Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pane Pelto, zastavte to! Nebo tu moc nemáte? říká rozhodčí Kordula

Rozhodčí (zleva) David Hock, Martin Nenadál a Antonín Kordula před utkáním. | foto: Profimedia.cz

9 2015
Fotbal se ani o víkendu nepostavil diktatuře svého „kmotra“ Romana Berbra. I proto promluvil respektovaný a od minulého týdne již bývalý rozhodčí Antonín Kordula. „Považoval bych se za sraba, kdybych mlčel,“ řekl sudí z Ratíškovic - čili Asiat, jak Berbr nevybíravě častuje rozhodčí z Moravy.

Co vás tak dopálilo, že jste sekl s praporkem?
Chování Romana Berbra. Jeho vystupování směrem k některým rozhodčím, delegátům, k fotbalové veřejnosti. Bojoval jsem s tím od loňského semináře rozhodčích v Nesuchyni, kde jsem se stal jedním z jeho terčů. Posledním impulzem byla iniciativa některých kolegů na Berbrovu podporu.

Berbr na vaše semináře jezdil pořád a nikomu to nevadilo.
Naopak. Pro mě je dodnes záhadou, co tam dělal. Jako host? Tak jakým právem nás kritizoval? K tomu je přece určena komise rozhodčích. Nikde jsem nic podobného nezažil. Dokážete si představit, že by přišel někdo ze členů exekutivy UEFA a hodnotil rozhodčí? K tomu je tam přece Pierluigi Collina. Kdyby neměl důvěru svých šéfů, odvolali by ho. Jenže Berbrovy návštěvy se stupňovaly a začal si ke svým útokům vybírat další a další kolegy.

Proč?
Chtěl demonstrovat svou sílu a moc nad rozhodčími. Většinou se to přitom netýkalo výkonů na hřišti.

Ale čeho?
Někteří kolegové rádi donášejí. Místopředseda Berbr se dozvídá věci, které jsou naprosto anonymní, a pak neposlušné zesměšňuje. Pro osobní útoky si vždycky vybírá rozhodčí, o nichž ví, že mu nejsou loajální.

Upřímně, ulevilo se vám, když jste oznámil konec?
Ulevilo se mi dřív, když jsem se rozhodl, že tahle sezona bude poslední. Události jen nabraly rychlejší spád.

Minulý týden jste nepodepsal pamflet, který koloval mezi sudími a měl podpořit Berbra s šéfkou rozhodčích Damkovou. Místo toho jste skončil. Co tři další kolegové, kteří také nepodepsali?
Pokud si Roman Berbr zachová stejný vliv na komisi rozhodčích, tak ti kluci půjdou. On si najde záminku. Anebo je otráví tak, že skončí sami.

Jakým slovem byste Berbra popsal? Diktátor? Mafián? Boss?
Nejvýstižnější je narcista.

Jak se to projevuje?
Arogance, sebestřednost. Absolutně ho nezajímají pocity jiných lidí.

Jaký je jeho vliv?
Na letní seminář dorazil rozhodčí z Moravy, nováček. I když neměl s kondičkou problém a zvládl odběhnout i půlmaraton, fyzický test neudělal. Bylo strašné vedro, 35 stupňů, udělalo se mu špatně. Správně by měl dostat opravný termín, ale při závěrečném projevu k němu Berbr přistoupil a před všemi mu řekl, že doporučí komisi rozhodčích, aby jej z listiny vyškrtla. Pak dodal: Pokud se tě někdo bude snažit navrhnout v budoucnu, zařídím, ať to neprojde. A hotovo. Za dva dny přišel e-mail, že je kolega vyřazen z listiny.

Naznačil nebo nařídil vám Berbr někdy, že musí zápas dopadnout podle toho, jak si sám přeje?
Ne. Já s ním nekomunikoval.

A někdo jiný?
Ne!

Dagmar Damková a Roman Berbr na mezistátním zápase Česko - Kazachstán (3. září...

Dagmar Damková a Roman Berbr na mezistátním zápase Česko - Kazachstán

Komisi rozhodčích by fakticky měla vést Berbrova manželka Dagmar Damková. Je jen obětí?
Pamatujete si ji z dřívějška? Usměvavá sympatická žena, která měla ohromný mandát od veřejnosti i médií. Myslím, že ji Roman hodně změnil. Jen nevím, jestli je obětí.

Netahá sama za nitky?
To si nemyslím. Možná si myslí, že je důležitou figurou na šachovnici, ale za nitky tahá Roman.

Ti dva ženou bývalého sudího Libora Kovaříka před soud a podle vás je to nestoudnost. Proč?
U soudu se nikdo za nikoho neschová. Svědci budou muset vypovídat pod přísahou. Proč se oba opakovaně vyhýbají přímé televizní konfrontace s Liborem? Moc dobře vědí, kdo má pravdu. Jsou obklopeni lidmi, kteří z nich mají strach a kteří by byli překvapení, kolik lidí by u soudu podpořilo Kovaříkova slova.

Co byste čekal, že udělá šéf Pelta?
On není slepý ani hluchý. Dobře ví, jak moc třaskavé téma rozhodčí jsou. Očekával bych, že udělá vše, aby skutečně zamezil Berbrovu vlivu na rozhodčí. Nestačí jen zakázat, aby navštěvoval semináře.

Miroslav Pelta opakuje, že skandální výpovědi bývalých rozhodčích nejsou důvodem, aby konal.
Ta vyjádření jsou velmi závažná a nikdo je nemůže zlehčovat. Myslím si, že proti Berbrovi nemá Pelta tu moc zasáhnout. Mám pocit, že od úmrtí (teplického šéfa) Františka Hrdličky se ve výkonném výboru změnilo rozložení sil ve prospěch Berbra.

Pelta namítá, že jiné by to bylo, kdyby nějaký sudí přišel s obviněním, že se ho snažili ovlivnit.
Kdyby se mě snažil někdo ovlivnit, tak bych šel na policii. Při vší úctě k předsedovi, v našem fotbalovém rybníku se nic neutají a všechno by se obrátilo proti mně. Co by mohl předseda s obviněním udělat? Je schopný zajistit důkazy? Mohl by někoho bez důkazů poslat před disciplinárku?

Je fotbal prohnilý?
Ten výraz se mi nelíbí, protože nevystihuje přesně to, co fotbalu škodí. Nechci kvůli Berbrovi házet špínu na celý fotbal. Urazil bych tím stovky a tisíce nadšenců, kteří pracují z lásky a zadarmo.

Tak jinak: je liga regulérní, když Berbr v minulé sezoně od čtvrtých rozhodčích vyžadoval, aby u sebe při utkání měli mobil? Mohl jim nařídit, aby ukončili zápas, kdyby se sprostě nadávalo na Peltu, Berbra nebo Damkovou?
Další případ, kdy chtěl ukázat svou moc. Nařídil to a čtvrtí rozhodčí měli být vyrozuměni, jak se v případě vulgarit bude pokračovat. Přitom jediný, kdo zápas musí nebo může ukončit, je rozhodčí. Nebo policie. Nechápal jsem. Hlavní pořadatel stojí vedle čtvrtého rozhodčího a je ve spojení s policií, kdyby chtěla zápas ukončit. Sami si odpovězte, kdo chtěl rozhodovat. Naštěstí k tomu nedošlo. Kdyby ano, byl by to obrovský zásah do regulérnosti soutěže.

Za koho Berbr kope?
Myslím, že mu jde především o vlastní prospěch. A taky o to, aby byl obdivovaný.

Jak z toho ven? Pomohlo by odvolání Dagmar Damkové?
To nic nevyřeší. Pokud si Berbr zachová vliv, bude dál uplatňovat svou moc. Musí se do toho vložit silní hráči. Kluby, sponzoři, politici, média, fanoušci. Není jiná cesta, jak ten systém rozbít. Lidé, kteří v něm jsou, budou Berbra volit znovu.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
7. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
8. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
9. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze