Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pocit křivdy znají i Češi. Sudímu Collinovi také spílali kvůli penaltě

Italský rozhodčí Pierluigi Colinna nařizuje penaltu, vedle něj si zakrývá obličej něšťastný fotbalista Tomáš Řepka. Při zápase Česko vs. Nizozemsko na Mistrovství Evropy ve fotbale. | foto: MAFRA

13 2014
Vztek, bezmoc, zloba... Pocity, jaké prožívají chorvatští fotbalisté po úvodním zápase mistrovství světa proti Brazílii (1:3), znají i Češi. Pamatujete? Na Euru 2000 mířili za cennou remízou proti Nizozemsku, o kterou však přišli také kvůli penaltě.

V obou případech šlo o úvodní zápasy velkých šampionátů a soupeřem byli domácí, kteří navíc patřili k favoritům. Česko i Chorvatsko mířily za překvapivým výsledkem, než je o ně připravily penalty.

Chorvatsko

Loupež, svinstvo, zářez, zlobí se

Socha Ježíše tyčící se nad Rio de Janeirem dostala hlavu japonského rozhodčího.

Jeden rozdíl tu však přece jen je... Zatímco penalta proti Chorvatsku být prostě neměla (útočník Fred měl naopak dostat žlutou kartu za simulování), pokutový kop proti Česku jde označit spíš slovem "přísný."

Pocity však hráči prožívali podobné... Čeští fotbalisté tehdy pro rozhodčího Pierluigiho Collinu neměli slova pochopení. Stejně jako teď Chorvaté pro japonského sudího Juščiho Nišimuru.

"Po každém zápase si říkám, že už ho nechci vidět. Nás Čechy nemá rád," zlobil se například záložník Pavel Nedvěd.

Jak to tenkrát přesně bylo? Česko pod vedením trenéra Jozefa Chovance prošlo na mistrovství Evropy 2000 bez ztráty bodu a na závěrečném turnaji patřilo mezi "černé koně".

Nedvěd a spol. byli v prvním zápase proti Nizozemsku celou dobu o něco lepší, ale neproměňovali šance. A tak se zdálo, že získají alespoň cenný bod za bezbrankovou remízu. Jenomže pak...

...písk! Italský rozhodčí Collina v 88. minutě nařídil penaltu po souboji Jiřího Němce a Ronalda de Boera. Oba na sobě byli těsně nalepení, když sebou Nizozemec trhl a teatrálně spadl na zem. Je ovšem pravda, že český kapitán soupeře za dres opravdu chytil.

Brankář Pavel Srníček se chytil za hlavu a prstem vyčítavě mířil rozhodčímu na znak fair play. Záložník Nedvěd si klekl na kolena a vzpínal ruce k nebi: "To snad ne!"

"Dneska jsou takových soubojů, jako byl ten můj, při zápasech desítky. A daleko horších. Nikdo je přitom nepíská," soptil Němec. "A to je všechno, co k případu řeknu."

Collina dostal v Česku spoustu sprostých přezdívek. Fanoušci sudího ve velkém uráželi i na internetu, kde koloval portrét italského sudího s nakresleným terčem: "Zastřel si svého Collinu." Ten byl doplněný dotazníkem: "Pierluigi Collina je a) E.T., b) lebkoun, c) naprostej kretén."

Zmíněná penalta sice stála české fotbalisty výsledek v jednom zápase, ale o postup přišli vlastní vinou v dalším utkání proti Francii (1:2). Poslední utkání proti Dánsku (2:0) už se hrálo jen z povinnosti.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze