvalo, než ustaly strkanice a pan Benkö se mě konečně mohl zeptat, jestli má být pokutový kop."

iDNES: Přiběhl a zeptal se vás Byla penalta? Takhle přesně se zeptal?
I. Šramka:
"Ano, takhle přesně. Bavili jsme se anglicky, kýval jsem hlavou a říkal mu Yes."

iDNES: Byl to pro vás nejtěžší zápas v životě?
I. Šramka:
"Až do té chvíle ne. Neměl jsem téměř žádné složité situace, ale když nastal tento krizový okamžik, kdy Francouzi kopali pokutový kop, tak se všechno změnilo. Ano, byla to nejkrizovější situace mého života."

iDNES: Už před penaltou to pro vás musely být horké chvilky, Portugalci na vás útočili ze všech stran. Jak vám nadávali?
I. Šramka:
"Samozřejmě nadávali ve svém rodném jazyku a já jim nerozuměl."

iDNES: Takže to bylo pro vás lepší...
I. Šramka:
"To ano. Já byl přesvědčený, že to byl pokutový kop a nevěděl jsem, proč bych z toho měl cuknout."

iDNES: Kdo byl z Portugalců nejagresivnější?
I. Šramka:
"To se nedá vůbec říct. Seběhlo se kolem mě celé mužstvo. Byl to chumel hráčů, byli opravdu agresivní a musel mě chránit čtvrtý rozhodčí. Byla to horká chvilka, nemohl jsem utéct."

iDNES: Po penaltě se znovu na vás sesypali. Pak jste urychleně zmizel
 v kabinách...
I. Šramka:
¨To nebyl žádný problém, normálně jsem odešel do kabin."

iDNES: Jak jste dlouho tam byl?
I. Šramka:
"Jako po normálním zápase, tak pětačtyřicet minut. Osprchovali jsme se a běžnou cestou jsme odešli ze stadionu. Nic zvláštního se nedělo. Nikdo na nás v kabině už neútočil. Spíš naopak."

iDNES: Jak to myslíte, naopak?
I. Šramka:
"Když se portugalská výprava po zápase podívala na videozáznam, přišel za námi do kabiny její vedoucí a povídá All right."

iDNES: Omluvil se vám někdo?
I. Šramka:
"Bohužel nikdo. Ale vím zase z oficiálních kruhů, že portugalská delegace byla zklamaná chováním vlastních hráčů."

iDNES: Co jste uvedli do zápisu o utkání?
I. Šramka:
"Ten budeme teprve teď v noci tvořit. Bude tam všechno, co se dělo na hřišti. Bylo toho dost, proto musíme situace přesně popsat."

iDNES: Běhal vám mráz po zádech?
I. Šramka:
"Já jsem člověk. Moje rozhodnutí bylo tak, jak jsem to viděl na hřišti. Bylo mou povinností signalizovat rozhodčímu, že to má být pokutový kop, když ho neviděl. Je jedno, jestli je to v páté minutě, nebo ve sto šestnácté minutě. Prostě jsem se tak musel rozhodnout, nic jiného neexistovalo. Nemohl jsem dělat, že nic nevidím. Ale bylo to těžké rozhodnutí."

iDNES: Zažil jste už někdy něco podobného?
I. Šramka:
"Ano, asi před dvěma lety. Košice se praly s Trnavou o mistrovský titul. Jednou hrála Trnava důležitý zápas s Rimavskou Sobotou, byl tam jeden nařízený a potom odvolaný pokutový kop, já byl tenkrát na lajně. Hodně složitá situace. Vzal jsem si z ní zkušenosti a vím, jak se mám zachovat."

iDNES: Jak jste se tenkrát zachoval?
I. Šramka:
"K tomu bych se už nechtěl vracet."

iDNES: Jak se se podle vás ke středečnímu penaltovému rozhodnutí postaví komise rozhodčích UEFA?
I. Šramka:
"To teprve uvidíme. Ale zatím mě všichni ujišťují, že jsem všechno vyřešil správně. Po zápase za mnou přišel předseda komise rozhodčích Joseph Mifsud z Malty a řekl mi Buď klidný, ničeho se neboj. Udělal jsi správnou věc."

iDNES: Myslíte, že vás pochválí i za neodmávaný ofsajd, který zřejmě předcházel vyrovnávací brance Francouzů?
I. Šramka:
"Ale i tohle bylo v pořádku. Hned po utkání mi volal můj kolega Luboš Michel, působil tady na EURO 2000 jako čtvrtý rozhodčí a už odjel domů na Slovenko. Řekl mi Klid, Igore, koukal jsem na německou televizi, tam mají dobrou grafiku a ukázali, že k ofsajdu chybělo šedesát centimetrů. Takže i tohle bylo v pořádku. Je důležité, že mám takového člověka, který mě podpoří. Je to pro mě důkaz, že mezi rozhodčími panují dobré vztahy. Byl to výjimečný zápas, jaký jsem pískal, a teď jsem přesvědčený, že jsem nechyboval."

Autor:


Témata: Ostatní, UEFA
Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze